Trápení v rodině-už se nedá vydržet

Od: Datum: 25.04.15 22:08 odpovědí: 25 změna: 09.05.15 19:18
Je to delší psaní, ale prosím někoho o přečtení..moc mi to pomůže :(
Za chvilku budu končit střední a mám takový problém s rodiči: Rodiče se pořád hádají(o peníze, o blbosti), máma pořád tátu provokuje a podezírá ho z nevěry(i když to není pravda). A taky mu pořád nadává za blbosti a nechce mu dovolit žádné zájmy(třeba když chce táta vyjet si na kole s kamarády, tak hraje uraženou a vadí jí to a táta pak strašně křičí, i na mě a na sestru). Hádají se skoro denně, někdy i sprostě, ale nikdo z nich neodejde ani nejde k psychologovi.(to už jsem jim navrhoval). Je to fakt hrozný, nemám kam utéct, bydlíme v malém domku a kamarády nemám. :( .Jsem strašný introvert.
2. Nechtěl jsem na vysokou školu, ale rodiče mě donutili se tam přihlásit. A víte proč tam nechci? Protože se chci osamostatnit, vydělávat si a odejít z toho pekelnýho dusna :(. Takhle budu muset bejt ještě 3 roky v těch neustálejch hádkách, už teď se to nedá vydržet. Ta škola je pár km, takže o koleji samozřejmě nikdo nebude chtít slyšet.
3. Rodiče se ke mně chovají stále jak k malému(je mi 19).
*Tyhle boty si koupíš! Jsou hezký(I když se mi nelíbí).
*Tohle jídlo sněz,. nebo musím na oběd k babičce(i když si chci uvařit sám a být samostatný).
*Táta pořád říká, že se s ním nebavím(protože se stydím, mám i špatný hlas a taky jak pořád křičí, tak se bojím cokoliv říct)
*Nikdy neberou v potaz můj názor, všechno za mě rozhodujou, nenechají mě nic!
Neobviňuji je ze všeho, vím že chyba je na více stranách, ale nevím jak dál.. :(
Opravdu nemám ani jednoho kamaráda(zažíval jsem i těžkou šikanu).
Prosím o radu.
Jinak komunikace s rodiči je taková, že vše zlehčují a zamlouvají. K psychologovi nikdy nepůjdou a tak hádky pořád pokračujou.
Mám ještě staršího bratra, který už s námi nežije, ale taky měl ten samý problém jako já, táta mu pořád nadával a nevěřil mu depresi. Nyní už nemá ani chuť žít.
Moc děkuji za jakoukoliv radu a za přečtení

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.04.15 22:28
avatar

- mám dojem, že to rodiče vůbec takto nevidí, možná jsou i docela "v normě" - to nedovedu posoudit, mnoho lidí se hádá. Obávám se, že jediné řešení pro Vás je odejít od rodičů a opravdu se osamostatnit, ať už se školou, nebo bez školy. Jistě se zde najdou rádci, kteří Vám poradí ve Vaší lokalitě nějaké možnosti bydlení. Držím palce.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: smutnyyy
Datum: 25.04.15 22:37
Děkuji moc za odpověď
Od: pmko1990
Datum: 25.04.15 22:43

Dobrý večer, začal bych tím, že bych se soustředil na maturitu, jestli ji teď máte před sebou. Poté můžete projíždět inzeráty a hledat práci, na vysoké školy se nastupuje až v říjnu a do té doby můžete pracovat - i brigádně, nebudete celý den doma a pročistíte si hlavu, tohle určitě udělejte. Určitě se nějaká práce / brigáda najde, tak po maturitě neváhejte a něco si najděte. Lidí se nebojte - všude i na brigádách a v pracích je spousta normálních lidí, kteří vaší minulost neznají , nic o vás neví a budou se k vám chovat zcela normálně. Soustřeďte se na tohle a hádky mezi rodiči neřešte, protože to vy stejně nevyřešíte. To že za pár týdnů budete po střední škole je obrovská výhoda. Na tu školu v říjnu už vůbec nastoupit nemusíte.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: smutnyyy
Datum: 26.04.15 01:56

