Výběr z dlouhodobé zálohy

Od: Datum: 07.04.15 21:21 odpovědí: 13 změna: 09.04.15 11:19

Pokud je zůstatek "fondu" v plusu, může si vlastník vybrat část připadající na jeho podíl podle podlahové plochy? Já si myslím, že ano, ale chci se poradit. Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 07.04.15 22:15
avatar

Dobrý den, myslíte výběr z "fondu oprav" např. v domě, kde je SVJ? Vy máte přesně vypočítáno, kdo a kolik tam v průběhu let zaplatil a jaký je jeho zůstatek? No, můj názor je, že to takto není možné - to by se ten fond časem rozebral. Zdravím!

doplněno 07.04.15 22:35:

No, tak proč si to nevyberete? Patrně Vám to umožňují Stanovy, máte to odsouhlasené vlastníky a vedení SVJ s tím souhlasí. V našem SVJ je to věc nemyslitelná a nikdo takový nápad ani nedostal.

doplněno 08.04.15 09:58:

Ten fond, kam všichni přispívají, není spořící a neumožňuje členům SVJ jiný výběr, než k tomu použití, pro který je určený. Také se z něho platí měsíční zálohy za služby spojené s celým domem. Členové SVJ (majitelé bytů) tam platí zálohově a jednou za rok dostanou vyúčtování.

Potom buď doplatí nebo dostanou přeplatek (ovšem, to je pouze za služby). Část fondu, která je určena na opravy, by měla být trvale v plusu a není to důvod k výběru nebo rozdělení mezi členy SVJ (není to zisk). Obávám se, že tudy cesta nevede a musíte si jít vybrat do banky ze svého účtu. Ale, dejte o tom řeč s předsedou SVJ a pak nám zde napište, jestli se nerozesmál.

doplněno 08.04.15 21:07:

staarmann - obávám se, že jediné řešení pro Vás bude změna systému. Zkuste vymyslet jiný (lepší) systém financování správy domů a tento lepší systém prosaďte. Někdo musí být první revolucionář.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.04.15 22:31

Samozřejmé by bylo, že by se vlastník zavázal (písemně), že v případě potřeby finančních prostředků a jejich nedostatku musí vybrané peníze do fondu vložit. Asi jen blázen by vybíral úplně vše, co na něj podílově připadá. Mimochodem: ano máme to vyčíslené a lze to jednoduše vyčíslit, zůstatek dělený podlahovou plochou.

Od: buss
Datum: 07.04.15 22:52

A jaký "fond" máte na mysli? Zákon u SVJ nic takového nezná, vizte Prohlášení, ZoVB, OZ... Na opravy ... platí všichni čili si pro sebe můžete logicky vybrat 0. Jen všichni dle podílu. Nebo si vezme půjčku, když vám ji schválí.

doplněno 09.04.15 11:27:

Svolejte shromáždění a dohodněte se! Třeba si udělejte večírek. Je zbytečné valit prachy do "fondů", když je nebudete potřebovat, jen potřebnou částku na plánované, náhodné opravy. A kde je výslovně psáno, že to lze?

doplněno 09.04.15 11:35:

ZoVB skončil. Jo, ale dle něj jsou psány všechny Stanovy do účinnosti nového OZ. A tam máte coo? Jak píšu, navrhněte, shromážděte se, řešte to doma.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.04.15 06:32

Fond na správu a údržbu společných prostor domu, tak se ta položka nazývá u nás, jinde je to fond oprav atd. Zkrátka dlouhodobé zálohy. Kde je to psáno, že vybírat musí všichni nebo nikdo? Zákon? Ne. Stanovy? Ne. Vnitřní předpis? Ne. Tak proč to tedy nejde?

Datum: 08.04.15 11:32

Pokud máte na vyúčtování Fond oprav, jde nejspíš o chybu v názvosloví, říká se tomu tak ze zvyku.

Stačí si přečíst paragraf 15 zákona 72/1994 v platném znění:

(1) Vlastníci jednotek jsou povinni přispívat na náklady spojené se správou domu a pozemku. Pokud dohoda neurčuje jinak, nesou náklady poměrně podle velikosti spoluvlastnického podílu.

(2) K účelu uvedenému v odstavci 1 skládají vlastníci jednotek předem určené finanční prostředky jako zálohu. Výši záloh si určí vlastníci jednotek usnesením shromáždění dopředu tak, aby byly kryty předpokládané náklady, které bude nutné vynaložit v následujících měsících i v dalších letech. Výši částky a den její splatnosti sděluje vlastníkům jednotek výbor nebo pověřený vlastník. Není-li výbor nebo pověřený vlastník zvolen, rozhoduje se o výši částek podle odstavce 1 nadpoloviční většinou všech vlastníků jednotek v domě. Ustanovení § 11 odst. 6 platí obdobně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.04.15 13:50

ZoVB už skončil.

