Založení OSVČ

Od: Datum: 30.03.15 12:51 odpovědí: 8 změna: 02.04.15 23:45
Zdravím,
chtěla bych se zeptat jaké jsou výhody a nevýhody OSVČ popřípadně jak ho založit atd. a jestli se třeba platí zdarvotní a sociální jako u podnikání. Díky za rady

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 30.03.15 13:40

Zásadní otázka je, zda je OSVČ pouze jako doplnění k hlavnímu pracovnímu poměru jako drobný přivýdělek, například drobné zahradnické práce, opravy jízdních oděvů apod, nebo jestli to je hlavní zdroj příjmu.

V zásadě: když máte živnostenský list a propustí vás z práce, tak nemáte nárok na to být nezaměstnaná s pomocí státu, protože jste podnikatelka, v případě kratší nemoci nemáte nemocenskou. Od určité výšky příjmu už si platíte sociální a zdravotní pojištění a daně, ale hlavně, pokud si platíte nízké sociální pojištění, tak budete mít nízký důchod. Atd.. určitě tu někdo bude vědět víc a hlavně správně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.03.15 16:56
Takže je lepší ten živnostenský list?
Datum: 30.03.15 17:03
ŽL se už nevydává. Jen se člověk zapíše někam.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 30.03.15 17:14

Pokud máte normální hlavní pracovní poměr, kde je vám z hrubé mzdy srážené sociální a zdravotní pojištění a ještě vám zaměstnavatel sráží zálohu na daň a všechno udělá za vás, máte nárok na dovolenou, nárok na nemocenskou, v podstatě si spoříte na důchod, nárok na odstupné při propuštění, včetně přijetí na úřad práce při případném propuštění a přitom chcete mít drobný přivýdělek kde je třeba dávat zákazníkům faktury a vyúčtování vaší práce, je možné si založit živnost, ale i s tím, že pokud by vás zaměstnavatel propustil, asi byste už neměla nárok na to být hlášená na úřadě práce, protože přeci máte vlastní zdroj dalšího příjmu jako OSVČ. Možná, nevím to jistě. Pokud je přivýdělek za rok do určité částky (každý rok se trochu mění, je to prý asi něco kolem padesáti tisíc), tak nemusíte být účastná sociálního pojištění a platit sociální, jenom zdravotní a daň.

Živnostenský list k normálnímu pracovnímu poměru si zařizovaly například ženy, které měli jako vedlejšák úklid ve firmě a najednou to nešlo mít jako vedlejší pracovní poměr a tak si musely udělat živnostenský list, za vlastní si kupovat hadry, kýbl, čisticí prostředky a dávat každý měsíc zaměstnavateli fakturu jako opravdická firma.

Ale jestli máte takovou výdělečnou činnost, například zahradnickou firmu, bufet, nebo nějakou řemeslnou činnost nebo zemědělskou výrobu, že budete mít čistý zisk po odečtení nákladů srovnatelný s normálním příjmem v normálním zaměstnání, a chození do zaměstnání v hlavním pracovním poměru by vám zabíralo čas, který potřebujete pro vaše podnikání, tak se můžete rozhodnout, že se postavíte na vlastní nohy a budete OSVČ, případně můžete ještě někoho zaměstnávat, udělat si firmu.

Toto jsou jenom laické rady, možná nesprávné, chce to někoho, kdo se v tom vyzná, například na živnostenském odboru na radnici, na správě soc. zabezpečení, hledejte na internetu, ptejte se živnostníků ve vašem okolí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: webbiecz*
Datum: 30.03.15 21:32

Zdá se mi, že nemáte příliš jasno v pojmech - OSVČ je vlastně to podmikání, o kterém mluvíte. Placení zdrávky a socky záleží na tom, zda jste jen OSVČ, nebo zda jste i zaměstnaný, nebo třeba student, nebo důchodce... Pokud jste jen OSVČ, tak platíte socku i zdrávku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.03.15 21:40

A daně se tedy taky platí? Já právě v tom nemám žádnou zkušenost tak sháním nějáké informace.

Od: 7jamta
Datum: 01.04.15 01:14
Dobrý den, jestli dobře chápu, měla jste tu dotaz na vyřazení z ÚP, protože jste nenastoupila do práce, kterou vám našli, protože jste si sama našla práci, kde vám neřekli o smlouvě zatím nic. Beru to tak, že vám nabídli práci ne jako zaměstnanci, ale jako osvč. Tak tedy počítejte s tím, že z peněz, které dostanete, zaplatíte zdravotní a sociální, celkem necelé 4 tisíce měsíčně, ty musíte z výdělku odečíst, a budete si muset podat příští rok daňové přiznání. Vzhledem k tomu, že pravděpodobně budete uplatňovat daňový paušál a slevu na poplatníka, vyjde vám daň 0, protože vám tolik, aby daň vznikla, asi nedají. Paušál je v procentech dle druhu živnosti, tak si to můžete spočítat. Hlavní problém je u důchodu, který byste dostala z toho, co zaplatíte, tedy minimum. Dále když budete nemocná, od firmy nic nedostanete, a stejně musíte ty 4000 měsíčně státu zaplatit. Ono to pak třeba při zlomené noze vyjde za 2 měsíce na dost peněz, musíte mít rezervu. Můžete si platit nemocenské pojištění, ale to jsou další peníze a navíc první 3 týdny jste stejně doma zadarmo a zálohy platíte. Když si vezmete dovolenou, totéž, jste doma zadarmo a ještě platíte ty zálohy. Navíc nevím, jestli nehrozí postih za takto vykázanou práci při kontrole z ÚP. Dále nemáte nárok na odstupné a výpovědní dobu při skončení práce, pokud si to nějak nesjednáte ve smlouvě. Pokud jsem se spletl, omlouvám se, snad mě někdo opraví, tohle jsem našel na netu. Ještě mě napadá, jako zaměstnanec když něco zkazíte, rozbijete, můžou vám dát k náhradě 4,5 platu a na to se lze pojistit, jako osvč si to raději najděte, jaká je odpovědnost za škodu. Dobře si to rozmyslete.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.04.15 23:45

Dobrý den, ne to byl zase jiný dotaz, tohle mě jen zajímalo protože jsem byla ve svízelné situaci a člověk se musí zajímat i o takové věci. Bohužel to dopadlo tak, že jsem dostala smlouvu na dohodu a za tu dřinu u soukromníka mám jen almužnu a ještě musím platit pojišťovnu, navíc jsem se dozvěděla že vedoucí vyplácí výplatu na třikrát a lidi co tam dělaj nemají ani jeden měsíc zaplacený nájem tak jsem se rozhodla že skončím jelikož mám domluvenou jinou práci na plný úvazek a dostanu i víc peněz. A snad mi za těch 7 dní vyplatí i to co jsem si tam teda odělala jinak si budu stěžovat.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.