Pomluvy, sledování, stalking a trestní řád

Od: Datum: 05.04.15 09:55 odpovědí: 11 změna: 05.04.15 17:56

Zdravím,
potřeboval bych zodpovědět pár otázek, protože jsem na internetu nenašel nic použitelného...
1. Co přesně je sledování osoby a jak dlouho jí musím sledovat, aby to bylo už sledování nebo omezování svobody?
2. Můžu před jejím/jeho barákem být v autě nebo ležet na trávě, aby to nebylo sledování nebo omezování svobody?
3. Pokud se budeme někde potkávat a uvidíme se jenom pár vteřin, tak mě ta osoba nemůže obvinit ze sledování nebo ano?
4. Pokud budu chodit po nějaké vsi a budu se chvílema někomu koukat večer do oken třeba 8x po jedné minutě vždy, když půjdu kolem. Nebudu vědět, kdo tam bydlí, jen si to budu myslet. Udělám to tak ještě cca 3x každý pátek večer po sobě jdoucí. Je to sledování?
5. Pokud někomu, koho nemusím, dám odkaz na web, aby se tam podíval, je určený přímo pro něho a napíšu o něm něco pěkně hnusného a sprostého, vyvolám u něho strach, ale výhrušky by tam přímo nebyly, poté smažu stránku. Pak třeba za 14 dní tam napíši zase něco, ale už nedám nikomu odkaz a ta stejná osoba se tam podívá sama od sebe, on bude vědět, že to je určené pro něho, ale nikde nebude zmíněné jeho jméno, může s tím něco někdo udělat? Může ta osoba označit tu stránku, že je mířená na něho? Myslím tím např., že tu osobu "poškozuju" nebo tak něco... Pokud by tu další stránku určenou pro něho udělal někdo jiný tím, že by se tam naboural, ale už nebudu mít o tom důkazy, že jsem to nebyl já, je to moje vina? Aby se jasně vědělo, že to je určené přímo pro tu osobu, muselo by tam být celé jméno s adresou? Pokud by tam byly i pomluvy beze jmen a já bych nikde nešířil tu stránku, dopouštím se tím něčeho?
6. Pokud někdo rozesílá nějaké pomluvy všem lidem v okolí nebo něco takového, co bych napsal já, věděla by to ta osoba ode mě nebo by to ještě někdo poupravil, aby mě "schodil" nebo bych si tam vymýšlel o sobě, jaký jsem, co jsem dělal apod. Může to ta osoba posílat všude možně dál, pokud jsem jí to vyloženě zakázal a napsal jí k tomu: "Nemůže to vidět každý!" a k tomu si ještě vymýšlet něco na základě části pravdy?
Děkuji za odezvu.


avatar
administrátor uzavřel tuto otázku
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.04.15 10:28
 
avatar

Na většinu tvých otázek lze použít §354, odst,1, písmeno d), ale určitě se najdou další.

doplněno 05.04.15 13:23:

Kamarádka si nebude stěžovat a stěžovatelka nebude kamarádka.

Pokud je to tvůj web, je to i tvoje zodpovědnost.

Pokud budeš sedět na zastávce a někdo si bude stěžovat, tak se zřejmě prokáže, že máš ke stěžovateli nějaký vztah. A ty asi budeš těžko prokazovat jiný důvod, proč tam sedíš.

 
Od: swiftess
Datum: 05.04.15 11:36
 

Děkuji.

4. Pokud to bude moje kamarádka a sama mi to nezakáže, tak to je taky trestný čin?

5. Pokud to někdo ten následující web nějak upraví, tak to taky je na mé triko?

doplněno 05.04.15 11:43:

Kdybych třeba jednou týdně večer chodil do nějaké vsi a tam bych seděl v zastávce nebo bych tam seděl na lavičce, tak to bych mohl, abych to nebylo sledování nebo omezování svobody?

doplněno 05.04.15 13:10: 5. A pokud to bude nějaké osobě vadit?Kdybych třeba jednou týdně večer chodil do nějaké vsi a tam bych seděl v zastávce nebo bych tam seděl na lavičce, tak to bych mohl, abych to nebylo sledování nebo omezování svobody?
Datum: 05.04.15 11:14
 