Děkuji za odpověď, moc mi to pomáhá

Od: udw
Datum: 25.04.15 23:01

Dokud neodejdete z domova, není vám pomoci.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: sds
Datum: 25.04.15 23:01

Pokusil bych se vše brát s rezervou a soustředit se na to udělat školu.Protože když je člověk jen vyučený nebo nemá na to aby něco dělal soukromě tak to nestojí za nic.Musí pak makat v zaměstnaání každý den jak černej.A to jae pak ještě horší než jen poslouchat rodiče.To nemáš třeba prarodiče u nich bydlet?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: smutnyyy
Datum: 26.04.15 01:57

Díky, u prarodičů by to asi nešlo, jsou dost svázaní s rodiči a skoro každý den se vídají. Žijí 1,5 km daleko...

Od: mp*
Datum: 25.04.15 23:04

Rodiče si holt nemůžeme vybrat. Podle Vašeho příspěvku se mě zdá, že Vy to ale máte v hlavě srovnané a vidíte docela zřetelně ty nedostatky rodičů. Snažte se to brát sportovně. Prostě nikdo není dokonalý. Někdo komunikuje, někdo to považuje za slabost. Prostě jsme různí. Já mám třeba zkušenost, že křičím tehdy, když jsem zahnaný do kouta a nevidím jinou obranu, takže je to spíš slabost. Tak se na to podívejte i z té jejich stránky. Je fakt, že rodičovská láska se může lehce změnit ve smrtelné objetí (viz. ten tatínek, který se snažil uplacírovat svého synka v hokeji i za cenu podrazu). Na závěr Vám posílám odkaz, který vás doufám pobaví. http://www.infobaden.cz/2012/…nizkym-iq-oznamit-svym-detem/

Ohodnoceno: 2x
 
Od: junek
Datum: 25.04.15 23:35

Po přečtení...Myslím, že máte ještě velké štěstí, že máte rodiče takové jaké jsou..Váš příběh...ale ještě není tak smutný jak u jiných.

Rodiče, se o Vás starají...vše platí..chtěji aby jste šel na vysokou..kterou asi budou chtít také platit...

To že chcete aby Vás více respektovali...podle mě mnoho rodičů toto nedělá...
eposlouchá dětský názory...a to jde i do dospělosti dítěte,,,

Ač to jistě necítíte..možná máte pozdější pubertu...proto Vám teď vše vadí..i když už máte 19 let...Více bych teď přemýšlel..

...děkujte už ted rodičum, že pujdtete na vysokou...pokud to teď neuděláte..jistě tak učiníte později..

Nemáte ponětí, jak je těžký život...tak nikam nespěchejte...budou prázdniny...´´utečte´´ někam k vodě..či pryč na brigádu...a pročistěte si hlavu...

Je mi jasné..že to hádání je depresivní...ale tak to je i pro vaše rodiče...Je to důsledku...že se neustále pachtí za penězmi...uživit děti..jejich školu...a proto vše to dělá..pro Vás...

nemáte kamarády...začněte sportovat ..či začněte hrát třeba stolní tenis v místním mužstvu...Nejprve trénovat...či jiná záliba...tam se spřátelíte s lidmi...a pak třeba i víc...je to na vás...jen prosím nehrajte doma ´´hloupé on-line...ztráta času...

Myslím, že jste inteligentní...a vysokou můžete i dodělat..

hlavně se přestaňte litovat...až bude jednou válka..tak poznáte, že toto vše je rajská zahrada...

šikana...jste hodně citlivý...i hodný,...neprůbojný...je těžké se bránit...pokud je ´´ovce´´ sama..vlci si troufnou...pamatujte...musíte být ve stádu...

