Insolvence manželů

Od: Datum: 30.03.15 14:27 odpovědí: 2 změna: 03.04.15 14:27

Dobrý den

chtěla bych se zeptat na následující. Manželé podali společně návrh na insolvenci. Jeden z manželů prošel, druhému byla insolvence zamítnuta. Pokud manžel kterému byla insolvence zamítnuta zemře a druhý si projde pětiletým očistcem, komu připadnou jeho dluhy? Děti nemají.Hrozí že na manželku zaútočí exekutoři? SJM nemají rozděleno, ono je nenapadlo, že by neprošli .Každý z manželů měl nějaké půjčky na svoje jméno a každý si dal do insolvence ty svoje.

Tato situace není má vlastní ale kamarádky,a ta se bojí aby i tak pokud splatí svoje závazky a manžel ne ,nepřišli na ni exekutoři.O insolvenci něco vím,ale jen základ, proto doufám že zde se najdou hlavy mazané, které trošku poradí. děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.03.15 21:34
avatar

Vidím, že dlouho nikdo neodpovídá, tak aspoň to málo, co vím: Rozdělení SJM by nebylo nic platné, protože exekutor na SJM může i v případě předmanželské smlouvy, zúžení (rozdělení SJM) i v případě odkladu vzniku SJM ke dni zániku manželství. Exekutor na SJM může i v případě dluhů pouze jednoho z manželů, a to i v případě dluhů, jež vznikly před uzavřením manželství.

Nebylo možné požádat o společné oddlužení (nebylo možné přistoupit k oddlužení partnera)?

Obávám se, že po skončení oddlužení jednoho mohou exekutoři "jít po druhém". (Toto si ještě ověřte!)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: davidvozak
Datum: 03.04.15 14:27

Dobrý den.

Zde se zřejmě jedná o neobvyklou situaci. Pokud totiž manželé žádali o oddlužení na základě tzv. společného podání manželů, měl být jejich návrh posuzován tak, aby o jejich oddlužení bylo rozhodnuto společně. Ve Vámi uváděné situaci ale zřejmě došlo k rozdělení společného řízení (proč?) a posuzování návrhů samostatně.

Na Váš dotaz k dědictví dluhů: Obecně (i při oddlužení a taktéž v tomto případě) platí, že pokud zemře zůstavitel (tedy manžel), pak má dědic právo dědictví odmítnout (před soudem). A pokud tak učiní, nemůže dědictví a ani dluhy zdědit.

Pokud ale dědictví dědic příjme, pak budou jeho součástí i dluhy.

S pozdravem JUDr. David Vozák

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.