Čtyřleté dítě seká sekerou?

Od: Datum: 26.04.15 10:05 odpovědí: 19 změna: 05.05.15 13:40

Chodím do jednoho zařízení pro děti. Chtěla jsem se zeptat, jestli je v pořádku, že tam děti možná již od tří let nechávají občas sekat sekyrou. Jen tak pro zábavu dětí. Sice na ně dospělí (ne rodiče) koukají, ale když se dítě splete úhlem, může se seknout. Odkolika let byste svému dítěti dali do ruky sekeru? Od kterého věku byste je nechali chodit po cca 30cm širokém hrbolatém pásu ve výšce 2m bez jakéhokoliv jištění? Nechali byste dítě hlídat někým, kdo ho nechá bosky chodit na území, kde je hodně skla? Děkuji za vaše názory!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 26.04.15 10:16
avatar

Dobrý den, kdybych chtěl mít z dítěte Ramba, tak by to pro jeho výchovu a přípravu bylo zařízení ideální. Nepíšete, o jaké jde zařízení a proč tam chodíte. Možná nějaká lesní školka?

Jinak to vypadá na nějaký výcvikový tábor budoucích supermanů nebo vojenskou přípravku.

Jde o zařízení legální a má příslušná povolení k činnosti? Zdravím!

doplněno 26.04.15 10:59:

jethro - ale, sám uvádíte, že je rozdíl ve věku toho dítěte. Něco jiného je věk skauta a školáka nebo věk předškoláka. A kam svět spěje? To by bylo na dlouhou diskuzi. Mimochodem, už jako malý chlapec jsem měl v "základní výbavě" i nůž a sirky (stoh nebo stodola u nás nebyla). To ještě byl i plácek za barákem, pedofil nebyl u každého dětského hřiště (jak si to dnes mnozí asi představují), na focení dětí na koupališti nebylo nic zvláštního a nejlepší hra byla na smetišti. A všichni to přežili.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.04.15 10:49
avatar

Umět naštípat pár třísek na zátop bylo dřív úplně normální i pro školáky. Dnes se tato schopnost připisuje supermanům a Rambům. Kam ten svět spěje? A proč k tomu přispíváme?

Ohodnoceno: 7x
 
Od: faithoncemore*
Datum: 03.05.15 22:31

Zdravím, Bene, připomněl jste mi mile dětství. O mém oblíbeném smetišti, kde jsem si coby předškolní děcko celé hodiny hrávala, Vám budu vyprávět, až někdy svolíte a půjdete přecejen se mnou na nějaký ten bigbeat ;) , ale na sirky musím reagovat hned - pamatuju hranaté balíky slámy na polích, pochopitelně; nu a stavěli jsme si z nich pěkné bungry s dlouhými chodbami, kterými se lezlo do středu bungru, no a v tom středu jsme si svítili svíčkama, krása, že? Pěkný večer.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.04.15 10:31
avatar

http://www.poradte.cz/spolecn…ovednost-za-deti-v-praci.html O Lesních školkách se vedou dlouhé, široké a bystrozraké diskuze. Myslím si, že rodiče se informovali, o jakou péči jde a jsou připraveni i na úrazy. Co jiného na to říci?! *nevi* Mě by zajímalo, jak budou děti připraveny na vstup do školy. ;) Já si myslím, že byste tohle neměl řešit. Zodpovědnost je na učitelce, která za dítě zodpovídá

Kolik krásných, hodně dobře vybavených školek bylo zrušeno a zařízení šlo do stoupy! Fakt, politika tohoto státu, to je cesta extrémů. Ode zdi, ke zdi. *zed*

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.04.15 10:32
avatar

Od tří let? To je snad přehnané, tříleté dítě sekeru sotva uzdvihne.

Ale vím třeba o skautských oddílech, kde si i mladší školní děti můžou práci se sekerou vyzkoušet. Malé děti totiž nemají dost síly, aby si s nářadím vážněji ublížili, ale až dorostou, tak už mají se zacházením dost zkušeností. Mnohem horší, než půjčit sekerku šestiletému klukovi, je dát ji do rukou třináctiletému, který ji v životě nedržel.
Nedá se říct, že od tolika let může nebo nemůže - holt jsou některé děti šikovné na něco, a jiné zase na něco jiného.

Mimochodem, nedávno jsem svým synům podepisoval přihlášku na skautský tábor, kde poslední věta byla: "Souhlasím, aby moje dítě na táboře pracovalo s nožem, sekerou, pilou a střílelo z luku a ze vzduchovky." A vím o rodičích, kteří nad tím zaváhali :)

Někteří rodiče mají o své děti opravdu přehnané obavy (což ne vždy je ke prospěchu jak rodičů, tak těch dětí). Moji kluci můžou přijít z výprav někdy promoklí, někdy s puchýři nebo škrábanci, někdy s ohořelým obočím, ale vím, že i když přijdou někdy utahaní, tak vždycky celí, veselí a plní zážitků.

Ohodnoceno: 7x
 
Datum: 26.04.15 14:25
avatar

1) tezko rict, na zodpovedne posouzeni je to malo informaci. 2) az usoudim ,ze na to staci silou i rozumem a pod vedenim a dozorem 3) neznam presne okolnosti, ale asi nikdy 4) spis ne.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pb®
Datum: 26.04.15 23:31
Sekeru měl syn v ruce asi ve třech letech. Tupou, která nemůže moc sekat a za bedlivého dozoru rodičů. Těžká ostrá Fiskarska mu byla odebrána, ta by usekla prstík jedna dvě. Chodit tam, kde jsou střepy nikdy a lézt po výškách jen takových, kde nehrozí úraz.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: asd1
Datum: 27.04.15 10:31

Záleží na dohledu. Není to problém, pokud je to někdo kdo to děcka naučí správně a dokud to neumí tak ohlídá chyby.

