Náhrada zisku zaměstnavateli za 2měsíce?

Od: Datum: 26.03.15 13:33 odpovědí: 4 změna: 26.03.15 22:38

Dobrý den, nevíte prosím někdo jestli existuje paragraf na to, že vám může zaměstnavatel dát zaplatit náhradu ušlého zisku za 2.měsíce? Jde o to, že by chtěl kamarád odejít z práce, nechtějí ho pustit, chtějí mu dát dvouměsíčku. V jiném zaměstnání by ho vzali hned i s tím, že by mu zaměstnavatel pak dal nějaký šílený paragraf, prý by ho novou smlouvou přikryli. Taky se proslýchá, že by mu dali zápočťák až za dva měsíce...Má možnost vůbec odejít za lepší prací nebo si počká v klidu legálně 2.měsíce a ta práce mu uteče? V této firmě pracuje již 20.let. Navíc mu řekli, že si zaplatí poslední šroubek co za těch 20.let vyfasoval ve stejné hodnotě. děkuji za názory.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ju®
Datum: 26.03.15 13:47

- pokud by šlo o placení musel by být důvod - je to jen strašení, pokud o novou práci stojí je dobré si vyhledat právníka na pracovní právo, nebo pokud fungují odbory - doporučí mu právníka, nemusí byt ani v odborech, při odborové radě v každém okrese je právník pro veřejnost který poradí s problémy v práci. Pokud nedostane zápočtový list - návštěva ÚP a nahlášení problému se zaměstnavatelem...

doplněno 26.03.15 14:45:

ale no tak to je snad jasné - že musí nějak ukončit pracovní poměr, a pak je mu vydán zápočtový list / musí mu být vydán/

doplněno 26.03.15 14:47:

No a nabonzování pracáku až pokud bude dělat problém s vydáním započtového listu, eldz,...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.03.15 14:33

no, tak ad zápočtový list - chodit na ÚP je zbytečné, tady se zaměstnavatel žádný problém není. dokud pracovní poměr trvá, tak zaměstnavatel zaměstnanci zápočtový list vystavit nemůže. a pracovní poměr rozhodně neskončí tím, že zaměstnanec prostě přestane chodit do práce, ale v tomto případě buď uplynutím výpovědní doby (tedy ten zápočťák zaměstnanc dostane opravdu až po zhruba dvou měsících) nebo zrušením ze strany zaměstnavatele pro hrubé porušení pracovních povinností zaměstnance.

jinak ad finanční náhrada - zaměstnanec odpovídá zaměstnavateli za škodu, kterou způsobil porušením povinností při plnění pracovních úkolů, takže by záleželo na tom, co nedocházením do práce vznikne zaměstnavateli nějaká škoda, kterou by byl schopen případně prokázat u soudu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.03.15 14:22
avatar

Všechno je o dohodě (a taky o vyjednávacích schopnostech). Pokud je fakt tak dobrý, že ho chce původní zaměstnavatel udržet, tak to nový zaměstnavatel pochopí a rád počká - o dobré zaměstnance je veliká nouze. Nějaké kecy o placení jsou jen kecy, to vůbec nepadá na váhu. Já bych zkusil ještě vyjednávat - se stávajícím i s tím novým - a přinejhorším ty 2 měsíce v klidu vyčkal.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.03.15 22:38
avatar

Žádný takový paragraf neexistuje.

Naopak: zaměstnavatel nesmí rizika z podnikání

(ušlý zisk) přenášet na zaměstnance.

Něco jiného je však škoda, kterou zaměstnavateli způsobí zaměstnanec. Za takovou škodu odpovídá až do 4,5 násobku svého průměrného výdělku. Přestane-li zaměstnanec chodit do práce, je zaměstnavatel oprávněn po něm vymáhat způsobenou škodu (nikoliv ušlý zisk).

Potvrzení o zaměstnání (dříve zápočtový list) je zaměstnavatel povinen vystavit v poslední den trvání zaměstnání. Dokud zaměstnání trvá, není možné je vystavit.

Chcete-li kamarádovi pomoci, vysvětlete mu, že na zaměstnavatele, který by jej přijal "i s případným paragrafem" se spolehnout nemůže. Pokud totiž no vý zaměstnavatel pracovní poměr na konci zkušební doby zruší, nebude mít kamarád kvůli "paragrafu" v předchozích šesti měsících nárok na podporu. A na to, že nový zaměstnavatel pracovní poměr zruší, se může spolehnout téměř na 100 % (který zaměstnavatel by stál o neloajální zaměstnance?) ...

Ať se kamarád pokusí dohodnout se stávajícím zaměstnavatelem, pokud ten na návrh dohody nepřistoupí (není to jeho povinnost), může kamarád novému zaměstnavateli nabídnout, že pro něj bude v průběhu výpovědní doby pracovat na dohodu ve svém volném čase.

Odkažte kamaráda na zákoník práce .

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.