Jak vymazat z KN předkupní právo?

Od: Datum: 02.04.15 10:23 odpovědí: 3 změna: 02.04.15 18:25

Dobrý den,

prosím o radu. Jedná se o rodinnný domek, který jsme prodávali bratranci. Protože byl prodej do rodiny a bratranec by nedostal hypotéku, byl prodej "na splátky". Jako pojistku jsme do katastru nevitostí dali předkupní právo (toto právo je v KN zapsané). Dům byl řádně splacen a na zrušení předkupního práva nějak nebyly v ten moment myšlenky (vážná nemoc v rodině atd.). Nyní bychom to chtěli dát dopořádku a předkupní právo z KN vymazat. Jenže! Bratranec si našel nějakou přítelkyni, která ho rozeštvává s rodinou a odmítl dát souhlas s výmazem předkupního práva. Nechce pochopit, že to je přece pro jeho dobro, když nebude mít barák zatížen předkupním právem. Ale je to beran a postavil si hlavu.

Sice nás to vlastně tížit nemusí, ale chceme se vůči němu zachovat fér a to předkupní právo zrušit, aby měl čistou nemovitost. Dá se to nějak zrušit i bez jeho souhlasu? Nechceme, aby nás pak rodina pomlouvala za to, že on nám splatil nemovitost a my jsme předkupní právo nevymazali. Že to on nechce a nesouhlasí s tím, to nikomu nevysvětlíte. Protože to postrádá logiku.

Děkuji Jeriko


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jdd
Datum: 02.04.15 11:35

Zápis v katastru muže zrušit ten, kdo původně podal nábrh na takový zápis. Abych řekl pravdu, moc neruzumím, proč by bratranec nedostal hypotéku, pokud by nebylo zapsáno předkupní právo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pravnik
Datum: 02.04.15 14:22

Nechte si od právníka vypracovat Smlouvu (Dohodu) o zrušení předkupního práva, podepište ji (1 výtisk úředně ověřené podpisy), vyhotovte návrh na její vklad (ten taky podepište), všechno dejte do obálky, přiložte 500,-Kč a pošlete doporučeně bratranci s tím, ať to podepíše také, dodá druhých 500,-Kč a podá to na katastr.

Upozorňuji, že předkupní právo ho nijak neomezuje - pokud by chtěl nemovitost prodat, musí ji nejdříve nabídnou oprávněnému z předkupního práva, a to za stejnou cenu a podmínek, jako třetí osobě-zájemci (takže mu může být jedno, komu to prodá).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: esme*
Datum: 02.04.15 18:25

Je možné že když je na nemovitosti v katastru nějaký zápis, je víc chráněná proti "šmejdům", kteří v dnešním zvláštním právním systému dokážou někomu prodat klidně i nočník zpod zadku, natož střechu nad hlavou. Takové očkování - krádež by byla složitější a tak zloději si vyhlédnou jiný dům. A to předkupní právo bratranci jinak v ničem asi nevadí, tak si to tam může nechávat schválně.

Být vámi se tím netrápím, kdyby chtěl, může kdykoli jednat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.