Vrácení daní - student DPČ

Od: Datum: 16.04.15 14:33 odpovědí: 10 změna: 27.04.15 21:16

Dobrý den,

chtěla bych poprosit o radu ohledně daní. V roce 2014 jsem od 1.2. do 31.12. pracovala v bance na DPČ a to při prezenčním studiu VŠ (všude vedena jako student). Můj měsíční příjem byl 8.000,- hrubého (7.120,- čistého) a podepsala jsem růžový papír s doloženým potvrzením o studiu (nepřerušeném). Chtěla bych se zeptat zda mi něco vrátí na daních a kdy (po 30.4. kdy se ukončuje možnost daňových přiznání)?

Někdo mi tvrdí, že nedostanu nic (co stát schvátí už nenavrátí), někdo zase, že když sem student pod 10.000,- / měsíc, vrátí mi celý rozdíl, tedy za rok (11 měsíců) 9.680,-. Nevím co je na tom pravdy a vůbec se v tom nevyznám.

Děkuji mnohokrát za odpověď. Rusalka


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jitkabulova*
Datum: 16.04.15 15:22

Dobrý den, měli by Vám vrátit vše, jelikož jste student prezenčního studia, tudíž za Vás vše platí škola

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.04.15 01:44
avatar

To není pravda,

škola za nikoho nic neplatí.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 16.04.15 15:51
avatar

Dobrý den, také by mě zajímalo, jak je to s daněmi. Na netu se píše, že : Jestliže jste za loňský rok na daních zaplatili více, než kolik jste měli, máte nárok na vrácení přeplatku. Musíte o něj ale výslovně požádat. V zaměstnání jsme podepsali prohlášení k dani (růžový papír) a spousta z nás jsme také přeplatek nedostali. Někdo mi říkal,že přeplatky se dostávají pokud byl zaměstnanec na neschopence, tak nevím,jak se to počítá.

Jak zjistím,že jsem zaplatila na daních víc ,než jsem měla?

Děkuji za vysvětlení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.04.15 16:57
avatar

Zkusím to polopatě:

Z většiny příjmů se platí daň. Z čeho a kolik, to je uvedeno v zákoně o dani z příjmů. Vás zajímá mzda. I ve mzdové oblasti mohou být příjmy, z nichž se daň neplatí, např. cestovné do limitu, nebo náhrada mzdy při nemoci. Ale jinak takřka ze všeho, co máte ve výplatní pásce, se odvádí daň. Nebudu se zaplétat do základu daně = superhrubé mzdy, to není důležité. Důležité je to, že pokud podepíšete při nástupu do zaměstnání růžový dvojlist, který se jmenuje Prohlášení poplatníka daně z příjmů, vyjadřujete se v tomto dokumentu k tomu, zda Vám má nebo nemá být uplatněna dleva na dani. Toto prohlášení můžete mít podepsáno a slevu tedy uplatnit pouze u jednoho zaměstnavatele, nikdy u dvou nebo více současně, odečetli by Vám totiž ve mzdové účtárně dvakrát slevu z daně a měla byste nedoplatek daně na finančním úřadě. Jakmile podepíšete toto prohlášení a uplatníte si slevu na dani (nyní 2070 Kč měsíčně), sráží Vám mzdová ze mzdy daň zálohovou. Cokoli je zálohové, mělo by projít zúčtováním. Dejme tomu, že Vaše spočítaná daň ze mzdy činí měsíčně 3.000 Kč. Z ní Vám mzdová odečte slevu 2070 (dáno zákonem) a zaplatíte na dani (zálohově) 930 Kč. Když se stane, že onemocníte, nemáte mzdu (zdanitelný příjem), ale dostáváte nemocenské dávky, které nepodléhají zdanění. Marodíte třeba 3 měsíce a žádnou daň neplatíte. Takže za rok byla Vaše daňová povinnost 9 x 3000 (zálohy na daň) = 27.000. Z toho si můžete při ročním zúčtování daňových záloh uplatnit 12 x slevu 2070, tj. celou částku slevy na dani 24.840 a Vaše daňová povinnost po zúčtování činí tedy 2.160 Kč za rok. Ale Vy jste zaplatila 9 x 930 Kč = 8.370 Kč, takže finanční úřad Vám vrátí 8370-2160=6210 Kč.