1) viz. trestní řád (omezování osobní svobody je úplně něco jiného) v podstatě jí to musí omezovat na běžném způsobu života (při nejmenším to může být přestupek proti občanskému soužití)
2) pokud z toho bude mít ta osoba nějaké nepříjemnosti (od rodičů, sousedů, ale třeba i spychické) tak to může být hodnoceno tak by to již mohlo být hodnoceno jako nebezpečné pronásledování, pokud ne, tak přinejmenším opět přestupek proti občanskému soužití
3) pokud to bude skutečně náhodou, tak to asi nic nebude (v případě nebezpečného pronásledování může ohrožená osoba zažádat o předběžné opatření - nějaký zákaz přibližování a pokud to porušíte, dopouštíte se přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání)
4) tak dostanete přes držku (v rámci kontextu v případě nebezp. pron. by se mohlo jednat o pokračování v TČ, popř. další dílčí skutek), přinejmenším PŘ proti obč. souž.
5) potom jste duševně nemocný a měl by jste požádat svého lékaře o pomoc, mohlo by se jednat potom o PŘ proti obč. souž. či trestný čin např. pomluva (podle "škody")
6) pak by ten "někdo" měl požádat svého lékaře o pomoc, neboť bude pravděpodobně také duševně nemocný, asi opět přestupek proti občanskému soužití

doplněno 05.04.15 11:49:

4) tak pokud jí to nevadí, tak se asi nemůžete logicky ničeho dopouštět (bylo to myšleno, pokud by jí to vadilo, omezovalo apod. a splňovalo celkové jednání znaky trestného činu nebezpečné pronásledování, pak by se i to mohlo považovat za pokračování nebo další skutek)

5) jsme svobodná země, pokud to nebude nikomu vadit, ničeho se nedopouštíte

Ohodnoceno: 2x
 
Od: swiftess
Datum: 05.04.15 16:51
 

5) Pokud se na webu třeba objeví něco hnusného, narážky na něco, ...ale nebude tam přímo jeho/její jméno a nebude se to té osobě líbit, můžu z toho mít problémy?

Datum: 05.04.15 16:58
 

Nelíbí se mi Vaše otázky stejného typu, máte z toho problém?

 
Od: swiftess
Datum: 05.04.15 17:35
 
Omlouvám se, ale odpověděl jste mi jen toto: "jsme svobodná země, pokud to nebude nikomu vadit, ničeho se nedopouštíte" Ale co když to bude nějaký tý osobě vadit, ale nebude tam její jméno, nebude přímo vědět, že to je pro ní, ale bude si to přímo myslet. Třeba to tam bude z důvodu, že někdo se tam naboural apod. Protože mám na webu nějakého škodiče, co mi tam něco dělá, ale snad už je pryč...
Datum: 05.04.15 17:37
 

No tak Vy to odstraníte a je to ne? Přijde mi to jako otázky dětí v páté třídě základní školy. Pokud to té osobě bude vadit, musela by nejdříve prokázat, že se to jedná té osoby.

 
Od: swiftess
Datum: 05.04.15 17:47
 

Já se právě potřebuju ujistit, protže něco takového se objevilo na webu cca 5x... Už jsem tomu snad zamezil.

Mimochodem mě zajímá ještě jedna odpověď a už poslední.

Kdybych napsal dopis a poslal bych ho několika lidem. Uvedl bych tam jméno "Lenin" a dál bych napsal: "Kdo ho nezná, tak doporučuji pohledat na wikipedia.org" Dále by tam bylo třeba, že se neumí vcítit do holky, kouří, hulí apod. Ne nadávky, ale jemné narážky. Tím jménem by bylo myšleno jméno jednoho kluka na FB, ale nebylo by to jeho skutečné jméno. To by také mohlo být bráno jako pomluvy a narážky na danou osobu, nebo ne?

Datum: 05.04.15 17:54
 

Záleží na okolnostech, jaké by tomu člověku vznikly nepříjemnosti. Vždy se v jakémkoliv naschválu dá vidět přestupek proti občanskému soužití, ale musí to někoho nějakým způsobem poškodit. Pokud máte problémy s tím, že se Vám někdo nabourává na stránky, tak změňte heslo a dávejte si pozor, kde ho kam píšete, jestli tam nemáte zakliknuté (pamatovat heslo), čehož někdo zneužije. A nebo má ten kdo to zneužívá na nějakém PC třeba ve škole či v práci nějaký program, který zachytává vše co píšete, tedy i heslo ...

 
Od: buss
Datum: 05.04.15 17:47
 

A proč trestní řád, co s ním? Upravuje postup v trestním řízení.

 
Datum: 05.04.15 17:56
 

Také jsem to nepochopil, proto jsem na to nereagoval. *pivo*

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.