Pokud je nechají na boso v místech kde je sklo, tak jsou to pitomci a děti bych jim nesvěřil.

Jestli neumí samo bezpečně seskočit ze dvou metrů a není záchrana (chytač), tak to samé.

Kluka se sekerou učím od tří let, ale jedině s vedením ruky. Sám (= i když dozor kouká metr od něj) sekal až když sekal správně a dovedl sám zvolit jak do čeho seknout aby to fungovalo. Pokud děcko sekat ještě pořádně neumí a nachají ho v teniskách a kraťasech ať si seká a "hlídaj" ho ze dvou metrů, tak je to po průšvih. Přirozený výběr je fajn, ale ne v dnešní době kdy rodina jeksi nemá 6 dětí a o jedno míň zas moc nevadilo...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.04.15 16:40

Můj postoj k celé záležitosti je zcela shodný s názorem asd1. Teď jen mnou zaznamenaný vzorek z party "kotlíkářů", kterou jsem jako kluk prošel. Za dobu mého působení se tam vystřídalo +/- 20 kluků a z toho 2 si v raném věku způsobili těžkou újmu na zdraví právě sekerou. Jednoho to stálo 16 stehů a pobyt na táboře - to byl ten šikovnější a toho druhého tři prsty levé ruky, prázdniny v nemocnici nepočítaje (no prsty mu přišili, ale má je napůl do počtu). Jestli tohle byl průměrný vzorek populace, tak potěš. Takže sekera ano, ale s přímým dohledem (ne od tří let), chození ve výškách rovněž jen s jištěním, no a běhání naboso ve skle?! To zařízení pro děti bych chtěl vidět, ale radši jen z dálky.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.04.15 18:48
avatar

Jde o úhel pohledu, jde o to jak je zabezpečeno bezpečí dětí. Možná se vám to jen zdá, že není. Nicméně patrně bych tak malému děcku sekyrku nedala ale na druhou stranu, vnučka od tří let střílí z krátké i dlouhé vzduchovky, nenapadlo by ji vzít do ruky když tam není děda. Když manžel viděl video z jednoho skautského tábora kde 10ti leté děti střílely ze vzduchovky proti velkým plechovým vratům na kterých byly terče nalepené na kousku polystyrenu, měl z toho kopřivku. Nemluvě o tom jak proti sobě dva skautíci vzduchovkama šermovaly.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: oumajgas
Datum: 28.04.15 04:35
Jojo taky jsme blbli se sekyrkou. Bylo mi 5 od te doby mam jiz 23 let tuhle pamatku...
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.04.15 07:30
avatar

Myslím, že v tomto případě není klíčové slovo "sekerka" ale "blbli".

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.04.15 07:43
avatar

Taky jsem znala takové dítě. Byli to kluci, věkem rok od sebe. Ten jeden neměl kus malíčku a prsteníčku. Když jsem se ptala, co se mu stalo, přes celou hernu zahulákal druhý kluk: Však jsem mu říkal, volovi, ať tam ruku nestrká. Dnes už to budou páni v nejlepších letech.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.05.15 23:13

Proč ne? Vždyť čtyřletý Václoav Klaus stavěl v roce 1945 v Praze barikádu !

Ohodnoceno: 1x
 
Od: staniii*
Datum: 04.05.15 14:41

Určitě bych se na něco takového "nekoukala" a sebrala jim to z ruky.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 05.05.15 09:18
avatar
Pokud je dítě pod dozorem neni se čeho bát aspoň si osvojí práci rukama.
V čtvrtem ročníku střední školy si spolužák usekl sekačkou tři članky prstů na ruce.. lidská pitomost je nevyzpitatelná.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.15 11:51
avatar

Doma ma 4 lete dite a pri predstave, ze mi maleho hlida nekdo, kdo ho necha chodit bosky, kde je hodne skla, nebo ve vysce 2 metru bez jisteni, tak dotycny hlidac by si ode me neco vyslechl a dite bych samozrejme okamzite stahla z mista teto hruzy.. Dat memu malemu sekeru jen tak pro zabavu, tak je tady sance 50 na 50, ze se stane uraz.Neni v poradku dat sekeru 4 letakovi.. Nas 8 letak uz je vcelku v poho, ma rozum, ale je to temperamentni divocak a i tam musime stale okem hlidat jaka blbost ho zase napadne..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 05.05.15 13:12

A proč nebyla otázka položena těm lidem, rodičům děcek? Upozornila je na nebezpečnost, možnost úrazu, proč ne? Co vy a vaše děcko?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.15 13:40

Docela by mě zajímalo, o jaké zařízení se jedná a jak to tam ve skutečnosti vypadá včetně toho spousty skla. Pochybuji o tom, že tříleté dítě dokáže zvednout sekyru a ještě k tomu si s ní ublížit. Na druhou stranu moje čtyřletá dcera běžně doma už nějakou dobu vypomáhá při vaření, používá normální ostrý nůž - pochopitelně malý, aby se jí rozměrově vešel do ruky. Při těchto příležitostech je důležité být zpočátku ostražitý a činnost přizpůsobit nejen věku, ale i schopnostem dítěte. Na druhou stranu se dnes rozmáhá trend držet dítě ve skleněné kleci, aby se mu náhodou něco nestalo nebo si neuhnalo rýmečku. Mnohé matky pak v opačných případech reagují jak hysterické slepice. Pak dítě přijde mezi lidi a podle toho to vypadá.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.