Toto je velmi jednoduchý příklad jen pro ilustraci. Do ročního zúčtování daně vstupuje mnoho položek, které snižují daň a tedy zvyšují vratku daně, jako např. zaplacené příspěvky na penzijní fond. Pokud Vám nebyla daň vrácena, bylo to možná proto, že máte tak nízký příjem (cca 10.000), že z něho vypočtená daň je menší než uplatněná sleva, takže jste možná žádnou zálohovou daň neplatila, a co není zaplaceno, nelze vracet.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.04.15 18:26
avatar

Aha, tak už je mi to jasné. Moje kolegyně z práce marodila téměř rok a žádný přeplatek nedostala. Ptala se pani účetní a ta jí řekla, že se do toho nevešla. Nerozuměla jsem tomu a teď už asi vím, proč. Protože ona má nízký příjem,asi 7000 Kč měsíčně, plus ČID. Ptalo se na to víc lidí, tak jim to můžu aspoň zítra vysvětlit. Děkuji.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.04.15 20:07
avatar

Rusalko, buď jste požádala zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování (což se dělá tak, že se vyplní a podepíše třetí a čtvrtá strana daňového prohlášení - růžového dvojlistu) a stihla jste to do 15.2., nebo jste si měla vyžádat Potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách a podat si daňové přiznání sama na finančním úřadu, a to do 31.3.2015. Ani tak si nemyslím, že by Vám bylo co vracet. Podívejte se na svoje výplatní pásky. Veškerou vypočtenou daň pohltila sleva na dani, protože jste podepsala prohlášení a uplatnila slevu, takže jste vlastně žádnou daň neplatila a tak Vám není co vracet.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.04.15 01:55
avatar

Není Vám co vracet, protože jste žádnou daň nezaplatila.

Těch 880 Kč bylo strženo a odvedeno na sociální (520,-)

a zdravotní (360,-) pojištění.

Pokud jste neměla souběžně dvě nebo více zaměstnání, nejste povinna podávat daňové přiznání.

Kdybyste v příštím roce měla daňové přiznání podat, pak do 31. března 2016 (ne do konce dubna).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rusalka
Datum: 27.04.15 15:28

Dobrý den, děkuji všem za odpovědi, už je mi to jasnější. Ale jestliže za mě jako studenta prezenčního studia platí sociální a zdravotní stát, platí ho dublovaně tedy i zaměstnavatel, pokud mám DPČ? Děkuji ještě za tuto odpověď.

Datum: 27.04.15 17:41
avatar

Sociální pojištění (tedy důchodové + nemocenské) stát za nikoho neplatí, jako student nejste pojištěna ani nemocensky (tedy není nárok na nemocenské dávky), ani důchodově (doba strávená studiem se od 1.1.2010 nepočítá pro nárok na důchod jako pojištěná doba).

Zdravotního pojištění zjednodušeně řečeno je účasten každý - je povinné i pro osoby bez zdanitelných příjmů. Existují určité skupiny, za které je plátcem pojistného stát, a jednou z těchto skupin jsou také nezaopatřené děti, tedy i studenti. Pro účely zdravotního pojištění se nezaopatřenost dítěte posuzuje podle zákona o státní sociální podpoře. Pokud student během studia pracuje, je účasten zdravotního pojištění jako nezaopatřené dítě (splňuje-li podmínky jeho definice), tj. zdravotní pojištění za něj platí stát, ale také, pokud jeho práce zakládá účast na pojištění, je pojištěn z tohoto důvodu. Studenti, pokud mají příjmy, tedy platí na zdravotní pojištění stejně jako každý jiný, který vydělává, nemají žádné výhody (nižší pojistné) z důvodu, že za ně odvádí pojistné také stát.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: drherhe
Datum: 27.04.15 21:16

Z výdělku 8000 jste žádnou daň nezaplatila, takže vám není co vracet.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.