Daň z prodeje nemovitosti, hypotéka

Od: Datum: 08.04.15 18:13 odpovědí: 5 změna: 08.04.15 20:59

Dobrý den,

potřebovala bych poradit. S přítelem jsme si společně koupili v září 2013 byt. Cena bytu byla 840 tisíc. 10 % z této částky jsme platili hotově a na zbytek si vzali hypotéku. Letos v březnu jsem se odstěhovala a budu mu prodávat svou polovinu bytu za dohodnutých 100 tisíc. Nikdy jsem v bytě neměla trvalé bydliště.

Zajímalo by mne: 1. Kolik budu platit daň z příjmu?

2. Kolik je daň z převodu nemovitosti?

3. Jsem vyvázaná z hypotéky ihned po podepsání dodatku ke smlouvě o úvěru (Vyvázání strany ze smlouvy o úvěru)? Nebo až po převodu nemovitosti na katastrálním úřadě?

Moc děkuji za jakoukoli odpověď.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: uskaŽ
Datum: 08.04.15 18:23

1. Daň z příjmu nula - platí se se zisku a vy prodáváte pod cenou.

2. Daň z převodu nemovitosti - 4% z odhadu, z vaší poloviny bytu

3. Nevím.

Jistě mne někdo doplní či opraví.

doplněno 08.04.15 21:48:

Daň z převodu nemovitosti hradí kupující nebo prodávající?
Může kdokoliv z účastníků, záleží na kupní smlouvě, platí pro rok 2015. Obyčejně ale hradí daň prodávající. Od r. 2016 pouze prodávající.

Ohodnoceno: 0x

Od: anetak
Datum: 08.04.15 18:40

Moc děkuji za odpověď. Daň z převodu nemovitosti hradí kupující nebo prodávající?

Datum: 08.04.15 18:33

3. Nevím jak která banka, ale mám dvě zkušenosti s hypo, a vím, že pro banku je lepší, když jste na to dva. Jde o to, že ten který zůstává s hypotékou tak musí být dost finančně zaopatřený a vyvázání z hypo není jen tak. On když bude mít malou výplatu a jiný příjem nebo majetek v nedohlednu, tak tě z toho banka nevyváže. Bylo by lepší napřed jednat s bankou a pak teprve se uvidí co dál. Nepodepisuj nic dopředu než budeš vyvázaná. Jestli tomu teda rozumím dobře a ty bys šla z bytu a on tam zůstal i s hypotékou, ju?

Od: anetak
Datum: 08.04.15 18:46

Banka s vyvázáním souhlasí. Podepsala jsem dodatek ke smlouvě o úvěru, který nabývá účinnosti až bude předložen doklad o úhradě finančního vypořádání dle kupní smlouvy a výpis z katastru nemovitostí, plus ještě jiné podmínky. Takže jsem si vlastně odpověděla sama. Stačí si důkladně přečíst podmínky

Jinak ano, z bytu už jsem odešla a jemu zůstane byt i s hypotékou.

Datum: 08.04.15 20:59

Hm, tak to je fajn, já jen že můj muž tenkrát blbnul okolo hypo cca 1a1/2roku :(. Přeju hodně štěstí. A.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.