Daňový doklad vs. faktura

Od: Datum: 08.04.15 09:57 odpovědí: 5 změna: 10.04.15 00:58
Zdravím, jaký je rozdíl mezi daňovým dokladem a fakturou, z hlediska přijatých faktur/dokladů do výdajů? Dodavatel mi nabízí vystavení faktury nebo daň. dokladu. Co z toho potřebuji, když jsem neplátce dph?
Chápu rozdíl z pohledu vystavování, že jako neplátce nemůžu vystavovat daň. doklad. Jak je to ale s výdají u přijatých faktur?
Díky

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jasaŽ
Datum: 08.04.15 19:58

Plátce vystavuje doklad vždy s DPH. Daňovým dokladem může být účtenka i faktura, pokud má náležitosti podle zákona o DPH par. 29 a 30 (hlavně je uveden DIČ prodejce, cena, sazba DPH, popř. vyčísleno DPH). Pro vás jako příjemce dokladu - neplátce je podstatné, abyste obdržel doklad o koupi. Zda je od plátce nebo od neplátce, jakou formu má, neřešte. Ve svém účetnictví jej uplatníte v celkové nákupní ceně.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: nick3
Datum: 08.04.15 22:50

Jak to myslíte s dokladem o koupi?

Já většinou za služby např dostanu fakturu, tu uhradím a fakturu si dám do evidence. Myslel jsem, že toto stačí. (?)

Navíc třeba při nákupu domény a hostingu mi byla zaslána zálohová faktura, daňový doklad a následně faktura. Co z toho použít do evidence?

Díky.

Od: jasaŽ
Datum: 09.04.15 19:32

Dokladem o koupi jsem myslela něco jako fakturu, kupní smlouvu, paragon... Pokud budete vést jen daňovou evidenci a nebudete výdaje uplatňovat paušálem, stačí Vám k doložení výdaje konečná faktura (přiložit však můžete všechny obdržené doklady).

V podvojném účetnictví byste měl jako podklad k platbě založit zálohovou fakturu (neúčtuje se však o ní), po zaplacení zálohy byste měl pak do 15 dnů obdržet buď konečnou fakturu nebo daňový doklad z platby - v případě, že vyúčtování bude až po delší době, abyste si jako případný plátce DPH mohl uplatnit DPH na vstupu dříve. Pokud jste neplátce daňový doklad z platby neevidujete a účtujete až o konečné faktuře.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cicko*
Datum: 08.04.15 23:39

"Daňový doklad" a "faktura" je v podstatě to samé. Faktura je jen konkrétním typem daňového dokladu. Jiným typem je "zjednodušený daňový doklad", který je možno vystavit na částky do 10.000,- Kč. Každý "daňový doklad" však musí obsahovat náležitosti uvedené v zákonu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: poool
Datum: 10.04.15 00:58

České daňové zákony ani pojem faktura neznají. Je to jen obecně ustálený pojem pro platební doklad. Pokud má dovětek Faktura - daňový doklad pak musí mít náležitosti dle http://www.uctujemeprovas.cz/…-nalezitosti-danoveho-dokladu

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.