Náhledy fotek - je to krádež nebo ne

Od: Datum: 17.04.15 16:48 odpovědí: 17 změna: 22.04.15 15:02

Dobrý den,

potřeboval bych k prezentaci našeho malého obchůdku udělat seznam cca 500-1000 položek a k nim přiřadit ceny a fota. jednalo by se o pečivo, ovoce, kyselky atd atd atd...

Je krádež to, když si dám napříkad banán do google do obrázků a nějaký obrázek z tama si vložím na stránku? Stačí mi ty malé náhledy, ne fotka velká přes celý monitor. Úplně košér to asi nebude, ale může mě s tím někdo napadnout?

Jde o to, že takových fotek je tam mraky, jen se podívejte. A když nemají vodoznak, měly by být volně veřejné a přístupné. Nikde není ani psáno, že se na ně vztahuje autor.právo.

Například:

https://www.google.cz/search?…ved=0CDcQsAQ&biw=1680&bih=925

jde mi jen o ty náhledy přes printscreen, na stránku kde je foto umístěné bych ani nešel.

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.04.15 16:53
avatar

Ano, je to krádež. Otázka je, jestli to někdo bude řešit - ale možné to určitě je.

Existují spousty webů, kde získáte volně šiřitelné obrázky. Pokud potřebuje banán a kyselku, je to to nejjednodušší řešení, takových jsou tam mraky. Např. http://pixabay.com/ nebo https://commons.wikimedia.org/wiki/Main_Page - když strýčkovi Googlovi zadáte "free pictures", vyplivne jich Vám víc.

S vodoznakem šiřitelnost nesouvisí. (Snad nekecám, tady si nejsem jistá. Někdo mě v tomto určitě doplní. Každopádně náš vyučující na informatiku v tom měl jasno: "Pokud jste ten obrázek sami nevytvořili - nenakreslili, nevyfotili - není Váš a ke komerčním účelům jej NELZE využít.")

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wafer
Datum: 17.04.15 17:37

Jasně, tak ono ale zase není to krádež auta, že. Jde o to, jeslti by to opravdu někdo řešil, jesti by jen upozornil, smazal by se. K soudu by to asi nikdo nedával. Zdarma na tom pixabay fota sice jsou, ale některé produkty bych potřeboval dost určit, jako Hanácká kyselka, Mattoni apod. To už tam není...

Od: webbiecz*
Datum: 17.04.15 19:11

A co si některé fotky (které na volně šiřitelných fotkách nenajdete) jednoduše nafotit sám?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.04.15 20:54
avatar
Je zřejmé, že váš vyučující byl informatik a ne právník. Ostatně ani právníci v tom nemají jasno.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.04.15 21:09
avatar

Měla jsem za to, že ohledně komerčního využití jasno mají *cteni* ale ano, to je jen můj dojem :)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.04.15 17:49
avatar
Ano, je to krádež.
Můžete legálně použít pouze fotografie k volnému šíření, ale to by u nich muselo být výslovně uvedeno.
Na velikosti fotografie nezáleží.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: webbiecz*
Datum: 17.04.15 19:10

Raději bych být vámi šla do volných obrázků (odkazy vám tu již někdo dával). Ty ostatní obrázky skutečně použít nesmíte. Pokud se ptáte spíš na to, jestli se může někdo ozvat a můžete z toho mít nějaké popotahování, tak ano,můžete. Pozor si dejte zejména na fotobanky. Kamarádka měla problémy s jednou z nich, která se po ní rozhodla vymáhat náhradi za použití fotografie, kterou sama nafotila a která byla pouze velmi podobná fotce, kterou oni prodávají ve své fotobance. Argumentovali tím, že je záměrně podobná a bla bla bla (přesně už si obsah toho dopisu nepamatuji - byla to mimochodem zahraniční fotobanka). Nakonec musela požádat o pomoc právníka a nějak to vyřešili.

Když se po tom pídila dál, zjistila, že fotobanky záměrně vyhledávají shodné, nebo hodně podobné obrázky a pak rozesílají dopisy, ve kterých žádají náhradu.

Takže bych, být vámi, raději volila bezpečně volné obrázky, které smíte legálně použít.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.04.15 20:51
avatar
Ne, není to krádež. Mohlo by to být porušování cizích práv. Je to taky špatně, ale není to totéž.
(Ale i nemuselo - ne každý obrázek je autorským dílem.)
Ohodnoceno: 0x
 
Od: kradez
Datum: 17.04.15 21:07

Poškození cizích práv jsou i zde použité Atavary

doplněno 18.04.15 00:33:

Avatary

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 17.04.15 21:18

Nastudujte si autorský zákon a k tomu i tr. zákoník. Je tam psáno k volnému požití? Má to autora? Ale, není-li žalobce není soudce. Je to na odvaze. A proč si něco nevyfotíte sám?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.04.15 23:04
avatar

Na stránkách výrobce bývají někdy free obrázky. Taky pokud obrázek použijete k propagaci jejich výrobku, snad by nemuseli protestovat.

Já mám na svém webu několik tisíc cizích obrázků a zatím jsem měl jen jedno skoro omluvné upozornění od výrobce, že autor obrázku si to nepřeje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wafer
Datum: 18.04.15 02:26

Díky za odpověďi, tak nějak jsem to předpokládal, že budou vypada.. a teď mi řekněte:

co když nastane situace, že někdo ukradne fotku za mě, vloží ji do té free fotobanky a já ji odtamtud stáhnu v domění, že je legální a přijde mi potom obvinění, že legální není a ukradl jsem ji?:)

P.S: K tomu proč to nenafotím.. je opravdu jednoduchí nafotit cca 5000 produktů a odebrat jim pozadí v programu? vždyť to je práce na měsíce..

Datum: 18.04.15 08:34
avatar

i google vám umí najít free obrázky

Ohodnoceno: 2x
 

 

Od: wafer
Datum: 18.04.15 12:30

Ano, to jo, ale zajímá mě nyní spíše problematika:

Dám si google, dám si vyfiltrovat free obrázky, stáhnu jich 5000 a dám na web. Kde mám jistotu, že je někdo předemnou neukradl a nevyvěsil do free? Jak to pak té fotobance, autorovi atd dokážu? Teoreticky by nemělo nic hrozit, protože když koupím nevědomky kradené auto, taky mi ho samozřejmě zabaví, ale nebude mi hrozit postih.

Spíše kdyby se k tomu vyjádřil někdo právně kvalifikovaný.

Datum: 19.04.15 09:14
avatar

Trefil jste se do problému free fotobank. Abyste byl z obliga, musel byste dokázat, že je obrázek z té fotobanky a že jste jej nestáhl od autora. Pokud v okamžiku zkoumání obrázek ve fotobance už není, máte problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wafer
Datum: 19.04.15 13:10

Dovolím si nesouhlasit. Není důkazní břemeno na jejich straně? Neměli by oni naopak dokázat, že došlo ke stažení jinde, nežli u nich? Pokud někoho obviním, přeci musím mít důkazní břemeno, ne?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.