žijte...jste ještě hodně mladý..dost vás toho ještě čeká...většinout to začne po škole...střední škola je ale dnes slabý průměr...pokud chcete mít lepší zivot než teď znáte...větší šanci máte s vyskou školou...jinak můžete mít podobný zivot jako mají rodiče.. držím palce P.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: smutnyyy
Datum: 26.04.15 01:59

Děkuji moc za odpověď. Nechtěl jsem s tím tady otravovat, ale už to dusím dlouho...

Datum: 26.04.15 02:12
avatar

Někdy jsou i v rodině vztahy komplikované. Vy nemůžete za to, jaký vztah mají mezi sebou rodiče a nemá smysl ani do toho nijak zasahovat. Vše je zase jen o respektu a komunikaci. Dovedu pochopit, že pro Vás musí být depresivní dýchat doma to "nezdravé ovzduší" které rodiče kolem Vás šíří. Ale na druhou stranu - jste schopen se sám postavit na své vlastní nohy, postarat se sám o sebe, bydlet zvlášť a obejít se bez rodičů? Vybudovat si vlastní život, podle svých představ? Je Vám 19 let, pokud rodiče již nepotřebujete a jste schopen si žít podle svých představ, pak se do toho pusťte! Ale s rodiči se nerozcházejte ve zlém, nikdy nevíte, kdy na jejich dveře budete potřebovat zaklepat..Problémy, které mezi sebou mají rodiče, si dříve či později, budou muset vyřešit sami..Mějte je rád a respektujte je, nikdy nevíte, kdy je budete potřebovat a oni Vás...

Ohodnoceno: 4x
 
Od: smutnyyy
Datum: 27.04.15 08:37
Díky za odpověď,
ještě to vše promyslím
Datum: 26.04.15 06:50

Já bych se asi hned po maturitě sebrala a odjela někam, kde najdu práci zároveň s ubytováním. Jen tak zkusmo jsem mrkla a našla jsem jich tam překvapivě dost. Samozřejmě, že jsou to samé dělnické profese, ale aspoň zjistíš, jak to vypadá v realitě a můžeš se objektivně rozhodovat jestli takhle makat nebo jít na vysokou. S rodiči bych to vůbec nekonzultovala a prostě zmizela, jen bych napsala vzkaz nebo sms aby neměli strach. Budeš se divit, jak ti stoupne sebevědomí až si vyděláš nějaké peníze a myslím že i rodiče se na tebe začnou dívat úplně jinak.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: smutnyyy
Datum: 27.04.15 08:39
Taky jsem nad tím přemýšlel-práci s ubytováním.
Díky moc za odpověď
Datum: 26.04.15 07:54
avatar

Musí to být peklo a já s vámi cítím. Chybička se vloudila. Vy jste si měl najít školu v jiném městě a ubytování na kolejích. A bylo by! Byl byste z domu a k rodičům přijel jen na svátky. Teď už se zatněte, najděte si cestu svým životem. A cílevědomě po ní jděte. Když nemáte ostré lokty a řemeslo, budete muset mít vzdělání, abyste mohl pak sehnat práci. Poohlédněte se i po brigádě na léto. Teď nic neřešte. Maturita je nesmírně důležitá. A koukejte, až okolo půjde příležitost. Nepropásněte ji! Držte se, držím vám palec. Co vás nezabije, to vás posílí. To není věta, to je veliká pravda!

Ohodnoceno: 3x
 
Od: smutnyyy
Datum: 27.04.15 08:40
Díky, nečekal jsem tolik reakcí, je to od vás povzbuzující.
Datum: 26.04.15 09:01

Už to, že jste schopný o tom diskutovat, je velmi dobře. I mě vždy pomáhalo se z problémů "vypsat". Tato situace v rodině je velmi zatěžující a chápu, že se těšíte na samostatnost. Není jednoduché úplné samostatnosti dosáhnout. Měsíc co měsíc budete mít poplatky, které budete muset hradit. Jak už bylo uvedeno v předchozích příspěvcích, rozhodně se teď zaměřte na maturitu. Je to pro Vás start. A máte nějaké koníčky? I ty by mohly být příjemným časem mimo domov plný hádek. Na druhou stranu. Rodiče pravděpodobně nevidí a neslyší, že Vás situace v rodině trápí. Ale to, že Vám chtějí zajistit vzdělání znamená, že jim na Vás záleží. Věřte, že nejste sám a tato situace nebo jiné problémy jsou i v dalších rodinách. A i horší.

