Kdy přesně začína přestávka?

Od: Datum: 01.04.15 17:07 odpovědí: 13 změna: 03.04.15 23:16

Dorý den. Mám dotaz, jestli mám přestávku , která trvá 30 minut, kdy přesně přestávka začíná? Započítáva se do přestavky čas, kdy odkládám odevní součásti a cesta potřebna na přemístění do jidélny, nebo přestávka začíná v době , kdy přijdu do jidélny?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 01.04.15 17:20
avatar

Dobrý den, pamatuji si z vojny, že se nejdříve vyhlašovala např. příprava na oběd a až potom byl přesun na oběd. To, zřejmě, není tento případ. Tak bych to viděl na dobu, kdy opuštíte své pracoviště (v pracovním oblečení) až do zpětného příchodu na pracoviště (v pracovním oblečení).

Ale, možná nejste jediný zaměstnanec u firmy, tak jak to dělají ostatní? Jak to vidí nadřízený, resp. jste v tomto ve sporu? Lze toto vše stihnout během 30ti minut? Co na to (případně) odbory? Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.04.15 17:23
avatar

Přestávka začíná jak určí zaměstnavatel , většinou při odchodu z pracoviště ,

co děláte o přestávce je jedno ,

zajištění stravování v průběhu pracovní směny je tedy plně Vaší osobní věcí,

Zaměstnavatel se však může ( i nemusí ) na základě vlastního rozhodnutí (popř. v důsledku kolektivního vyjednávání s odbory) na zajištění stravování svých zaměstnanců organizačně i finančně podílet.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 01.04.15 18:26

Od opuštění, ponku, pásu, zvednutí zadku, přestávám pracovat a odpočívám. Ve škole zvoní, někde mají sirény... Navrhněte.

doplněno 01.04.15 20:04:

Fajn, proč tento problém, pokud se musíte převlékat, neřešíte s vedoucím? Co na to ti, co mají někde třeba k obědu, svačině nutný přesun?

doplněno 03.04.15 19:17:

No tak je to jasné, přestávka začíná úderem 12:30 hod.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bepa®
Datum: 01.04.15 19:46

Děkuji za odpověď. Trošku to upřesním. Přestávku jsem měl určenou 12:30 hod. a 12:25 hod při vztupu do budovy jsem si vzal přestávku .Následně jsem si odložil oblečení a vztopupil jsem do jidelny 12:30 hod. Zaměstnavatel řeší právě uvedených 5 minut, takže přesun na přestavku v budově, kde provadím zaměstnání se počíta už za přestávku?

Datum: 01.04.15 20:02
avatar

pauza na oddych, tvá přestávka nemůže být vyčerpána v prvních 30 minutách a ani v posledních 30 minutách z pracovní doby. Těch tvých prvních pět minut bych řešil jako pozdní příchod.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.04.15 21:38
avatar

Šťastlivče, Vy máte jídelnu a je Vám zatěžko si ubrat z přestávky 5 minut... naši zaměstnanci chodí na obědy do okolních restaurací, takže se sice nepřevlékají, ale oblékají a přezouvají. Já jsem za těch 9 let, co tam dělám, byla na obědě 2x. Pokaždé mi tekly nervy, že se nestihnu najíst a vrátit, takže jsem to vzdala. Placen jste za výkon práce, ne za převlékání, takže přestávka začíná opuštěním pracoviště.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.04.15 06:25
avatar

Jako příklad - dělalo se /naše linka/ do 11,30. Vedoucí bedlivě dodržovala, aby to tak bylo. Následně vypnula pás a nastal chaotický běh. Protože jídelna byla: dlouhatánskou chodbou, o patro výš a byla v ní pokaždé fronta. Cestou jsme se vyhýbali těm, kteří už poobědvali a vraceli se. ;)Pokud si přitom dojdete na záchod či do šatny pro kapesník, je to už jen Vaše věc. Prostě máte čistou půlhodinu a je na Vás, jak jí užijete. Úderem 12. byl opět zapnutý pás a všichni tou dobou už museli stát na svém místě. Na nikoho nebyl brán ohled. Případný pozdní příchod byl nepříjemně řešen.

