Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, zajímalo by mě, zda má zaměstnanec nárok na stravenky, pokud má home office?
Děkuji za info
Zákoník práce říká, že zaměstnavatel musí zaměstnancům umožnit stravování. A to může udělat různými způsoby - vlastní jídelnou nebo dovozem stravy, stravenkami, atd. Ta volba je věcí zaměstnavatele a zaměstnanec se nemůže domáhat, že chce takový nebo onaký způsob, že nechce jíst v kantýně ale chce stravenky nebo naopak.
Tím, že zaměstnavatel zaměstnanci umožní práci z domu, tak tím podle mě splnil i to, že mu umožnil stravování (protože mu umožnil najíst se doma). Takže další povinnosti ohledně toho už nemá.
Jethro, to přece nejde takhle srovnávat. Když dám zaměstnanci půlhodinovou pauzu na jídlo a stůl, ke kterému si může s tím jídlem sednout, tak mu přece také umožňuji stravování.
Nebo jinak: Ten, co pracuje u zaměstnavatele, a ten, co pracuje doma, se stravují stejně - někde to jídlo nakoupí a někde ho sní. Proč v tom vidíte rozdíl, zda onen zaměstnanec pracuje z domova či ne? Oba dva si nakoupí rohlík, salám a minerálku a v pauze to sní.
Ale zákon říká, že musí umožnit stravování, ne že to musí být zvýhodněné stravování. Obecně jídlo doma je levnější než jídlo v restauraci, takže když někdo jí doma a jiný dostane devadesátikorunovou stravenku za padesát, (a třetí třeba jí v závodní jídelně za 49), není to až takový rozdíl.
doplněno 14.04.15 18:58:Tím stravováním se samozřejmě rozumí teplé jídlo, ne salám a rohlík. A udělat meníčko za 69 doma za 40 zas není takový kumšt
Aha, už chápu. Ale stejně bych se jako zaměstnanec pracující z domova cítila diskriminovaná, když kolega si nakoupí sváču za 90,- a zaplatí 50,-, a já si nakoupím sváču za 90,- a zaplatím 90,-. S tou restaurací to ale samozřejmě dává smysl.
Dobrý den, doufám, že ne. Zdravím!
doplněno 14.04.15 18:22:Někde tento benefit není vůbec a jinde je nadužíván a původní záměr (využití stravenek) již není ani naplněn. To je problém, že se stravenky dají použít různě. Doma je asi lednička, špajzka a kuchyně, tak není problém se v klidu najíst.
No ono to možná je s tím stravováním složitější.
Zaměstnavatel je povinen umožnit zaměstnancům stravování ve všech směnách. Tuto povinnost však nemá vůči zaměstnancům, které vyslal na pracovní cestu. Česká legislativa tedy zaměstnancům poskytuje zákonné pracovní volno a zajišťuje prostory pro stravování.
Naopak nikdo nemůže zaměstnavatele nutit, aby svým zaměstnancům zajišťoval ze zákona i jídlo jako takové, pokud nemá zaměstnavatel ve svém vnitřním předpisu tuto povinnost stanovenou samostatně, případně není dohodnuto v kolektivním ujednání (např. kolektivní smlouva).
Tady z toho mě vyplývá,že zaměstnavatel je povinen umožnit stravovaní spíš co se týče času(přestávky)než,že by měl zajistit jídlo,ať už jakoukoli formou.Kdysi se to u nás probíralo se zaměstnavatelem a ten nám to vysvětloval tak,jak jsem výše zkopíroval.
U nás dostáváme stravenky 85.- a za tu cenu tam jsou přesně obědy(polévka+hlavní jídlo)nebo hospoda vedle taktéž 85,- ale bez polévky.A stravenky dostávají i zaměstnanci,kteří jsou agenturní.
Ale koukám,že nade mnou už je o té "nepovinosti"zajistit stravu zmínka.U větších firem to ale bývá si myslím zajištěné.
Ano, muj chlap to tak ma a stravenky dostava pravidelne co mesic.Pracuje v mega spolecnosti, ktera je po celem svete, takze tak u nas..
Neznám zaměstnavatele, který by zaplatil 100% nominální hodhoty stravenky svému zaměsnanci. Nárok v podstatě není, je dán libovůlí, příjemce se ekonomicky podílí.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.