Doprava nemohoucího k zubaři

Od: Datum: 24.04.15 08:24 odpovědí: 11 změna: 25.04.15 17:48

Máme nemohoucího dědečka. Fyzicky úplně neschopný, tzv. ležák, za velké asistence si dojde 1x denně s chodítkem ke stolu. Babička o něj pečuje, má přiznán příspěvek v plné výši. Po mentální stránce děda funguje občasně, ale komunikuje, poznává nás. Před nedávnem začal, že jej bolí zuby. Babička se běžela poradit k místnímu zubaři co s ním a ten řekl, ať si v důchoďáku půjčíme vozík a dědu přivezeme. Z domu vede 8 schodů, dědu jsme dostávali dolů neskutečným způsob. Děda je chlap o výšce 2m s váhou kolem 100kg. Krom toho, že jsme se málem ztrhli, tak jsem měla hrůzu, že nám děda někde spadne a něco si zlomí. Bylo to prostě strašné, ale je cholerik a když něco chce... a babi submisivní a musela mu vyhovět... Má napsané dvě další návštěvy. Zubař prohlašuje, že sanitku napsat nemůže. Zajímalo by mě, jaký je správný postup v těchto případech. Se sanitkou si moc nepomůžeme, když musí děda na kontrolu do nemocnice, tak pošlou skřítka 160cm co má asi 60kg a když jsem se ho ptala, jak ho z domu dostane, tak řekl, že je naší povinností si to zařídit - soused nebo někdo musí pomoct. Občas tedy vypomůže soused, ale bydlíme v ulici seniorů, každému je nad 70 a prostě mně se tento postoj nelíbí. Jednou mají ležícího pacienta, tak přece nemůžou chtít, aby jej stěhovala rodina, která prostě není fyzicky dostatečně zdatná. Bydlíme na vesnici, doktor se nám k tomu nevyjádřil, prý píše sanitu a jak přijedou neovlivní...

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.04.15 08:30

dull. Přestaňte se domnívat, že někdo jiný má povinnost postarat se o to, aby jste dostali dědečka do sanity. Není-li to ve Vašich silách, pak si musíte zajistit někoho, kdo to dokáže a tuto službu mu uhradit.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 24.04.15 08:54

Dobrý den,bydlím na Karvinsku.Když je potřeba převézt nemocného,který je špatně pohyblivý nebo ležák,tak nahlásime na záchrance a vždy si zařídí sami,aby byli dva.Jinak celou situaci s dopravou k zubaři bych řešila s revizním lékařem pojišťovny,u které je dědeček zaregistrován. mamina

Ohodnoceno: 0x

Datum: 24.04.15 09:02

Umím si situaci velmi dobře představit, mám za sebou něco podobného, i když ne až tak náročného.

Občas zavítám na stránky místních hasičů a čtu si o jejich zásazích. V poslední době jsem několikrát četla "asistence při nakládání a převozu nemocného". Zkuste se s nejbližšími hasiči domluvit. Zrovna hasiči bývají chlapi, kteří se už při vstupu do sboru rozhodli, že budou lidem všemožně pomáhat. A láhev rumu jako odměnu pak jistě také přijmou.

Moje další zkušenosti s péčí o těžce nemocnou maminku jsou, že co jsem si nezařídila sama, nebylo. Nebo až za moc dlouho, zatímco situace se musí řešit ihned. Sice se všude dočtete, jak je potřeba lidem, co doma o někoho pečují, pomáhat, ale v praxi skutek utek. Netrapte tím rozporem mezi slovy a skutečností příliš, šetřte síly na problémy, které přijdou.

doplněno 24.04.15 17:36:

Ještě si vzpomínám, že jsem jednou využila objednání sanity za úhradu. Bylo to při převozu maminky z odlehčovacího pobytu domů. Tedy situace, kterou jsem musela zařídit sama.

S mírným předstihem jsem v nemocnici objednala sanitu se dvěma muži na určité datum a určitou hodinu + - půl hodiny. Všechno klaplo, za převoz asi 2 km jsem platila 150 Kč na účtenku a po padesátikoruně jsem dala každému saniťákovi.