Stejně tak i čipové "píchačky". Byly u východu z továrny. Někteří lidé se snažili utéci dřív, ustrojili se v šatně, v boťárně přezuli a pak už se jen strkali u píchaček, až klapne ten dlouho očekávaný čas. ..ještě 20, ještě 10 vteřin...A pak najednou nápor!

Vedení to vymyslelo tak, že píchačky od hlavního vchodu přemístilo do východu z dílny. Takže: nepíchali jsme už oblečení a obutí, ale až když v dílně padlo 23,15. A ještě prý musíme aspoň minutu počkat. Obouvali a převlékali jsme se až v mimopracovním čase.

Je to prostě na zaměstnavateli, jak si to nastaví. Většinou to byla změna k horšímu. Ale musím přiznat, že si to dost udělali zaměstnanci sami, třeba jak stáli a hulákali u píchaček. To by se opravdu žádnému zaměstnavateli nelíbilo. Tak nám holt přistřihli křidélka. Jaga.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 02.04.15 10:17

Přestávka na jídlo a oddech je časový úsek, jehož začátek a konec stanoví zaměstnavatel. Přestávka tedy nezačíná nějakým úkonem (odložením oděvní součásti či cestou), ale časovým okamžikem. Je-li přestávka na jídlo (a oddech) stanovena od 11.30 do 12.00, začíná přestávka uplynutím 30.minuty (vznikne Vám právo na jídlo a oddech).

Ohodnoceno: 2x
 
Od: nevimnevim
Datum: 03.04.15 19:10

A jak to teda je? protože když někdo bude pracovat někde v laboratoři kde se musí při vstupu převlíct do "čistýho" a když jde ven tak se oblíct do jinýho oblečení, pak se musí umyt (někde se musí i sprchovat) tak tento postup zabere třeba 15 minut, a ty se berou z přestávky nebo z prac. doby? nebo ještě v elektrárně mají zdlouhavý postupy na příravu...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.04.15 19:55
avatar

V minulém zaměstnání jsme museli nosit služební kostým, takže než bych v něm (s logem na hrudi) šla do restaurace na oběd, nechodila jsem nikam - když jsem přišla do práce v kalhotách, polední převlékání (30 minut pauza) ze sukně, halenky, saka, punčoch do kalhot a svetru a zpět mě odradilo. Měli jsme čas na převlékání samozřejmě zahrnutý v pauze, ani by mě nenapadlo, že by to mělo být jinak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.04.15 20:17

Proto chodí lidi kolikrát oblečení do práce a stejně tak i z práce a převlékají se v klidu doma. Někdy to z lenosti dělám taky, jdu tedy později do práce ale zas o to dřív z práce pokud mám za sebe střídání.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.04.15 20:14

I za komunistů se muselo pichat před 5h 45min, aby pracovník měl čas se převlíknout, dojít na pracoviště a v 6hodin zapnout soustruh. Podle i zdejších reakcí to tak funguje ve spoustě podniků. Pokud je to někde jinak, mají asi velmi tolerantní vedení.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.04.15 23:16

Nevím, jestli není změna, ale platilo, že přestávka může být čerpána nejdříve po odpracování snad 3 hodin a pak kdykoli během dne. Neplatilo ani, že musí být jen 30 minut. Pracovní doba byla 8,5 hodin a z toho 0,5 hod přestávka, placeno 8 hodin. Byl-li někdo na obědě třeba 2 hodiny, musel pak pracovat o 1,5 hod déle. Jistě jsou pracoviště, kde by toto nešlo praktikovat, ale z jiné strany, kdyby se jednalo o pracoviště, kde se musí odělv svléknout v místě pracoviště, pak by se doba přestávky počítala po opuštění pracoviště. Takže to vyjde nastejno.

Problém bude spíš v tom, že jste si neodpracoval těch 5 minut.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.