Studna na cizím pozemku

Od: Datum: 18.04.15 14:18 odpovědí: 6 změna: 19.04.15 01:15

Zdravím,mám dotaz:"Strýček"-přítel mého dědečka měl domek s pozemkem,kde byl kousek vinohradu.Neměl děti a po jeho smrti připadl majetek dětěm jeho dvou kamarádů.Mému otci domek a sousedovi údajně pozemek s vinohradem.Na pozemku s vinohradem stála také studna,která domek celou dobu(95 let) zásobovala vodou.Nyní chce soused vinohrad někomu prodat a studna se tak dostane na úplně cizí pozemek. Bohužel po rozdělění dědictví se otec se sousedem nepohodli,soused předal majetek synovi,s nímž jsou též vztahy na bodě mrazu a nedošlo k zapsání studny jako věcného břemene.Nyní přepsal otec domek na mě a mě zajímá,jak mám nyní postupovat a komu tedy studna patří? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.04.15 18:44
avatar
Nevím jak to řeší nový občanský zákoník ale podle starého platilo že v případě že jste věc (studnu ) používali déle jak 5 let v dobré víře že je vaše a nikdo proti tomu oficiálně neprotestoval, platí právo vydržení věci a tím pádem můžete nechat na studnu dodatečně věcné břemeno zřídit.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: uska®
Datum: 18.04.15 19:49

Studna je toho, kdo jí má zapsanou v katastru neboť studna je STAVBA. Nevím v kterém roce byla povinnost majitelů studní vybudovaných před účinností zákona xxx studny zlegalizovat a zřídit si povolení o odběru podzemní vody. Bude-li někdo v dnešní době chtít zlegalizovat starou studnu, tak mimo pokuty hrozí,že za každý neoprávněně odebraný kubík vody Vám musí vodoprávní úřad napočítat 70 Kč tři roky zpětně.

doplněno 18.04.15 21:03:

http://vlastnistudna.cz/studny-a-pravo

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.04.15 20:57
avatar
A to máte z ověřeného zdroje? Mě to spíš připadá jako šíření poplašné zprávy. Neslyšel jsem ve vsi že by někdo kvůli existujícím studnám lítal po úřadech. Věřil bych tomu u studny nově zřizované ale stoleté studny nikdo neevidoval a na katastrálních mapách je v nahlížení do kn taky nevidím.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: mek
Datum: 18.04.15 23:50

Nejde o to, že je sto let stará ale jde o to, že ji nový majitel používá a neexistuje zde záznam, takže bylo třeba ji "legalizovat" dle nového práva. Soused měl studnu 40 let starou a také využil této možnosti a studnu přihlásil, takže to co píše předřečník bude pravda vcelku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dan*
Datum: 18.04.15 21:28

No to jsou vyhlídky! Podle rčení děti platí za hříchy svých otců..Domek stejně chceme prodat,mít chalupu 300km je poněkud z ruky.Ale děkuji.

Od: studna
Datum: 19.04.15 01:15

Vydržet lze myslím po deseti letech. Ovšem užívání musí být poctivé, že jsem přesvědčen, že se jedná o můj majetek. Takže to nepřipadá v úvahu. Ovšem určitě vznikla služebnost. Legalizovat musí vlastník. Ovšem ze studen vybudovaných před rokem 1955 lze vodu odebírat aniž by byla povinnost ji nějak nahlásit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.