Nicméně citovaný text mluví o povinnosti přispívat, o tom, že jsou to zálohy a jejich výši si určí Shromáždění. Nic nového. Kde však je něco o tom, že jsou ty zálohy nevratné? Tedy ta část, která se neutratila se dá klidně vybrat. Když se navíc zavážu, že pokud tam ty prostředky, které vyberu, vrátím, když budou chybět na pokrytí nutné opravy nebo čehokoli odsouhlaseného Shromážděním. Proč to podle Vás tedy nejde?

Datum: 08.04.15 16:28

OK, i tak potom platí, že v momentě předání na "fond oprav" se peníze stávají formálně majetkem družstva. Nejsou tedy rozděleny na účtech každého z členů, nerozlišuje se jakému členu kolik patří a kolik se vyplatilo z jednoho každého členského účtu na celkové opravy.

Pokud by vám SVJ převedlo část těch peněz s příslibem vrácení, jedná se o úvěrování z peněz, jež mají být vynaloženy za účelem správy domu atd. Tedy nezákonné, SVJ prostě úvěr nesmí poskytovat.

doplněno 08.04.15 19:51:

Za prvé to si myslíte špatně, to by platilo teoreticky pouze v případě tzv. vázaných typů účtů některých finančních institucí. Např. kdyby banka zkrachovala, SVJ by nárokovalo výplatu náhrady u garančního fondu za celou sumu svým jménem, nikoli vaším každým jedním jménem členů o každou jednu část vkladu.

Za druhé rozúčtování je matematická operace, to si můžu rozpočítat na metry, na obyvatele, na byty, na kytky kolem domu atd. No a co? Stále se jedná o úvěr z peněz určených na jiné účely.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.04.15 16:55

Záloha je pořád zálohou a nemůže přejít do majetku příjemce, je to cizí zdroj, to za prvé. Za druhé - zrovna tak jako se podle podlahové plochy počítá výše zálohy, tak lze zpětným postupem vypočítat podíl na nákladech, a takové vyúčtování je správcovská firma schopna udělat a na požádání dělá. Úvěr od Společenství nejde, to asi ne. Ale o výplatě nepoužitých záloh se dá diskutovat a asi nejvíc bude záležet na stanovách.

Datum: 08.04.15 20:21

To už se dostáváme trochu jinam. Mícháte dohromady vztahy mezi bankou a SV právnickou osobou a vztahy mezi SV s jeho členy. Peníze na účtu SV jsou aktiva SV a zálohy od vlastníků jsou pasiva, laicky zdroje aktiv. Ale to jsme fakt někde jinde.

Datum: 09.04.15 11:19

Tak už to proboha pochopte. Přijatá záloha prostě není zaúčtována na podúčet jménem Staarmann, naopak je účelově vázána na společné platby/zálohy. Tudíž ji nelze vrátit nebo dokonce půjčit Staarmannovi, i kdyby se na hlavu stavěl a odstrkoval ušima a zpíval u toho Ach synku synku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.04.15 07:32
avatar

Ne, to si tedy opravdu vybrat nemůže. SVJ není žádný holubník. I tak jsou problémy s neplatiči. Kdyby každý vznesl stejný nárok ve stejný okamžik jako Vy a bylo mu vyhověno, v domě se vyskytla jakákoliv náhlá nákladná oprava, kde by se asi tak daly peníze vzít? A pokud by člen SVJ "půjčené" peníze nevrátil zpět, jak by je SVJ asi vymáhalo?

V zákonech máme různé paskvily odporující zdravému myšlení, naštěstí v tomto případě to koresponduje se zdravým rozumem.

Občanský zákoník uvádí:Nebylo-li jinak určeno, přispívá vlastník jednotky na správu domu a pozemku ve výši odpovídající jeho podílu na společných částech a dále Při převodu vlastnického práva k jednotce nevzniká osobě odpovědné za správu domu povinnost příspěvky na správu domu ke dni účinnosti převodu vypořádat.

V zákoně je tedy v podstatě řečeno, že zálohy vložené na účet společenství vlastníků jednotek jsou nevratnými zálohami a při prodeji bytu tedy majitel bytu své zálohy zpět nedostává a pak nevidím důvod, proč by vložené prostředky na správu domu, měl kterýkoliv vlastník mít možnost kdykoliv vybrat a použít na něco jiného.

Peníze vložené na správu domu, jsou peníze vložené na správu domu.

doplněno 08.04.15 12:59:

Dlouhodobé nebo krátkodobé zálohy - tak se účtují v účetnictví příspěvky na správu domu a pozemku o nichž jsem psala výše.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.04.15 08:21

Píšete to dobře, to souhlas. Ale mluvíte o příspěvcích a my tady řešíme zálohy, to je rozdíl. A že jsou zálohy nevratné, to se píše kde?

Datum: 08.04.15 13:42

záloha se účtuje na účet s názvem záloha, protože to záloha není - to jste právě řekla... přijde Vám to logické?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.