Mějte trpělivost, snažte se a dejte vědět jak se Vám daří. Zvládnete to.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: smutnyyy
Datum: 27.04.15 08:43
Díky, ano, je mi lépe, když si o tom můžu s někým napsat. Baví mě kolo a cestování, tak snad podniknu nějaký výlet. :)
Datum: 27.04.15 08:51

Prima. Kolo je super. Výlety můžou být od nuly až za pár kaček a možností je spousta. Čechy jsou krásné. A třeba po cestě potkáte i nějakou zpřízněnou duši. Stačí mít oči otevřené.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: echhcr
Datum: 26.04.15 10:18

Vysoká škola je pro budoucí život dost důležitá. A jestli jsou vám rodiče ochotní platit výdaje, tak bych to využila. Co si podat víc přihlášek, přijímačky na tu blízkou školu pokazit a dostat se na tu vzdálenější, kde bude nutné být na koleji? Nebo si najít brigádu a domů chodit jen přespat. A kdo ví, třeba si z té brigády později zaplatíte i nějaké spolubydlení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: smutnyyy
Datum: 27.04.15 08:44
Na tu brigádu určitě půjdu a zkusím našetřit nějaké peníze. Moc díky za všechny odpovědi

 

Datum: 06.05.15 19:08

Milý hochu,

můj vnuk si také někdy určitě myslí, že mu v 18ti letech nemáme co přikazovat anebo jen radit. Obvykle se ohradí a vmete nám to zpět. Ale my to vše děláme proto, že ho moc a moc milujeme a chceme, aby zbytečně nenarážel tam, kde se může opřít o naše zkušenosti. Po vzájemném střetu se snažíme my umírnit, on lecos udělat tak, jak mu radíme...Napadlo tě někdy, že to tvoji rodiče nedělají proto, aby tě dusili a ničili? Ono se říká, že všeho moc škodí a to bude asi i u vás doma...V žádném případě by to ale nemělo obracet tvůj hněv a roztrpčení na rodinu.Je to rozhodně jejich projev lásky k tobě a asi to jinak neumí... Všechno pomine. Ty časem od nich odejdeš, budeš si žít po svém. A je docela pravděpodobné, že jednou, za desítky let, budeš na toto období vzpomínat s nostalgií a bude tě třeba i mrzet, že jsi rodiče nepochopil. Chceš mít přece jednou vlastní rodinu. A tam pak budeš moci vyzkoušet přístup rodič- dítě - rozumná míra...Přeji ti jenom to nejlepší a jenom se prosím zamysli nad mou radou: rodiče máš jenom jedny a jenom na krátkou dobu svého života. Déle vše budeš muset zvládat bezu nich. Tak si zbytečně nekaz váš vzájemný vztah !Držím Ti pěsti !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sds
Datum: 06.05.15 19:30

Jsou v životě daleko horší věci.Když přijde nerv,tak vypadni,sedni na kolo a jeď ven někam do lesa běhat.Vyčistí to hlavu a pak to není tak horké.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.05.15 13:52
avatar

A co ti brání začít si hledat práci, třeba potají? Co ti brání odejít z domu nějak do podnájmu a začít vydělávat? :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikc®
Datum: 09.05.15 19:18

Myslím, že nejsi jediný, ke komu se rodiče chovají jako k malýmu. I když už malý nejsi. Někteří rodiče jsou takoví. Jediný řešení je opravdu jít pryč. A co jít za bratrem a bydlet s ním?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.