Úmrtní list - bez data?

Od: Datum: 12.04.15 12:20 odpovědí: 3 změna: 12.04.15 14:21

Zemřel nám soused - nájemce bytu. Našli ho doma, po několika týdnech (rozhodně ne po dvou). Nepříjemná záležitost, raději nekomentovat. Cizí zavinění nezjištěno, pitva neprovedena. Vystaven úmrtní list, ovšem bez data, prý bude doplněno dodatečně?! Kdo doplní datum úmrtí? Dle informace z místního oddělení PČR kriminálka případ odložila, pitva neprovedena, už proběhla kremace a datum úmrtí nikde není uvedeno. Potřebuji jej pro počítání lhůty, kdy je možno ukončit nájem vyklizením bytu, neb to vypadá, že se záležitost bude vléct. Rovněž další lhůty se počítají od data nájemcovy smrti a nikdo tak s eventualitou nevyplnění data úmrtí jaksi nepočítá.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: webbiecz*
Datum: 12.04.15 13:39

Hmmm, to je divné. Řešili jsme nedávno podobnou věc - úmrtí v rodině, ke kterému došlo doma a dotyčnou jsme tam pak našli. Na místě lékař a policie. Lékař nenapsal datum úmrtí, pitva se konala. Policie nezjistila cizí zavinění. Paradoxně právě kvůli tomu, že lékař na místě nevyplnil datum úmrtí, nastali drobné komplikace. Doporučili nám ale zajít na záchranku (jejich lékař byl na místě) a domluvit se, aby nám ten datum napsali. No a udělali to. Nevím jak se to řeší za jiných okolností, i tohle mi přišlo takové zvláštní. Ale datum nám napsali, tak jsme to víc neřešili.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.04.15 13:52

1. nechápu, když je to Váš soused, jak Vy víte, že v úmrtním listu není datum úmrtí? To vypisuje lékař na místě, popř. se určuje pomocí pitvy

2. pitva neprovedena řekl kdo? pitva se provádí vždy, SKPV případ odložilo právě na základě závěru z pitvy (Vám však jakou sousedovi se svěřovat nemusejí)

doplněno 12.04.15 13:53:

webbiecz bod, asi nejideálnější řešení *palec* i doktor je jen člověk, možná toho měl ten den hodně a tak tu kolonku přehlédnul nebo myslel, že to určí pitva, stává se.

doplněno 12.04.15 19:50:

amper OK, jak jsem psal, datum úmrtí možná zapoměl lékař na místě napsat, pokud je však spis na SKPV, tak pitva proběhnout musela, jelikož jedině na základě výsledku pitvy (odborné vyjádření lékaře) mohli spis odložit. Od případů Stodolových jsou při mrtvole s přítomností PČR nařizovány vždy pitvy přinejmenším zdravotní, pokud je něco podezřelého, či se při zdravotní pitvě zjistí něco podezřelého, tak se přechází na pitvu soudní (více podrobná, samozřejmě tím i dražší). Zdravotní pitva je placena ze zdravotního pojištění pacienta, soudní nevím, ale předpokládám, že platí PČR. Ale jiný kraj, jiný mrav, velké města Praha, Ostrava apod. jsou státy ve státě, takže je dost možné, že je ve Vašem kraji praxe jiná, ale v tomto případě o tom pochybuji.

doplněno 12.04.15 19:51:

amper: co se souseda týče, tak na přednášce z občanského práva má nájemník nárok na byt (přechod nájemní smlouvy na něho) a dokonce za určitých podmínek by mohl i dědit, ale jak říkáte, poud není co, tak není třeba

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.04.15 14:21

Máte pravdu v tom, že přístup k informacím oficiálně žádný nemám. Z pozice souseda žádný, z pozice člena statutárního orgánu majitele bytu (bytové družstvo) mohu komunikovat pouze s notářkou vyřizující dědictví, případně s dědici. Informace o tom, že pitva neproběhla je z místního oddělení PČR, kde ale nemají spis. Tu lze brát jako spornou protože není na papíře.

Informaci o chybějícím datu na úmrtním listu mám od osoby vypravující pohřeb (otec zemřelého), která rovněž má zájem na urychleném vyklizení bytu, poněvadž se o dotyčného starala a platila za něj účty vč. nájmu, v čemž pokračuje doteď. Dědit však s nějvětší pravděpodobností nebude (stejně není co) a po smrti syna logicky nemá zájem cpát peníze do bezedné studny, byt je družstva, ale soused tu byl pouze v nájmu.

Berte to tak, že na vsi se dozvíte neoficiální cestou i heslo ke spořitelní knížce sousedky. A to fakt nepřeháním.

doplněno 12.04.15 20:31:

@repkin: Díky za rozbor a snahu poradit. Věc se má tak, že dědici v řadě přímé jsou děti, s kterými však zemřelý nikdy neudržoval kontakt. Vzhledem k tomu, k zeměpisné vzdálenosti a k velikosti zanechaného majetku se zrovna do jednání nehrnou. Je dost pravděpodobné, že se dědictví nakonec vzdají a poté budou na řadě rodiče zemřelého (kterým přibudou starosti, ne majetek). Můj jediný zájem je, aby se věci daly do pohybu, ať už jakýmkoliv směrem. Nebránil bych se ani, pokud by nájem přešel na některého z dědiců, nejde o byt a nejde až tak o peníze. Jeden vypadlý nájem družstvo utáhne. Jde o to, abychom tu mohli zase volně dýchat. PČR nám sice ochotně umožnila provést odvětrání bytu, ale bez dezinfekce a sanace to pořád není ono (eufemismus :( )


doplněno 14.05.15 09:12:

Tak je tu pokračování tohohle zamotaného příběhu. Byl mi předložen originál úmrtního listu (skutečně uvedeno datum úmrtí neznámé) a k němu průvodní dopis z matriky, který osvětluje situaci. V něm se praví, že lékař RZS neuvedl datum úmrtí a v tom případě je dle zákona nutno vystavit provizorní úmrtní list s údajem viz. výše a předat věc místně příslušnému soudu, který o datu úmrtí rozhodne. Záležitost na půl roku. Jinak zdravotní pitva opravdu nebyla provedena, protože dle vyjádření patologa nebylo co pitvat. A na soudní nebyl shledán důvod, protože cizí zavinění bylo vyloučeno.

Co se týká dědictví, jsme po měsíci přesně tam, co jsme byli (pouze máme neoficiální informaci, že vyklizení bytu provede otec zemřelého a že děti zemřelého se dědictví vzdaly) Jediný oficiální papír, který máme k dispozici je žádost paní notářky, abychom vyčíslili pohledávky a závazky za zemřelým k datu úmrtí, když předtím uvádí datum úmrtí neznámé. Být ještě rubrika Bludy úřední obludy, tak máme pěkný příspěvek.

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.