Zaokrouhlování při platbě kartou

Od: Datum: 19.04.15 22:11 odpovědí: 9 změna: 20.04.15 13:46

Zdravím,

chodím prakticky denně do jedné samoobsluhy a pokaždé, když zaplatím kartou, tak je mi částka zaokrouhlena nahoru, například cena 50,60 Kč na 51 Kč. Setkal jsem se s tím pouze v této městské samoobsluze, v jiných větších obchodech vždy zaúčtují cenu i s haléři. Chápu, že nejde o velké částky, nicméně věřím, že za ten rok byste si za to alespoň dvě svačiny koupili, tak proč v dnešní době prodejcům něco nechávat. Je tohle podle vás správný přístup k zákazníkům? Mohou si to prodejci dovolit?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.04.15 22:18

Pokud byste platil hotově, tak zaplatíte taky 51 Kč.

doplněno 19.04.15 22:45:

Do terminálu se jim načte cena z kasy, tedy už zaokrouhlená.

doplněno 19.04.15 22:46:

Aha ted čtu, že částku zadávají ručně. Tož to bych se jich též poptal, proč to.

Ohodnoceno: 0x

Od: quartz
Datum: 19.04.15 22:33

Samozřejmě, nicméně na to jsem se neptal. Platím kartou (bezkontaktní), tak proč nevyužít všech výhod, které tento způsob platby přináší?

Datum: 19.04.15 22:37
Vypadá to, že cenu do terminálu ťukají ručně, že? Poptejte se jich, nebo jim spíš řekněte. Určitě to není správný postup, to co dělají.

Datum: 19.04.15 22:42

Ano ručně, nicméně jsem se nikde nedočetl, že by to zákon nějak upravoval, proto se ptám :)

Datum: 19.04.15 22:41

Ano, haléřové vyrovnání je možné uplatnit ze strany obchodníka. Mělo by být matematické, tj. do 49 hal. dolů, 50 a více nahoru, tím pádem v průměru nepřijdete ani o jedno kolečko salámu.

Příklad - dojdete do stavebnin, cenu bez DPH za materiál 123 Kč * DPH = 148,83. Na faktuře budete mít taky dole dopočet +0,17 hal vyrovnání a součet 149. Když pípnete kartou, taky vám seberou 149.

doplněno 19.04.15 23:07:

Pořád je to korektní zákonný postup obchodníka. Jde evidentně o míru, v jaké jste ochoten ztrácet maximálně několik haléřů na jednu transakci nebo si pracněji zajišťovat jídlo z jiného zdroje. Ale to si samozřejmě musíte rozmyslet vy.

Datum: 19.04.15 22:50

Dejme tomu, že bych se ze 3/4 pokaždé dostal na částku, která by měla 50 a výše haléřů, tím pádem bych o nějaký ten salám přijít mohl. Přijde mi to s haléři více fér, nikdo nic nemůže říct, cena by byla úplně korektní, protože pokud se někde zaokrouhluje a někde ne, je to tím pádem trochu rozhozené a nesprávné.

Datum: 20.04.15 09:49

A co když by ses naopak ze 3/4 pokaždé dostal na částku do 49 haléřů? To by si mohl zase nějaké to kolečko salámu za rok získat.

Proto bych si psal každý den částku naúčtovanou a placenou. Po roce dopočítáš rozdíl. V tvém případě už jistě půjde o hodně peněz, takže bych následně podal žalobu na bezdůvodné obohacení. Přece jim to nenecháš.

Další možnost je, že takové blbosti přestaneš řešit a začneš se věnovat smysluplnějším věcem. Protože např. ten obchodník na tvé platbě kartou prodělá i kdyby všechny částky zaokrouhloval nahoru.

Datum: 20.04.15 13:46
No, většina věcí stojí X,90 nebo X,50, potom také záleží na množství položek. Samozřejmě mi jde o princip, stěžovat se mi nechce, to radši do oné samoobsluhy přestanu chodit, jejich ztráta, alespoň se projdu a zajdu si do Kauflandu kde nakoupím stejně výhodněji. Děkuji za názory :)
Datum: 20.04.15 10:04

Já si myslím, že víc jak o haléře, Vám jde o ten princip, a v tom případě s Vámi souhlasím. Když tedy prodejna využívá svého práva zaokrouhlovat směrem nahoru, měla by se také držet zákona a práva zákazníka směrem dolů. Pod padesát haléřů, částku odečíst, nad padesát přičíst. Já bych na to upozornila. Ale já jsem takovej hnidopich. :-D

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.