Ohodnoceno: 2x

Od: dull
Datum: 24.04.15 09:19

Děkuji... Není problém, že bychom nechtěli někomu zaplatit, to je to poslední, jen mi to přijde na hlavu postavené. Babi má aspoň nás, ale plno seniorů nemá podporu rodiny (třeba žijí na druhém konci republiky) a pak je skutečně nemožné to zvládnout. Babi si právě radši udělá všechno sama než aby se někde prosila, ale fyzicky ji to strašně ničí :( Nikdo z rodiny není vyloženě vzrostlé postavy, takže konkrétně toto je pro nás fakt problém. Za tip na hasiče děkuji, místní sbor tu máme

Od: pb®
Datum: 24.04.15 09:45

Invalidní vozík už má mít dávno doma. Zesílený, aby unesl váhu. Můj partner, co má asi 65kg, takhle naloží babičku, co má asi 125kg na vozík, nakloní a jako s růdlíkem s ní vyjede po schodech nahoru i dolů. Ale je fakt, že on má praxi, vozí sudy s pivem. Není to o síle, ale o grifu. Nemáte v rodině šikovného chlapa?

Od: dull
Datum: 24.04.15 10:50

Právě že nemáme, mamka je sama a můj přítel dělá v zahraničí, vrací se pouze na víkendy :(

Datum: 24.04.15 11:58

Sama jste napsala, že máte přiznaný plný příspěvek na péči. Máte ho na to, aby jste si určité služy mohli zaplatit. Ale vy chcete, aby vám peníze zůstaly a někdo tu službu udělal zadarmo.

Od: asd1
Datum: 24.04.15 12:16

Víte kolik je ten slavný příspěvek? Z toho leda nechcípnete hlady, na zaplacení dvou chlapů na to opravdu nestačí...

Nejrozumnější nápad jsou hasiči. Měli by to umět, udělají si cvičení a budou rádi za nějakou pozornost...

doplněno 24.04.15 12:21:

PS nebo se přestěhovat do bezbariérového, jeden dva schody nevadí, na to stačí nájezd z prken, ale klasické schody jsou problém, pokud má metrák a nemáte vozík a siláka tak to moc řešit nejde... Leda plošinu/ výtah.

Datum: 25.04.15 07:10

Pro Asd1: Vy o těch příspěvcích asi opravdu nic nevíte! Viz Vaše slova:

Víte, kolik je ten slavný příspěvek? Z toho leda nechcípnete hlady, na zaplacení dvou chlapů to opravdu nestačí.

Tazatelka ale píše, že: Babička o něj pečuje, má přiznán příspěvek v plné výši.

Víte, kolik je ta "plná výše"? 12.000 Kč měsíčně.

Za to byste nejen nechcípl hlady, ale mohl jíst křepelčí vejce. A ti dva chlapi by Vás mohli klidně k zubaři nosit na zádech několik kilometrů. Proto nepište takové hlouposti. Ten "slavný příspěvek" opravdu může hodně pomoci a zaplaťpámbu za něj, pokud je! Jaga.

Datum: 25.04.15 09:31

Nezlobte se, ale já moc neorzumím tomu, v čem je problém. 8 schodů je málo, vy to popisujete, jako kdybyste museli takhle dostat dědečka z 10. parta... Trochu se mi nelíbí váš přístup - je to váš dědeček, vaše odpovědnost, nikoliv - "oni" tu mají ležícího pacienta, "oni" se musí postarat.

Nicméně k věci - naučte se používat invalidní vozík. Není to až tolik o síle, ale o tom vědět, jak s tím vozíkem ty schody zdolat. Sama bych se neoznačila za nějakého velkého siláka, mám nějakých 55 kilo a taky jsem našla způsob, jak s vozíkem zdolat schody. Chce to naklopit vozík na sebe, člověk co na něm sedí se opře (nesmí se tam vrtět a předklánět se, protože pak se strašně těžko hledá rovnováha). No a pak se sjíždí schody - pěkně postupně po jednom. Musíte si najít přesně rovnováhu a pak na sobě nedržíte celou váhu toho člověka. Do schodů je to pak stejně - prostě postupně po jednotlivých schodech - tam to chce trošku víc síly, ale stačí zapojit nohy - tedy netahat vozík zády (je to blbé pro záda a je to obtížnější), ale zapojovat nohy - v těch máte dost síly. Pokud máte k ruce ještě jednoho pomocníka, tak je to fajn. To vše platí, pokud vám osoba na vozíku nemůže sama pomoct. Pokud může, je to jednodušší - pomůže vám pak točit kolama.

Rozhodně doporučuji se to naučit, abyste nebyli odkázaní na ostatní.

Od: sanitak
Datum: 25.04.15 17:48

Dělám řidiče sanitky a co si kolikrát někteří myslí, je neuvěřitelné. Řidič provádí asistenci při nástupu do vozidla atd., zbytek je na vás. Zaplaťte si asistenci.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.