Které subjekty poskytují právní služby?

Od: Datum: 27.03.15 22:19 odpovědí: 6 změna: 31.03.15 18:03

Dobrý večer,

potřebovala bych poradit, které další subjekty, kromě notářů, státních zástupců a advokátů poskytují právní služby?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss®
Datum: 27.03.15 22:22

[ Obsah příspěvku byl skryt moderátorem z důvodu porušení pravidel poradny. ]

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nika*
Datum: 27.03.15 22:27

Myslím ale někoho, kdo na to musí mít např. právnické vzdělání...jestli třeba znalci apod. taky poskytuj právnické služby? A jestli se právnické služby berou třeba jen ty za úplatu. Státní zástupce vlastně nenabýzí právnické služby ...vystupuje jen za stát, ne za FO a PO. Dá se tedy brát jako právnická služba nebo jako samostatná část...

Od: buss®
Datum: 27.03.15 22:45

V tom případě je nutno si načíst zákon o advokacii, st. zastupitelství, tr. řád, správní řád, obč. soudní řád, o notářích, znalcích (nesmí se vyjadřovat k vině) jsou "spolky" radící (ČOI a j.). Proč by někdo nemohl radit zdarma? Je to i ze zákona.

doplněno 27.03.15 23:38:

Zapojte trochu rozum, co je znalec a k čemu se může vyjadřovat? Načtěte si ty zákony! Nějak ale není známo, o jakou oblast práva se vám jedná, i advokáti se specializují!

Ohodnoceno: 2x
 
Od: nika577
Datum: 27.03.15 23:04

A myslíte, že bych mohla zařadit do této skupiny soudního exekutora a soudního znalce? Patří do občanského soudního řízení tak zřejmě ano...

Datum: 28.03.15 03:19
avatar

Myslíte si, že soudní exekutor musel vystudovat právo, a že poskytuje právní služby?

Soudní znalci z oblasti psychologie, psychiatrie a mnoha dalších oblastí také poskytují právní služby?

Účastníkem řízení se přece může stát kdokoliv, nemusí jít jenom o právníky.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.03.15 18:03

Placenou právní službu, jako svůj výdělek, poskytují pouze subjekty určené zákonem, což jsou advokáti, notáři, exekutoři. Podnikatel na "klasický živnostňák" nesmí poskytovat placenou právní službu. Komplexní právní služby smí poskytovat pouze advokát.

doplněno 31.03.15 18:08:

Konkrétní odpověď dává z.č. 85/1996 Sb., o advokacii:

§ 1

(1)Tento zákon upravuje podmínky, za nichž mohou být poskytovány právní služby, jakož i poskytování právních služeb advokáty (dále jen "výkon advokacie").

(2) Poskytováním právních služeb se rozumí zastupování v řízení před soudy a jinými orgány, obhajoba v trestních věcech, udělování právních porad, sepisování listin, zpracovávání právních rozborů a další formy právní pomoci, jsou-li vykonávány soustavně a za úplatu. Poskytováním právních služeb se rozumí rovněž činnost opatrovníka pro řízení ustanoveného podle zvláštního právního předpisu, je-li vykonávána advokátem.

§ 2

(1)Právní služby na území České republiky jsou oprávněni poskytovat za podmínek stanovených tímto zákonem a způsobem v něm uvedeným

a)advokáti,

b)fyzické osoby, které

1.jsou státními příslušníky členského státu Evropské unie, smluvního státu Dohody o Evropském hospodářském prostoru nebo Švýcarské konfederace (dále jen "domovský stát"), anebo jsou státními příslušníky jiného státu a jsou v některém z domovských států trvale usazeni, a

2.v domovském státě získaly oprávnění poskytovat právní služby pod profesním označením domovského státu, které bylo oznámeno ve sdělení Ministerstva spravedlnosti, vyhlášeném ve Sbírce zákonů

(dále jen "evropský advokát").

(2)Ustanovením odstavce 1 není dotčeno oprávnění

a) notářů, soudních exekutorů, patentových zástupců a daňových poradců, popřípadě dalších osob, jimž zvláštní zákon svěřuje poskytovat právní služby,

b) zaměstnance právnické nebo fyzické osoby, člena družstva nebo příslušníka ozbrojených sborů poskytovat právní služby osobě, k níž je v pracovněprávním nebo pracovním vztahu anebo ve služebním poměru, pokud je poskytování právních služeb součástí jeho povinností vyplývajících z tohoto pracovněprávního nebo pracovního vztahu anebo služebního poměru.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.