Nejste přihlášen/a.
Před několika dny jsme koupili ukvapeně starší RD. Nyní jsme zjistili že rozsah renovace je nad naše finanční možnosti, tak jsme se rozhodli nemovitost ihned prodat. Je tam nějaký termín, kdy se platí vyšší daň z prodeje? Mám dojem, že když se to prodá nějak do roka , že se platila podstatně vyšší daň z prodeje. Je to tak? dík
Podmínkou pro uplatnění osvobození dle § 4 je bydliště prodávajícího v předmětné nemovitosti po dobu dvou let bezprostředně před prodejem. V případě, že by však prostředky získané prodejem použil na bytové potřeby, není nutnost splnit dvouletou podmínku. Není přitom důležité mít nahlášené trvalé bydliště, prodávající však musí jiným způsobem prokázat, že v daném domě bydlel.
Pokud nesplňujete výše uvedené podmínky, příjem z prodeje bude osvobozen, pokud uplyne pětiletá lhůta mezi nabytím a prodejem nemovitosti. Pokud se jedná o nemovitost, byt či nebytový prostor nabytý dědictvím v řadě přímé nebo manželem, zkracuje se doba o dobu, po kterou předmětná stavba byla v majetku zůstavitele (viz § 4 odst.1, písm.b).
Základem daně z převodu nemovitosti je cena kupní nebo cena dle znaleckého posudku. Do daňového přiznání se přitom uvádí vždy vyšší z nich. Daň je zapotřebí vypočítat a zaplatit ve lhůtě pro podání přiznání. Daň činí 3 % ze základu daně. Lhůta je tříměsíční a plyne od měsíce, v němž nastala zákonem stanovená událost. Především se jedná o zápis do katastru nemovitostí. Další podmínky najdete v zákoně č. 357/1992 Sb § 21 odst. 2 písm. a až d.
Základem daně z příjmů je opět prodejní cena snížená o náklady s tímto příjmem souvisejícím, tedy o pořizovací cenu, poplatky za notáře, advokáta, správní poplatky, znalecký posudek, náklady na údržbu, zvýšení hodnoty nemovitosti atd. V případě, že se jedná o nemovitost zděděnou či darovanou, výdajem je cena zjištěná pro účely daně dědické nebo darovací. Příjmy z prodeje nemovitosti patří mezi ostatní příjmy dle § 10 zákona o daních z příjmů. Výše zaplacené daně pak závisí na výši vašich ostatních příjmů a daňovém pásmu do kterého se dostanete.
Místo daně z převodu nemovitosti 3% z ceny prodejní nebo odhadní (záleží, která je z nich vyšší) zaplatíte daň z příjmů, protože to musíte dle zákona harnout do svých příjmů. tj.stejně jako výplatu! daň z příjmu je 15% ze superhrubé mzdy, česky to ale ve výsledku znamená že zaplatíte cca 30% z ceny, za kterou to tedy obratem prodáte. Pravděpodobně ještě bude nutné udělat pro prodej nový odhad ceny nemovitosti znalcem. (cca 2000kč)
Promiňte, to co tady píšete, je ale nesmysl. Superhrubou mzdu sem vůbec nepleťte. 1) daň z převodu nemovitosti je nutno zaplatit bez ohledu na dobu mezi nabytím a zcizením. 2) daň z příjmu pro tento případ popsal vyčerpávajícím způsobem poradce výše.
A důležité je to, že se daň neplatí z prodejní ceny, ale ze zisku, tedy z rozdílu mezi nákupen a prodejem, a tedy, pokud prodáte za stejnou nebo nižší cenu, než jste koupili, nebude tam žádná daň z příjmu!
Jinak je to 15% z rozdílu mezi kupní a prodejní cenou a řeší se to až při podání daňového přiznání (vždy do konce března, pokud dělá daňový poradce tak do konce června).
tak mi prosím napište, jak může fyzická osoba podat přiznání k dani ze ZISKU? Co to je za nelogiku. Vždyť také daníte celou svoji výplatu a ne jen to co vám zbyde po odečtení např. stravného, "ošatného" a tak podobně. Domníval jsem se, že pro fyzické osoby je zákonem daná daň z příjmů. Nezlob te se nechápu, asi na to nemám .
To že na to nemáte by zdaleka nevadilo tolik, jako že suverénně radíte druhým a svými nesmysly je záměrně uvádíte v omyl. Držte se raději pravidla - nevím, tak mlčím.
Vysvětlení je prosté a najdete ho v zákoně o daních z příjmů - zatímco mzdu zdaňujete podle §6 (příjmy ze závislé činnosti), kde odst. 13 v první větě říká, že: Základem daně (dílčím základem daně) jsou příjmy ze závislé činnosti nebo funkční požitky, s výjimkou uvedenou v odstavcích 4 a 5, zvýšené o částku odpovídající pojistnému na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistnému na všeobecné zdravotní pojištění, které je z těchto příjmů podle zvláštních právních předpisů 21) povinen platit zaměstnavatel (dále jen "povinné pojistné"); částka odpovídající povinnému pojistnému se při výpočtu základu daně připočte k příjmu ze závislé činnosti nebo funkčnímu požitku i u zaměstnance, u kterého povinnost platit povinné pojistné zaměstnavatel nemá.
Prodaný dům by oproti tomu šel do §10 - ostatní příjmy. No a §10 odst. 4 (věta 1.) říká, že: Základem daně (dílčím základem daně) je příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení. Jsou-li výdaje spojené s jednotlivým druhem příjmu uvedeným v odstavci 1 vyšší než příjem, k rozdílu se nepřihlíží.
Zatímco mzdu tedy zdaňujete ještě zvýšenou o pojistné placené zaměstnavatelem (tzv. superhrubá mzda), tzv. ostatní příjmy zdaňujete snížené o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení - tedy, pokud chceme být přesní, tak to nemusí být jen kupní cena domu, ale třeba i poplatek realitce apod.
Zákon o daních z příjmů si můžete studovat zde: business.center.c/...
dobrá, odpověď beru za fundovanou. Proč je tedy pro prodej nemovitosti potřeba odhad znalce na stanovení ceny nemovitosti, když pak zdaníme nemovitost příslušnou daní ale z částky, kterou snížíme o náklady. Př. domek prodáváme za 1M ale koupili jsme jej za 0.9M. Daníme tedy rozdíl 0.1M x 3% = 3000 Kč.Tj. vyplatím státu na dani stejnou částku, jako zhruba stojí odhad nemovitosti. je to OK? Pokud nechcete odpovídat nevadí.
Směšujete dvě věco dohromady.
Daň z příjmu, kterou platíte z rozdílu mezi prodejní a kupní cenou je ve výši 15%. Tedy z vámi uvedené částky 15000 Kč. Ke stanovení této daně není třeba odhad znalce.
3% je sazba daně z převodu nemovitostí, kterou musíte platit TAKY, základen daně je ovšem cena ke dni převodu nemovitosti, a to buď zjištěná, nebo sjednaná, vždy ta vyšší. Neodečítají se žádné výdaje. Takže pokud prodáváte domek za cenu 1M a odhad je nižší než 1M, daň z převodu nemovitosti činí 30000 Kč. Pokud je odhadní cena vyšší , budou to 3% z té odhadní ceny, tedy více než 30000 Kč.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.