Divný odběr krve - Bojím se o zdraví!

Od: Datum: 26.03.15 00:09 odpovědí: 14 změna: 26.03.15 15:56

Dobrý večer, dnes ráno jsem byla na odběru krve a byl hrozně divný. V ohybu ruky mám modřinu, ale to mě neděsí. Děsí mě, že mi sestra na tu ruku doslova "tlačila", protože ta krev tekla strašně pomalu. Nikdy jsem se s tím nesetkala a bojím se co se mnou je. Vždycky mi krev při odběrech tekla normálně. Braly mi 2 zkumavky, ale to asi není důležité. Prosím vás, napište, jestli vám tu krev taky někdy doslova "vytlačovali" a čím to může být. Bojím se nějaké příšerné nemoci a jsem z toho zoufalá. Omlouvám se, za trapný dotaz a předem děkuji za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 26.03.15 00:43
Nic ti neni. Holt to treba spatne trosku sestra napichla.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: rybana
Datum: 26.03.15 03:37

Taky si myslím, že to bude chyba té odběračky, některé se to někdy nepovede. I když dvě zkumavky mi nikdy nebralli.

A prý se před odběrem může pít voda, řekla mi minule, že prý to pak lépe teče, dosud jsem myslela, že se to nemá.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.03.15 06:27
avatar
Je třeba být dostatečně hydrovany, mít dostatek tekutin, jinak se krev špatně odebírá.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.03.15 06:33
avatar

Na odběry chodím docela často. Nejvíce do odběrového centra ve fakultní nemocnici v Porubě. Tam sestry nedělají nic jiného, jen odběry. Takže to opravdu umí. Zažila jsem sestry, které měly problém najít žílu i sestry, které píchly tam, kde žíla vůbec nebyla, ale byla tam, jen já ji neviděla. Vždycky nedovolím píchnout do jednoho kousku žíly s tím, že k ní mám citový vztah. Ta že odskákala všechny chemoterapie a všechny dopichy. A vůbec, je hájená. Sestry se vždycky zasmějí a najdou jinde. :-D Vylíčím vám poslední odběr. Sestra zatáhla škrtidlo a podívala se na mě fakt škaredě. A prý: "kolik jste toho dnes vypila čisté vody? Vy nevíte, že musíte před odběry pít čistou vodu?! Koukejte, není vidět vůbec žádná žíla!" Po chvíli: "Koukejte, jak máte krev hustou. Vůbec to neteče! Už máte mít rozum, musíte vědět, že musíte před odběrem hodně pít. Máte velice hustou krev." Pak zatřepala zkumavkou: "Koukejte na tu marmrládu!" Fakt! "Takže pro příště: Hodně pít, před odběrem alespoň litr!" *sok* Jojo, je to tak. A modřina se stane poměrně často. Je to tím, že pod kůži vyteče kapička krve. Nebo žilka, většinou hodně tuhá, která ztratila pružnost, napraskne a krev se dostane pod kůži. Žádná nemoc! Nemusíš se bát. :-D Řekla bych ti, ať modřinku natřeš heparoidem, ale neřeknu. Vyzkoušela jsem na jedné ruce modřinu namazat a na druhé ne. Výjde to nastejno. Neboj, to bude dobré ;)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.03.15 08:32

Nemusíte se bát.Příště více tekutin.Hold pokaždé odběr není stejný.Někdy se modřina udělá někdy zase ne,není třeba se děsit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.03.15 08:44
avatar

Prosím nejančete. Málo jste pila tekutin a krev byla proto hustá. Kdybyste byla pořádně zavodněná, tak krev poteče rychle. A vy hned myslíte na nějakou hnusnou nemoc...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.03.15 08:56
avatar

Tak se dělá z komára velbloud. Jak už psali jiní, příště víc před odběrem pít.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.03.15 09:01
avatar

jj, znám. Ta fialovomodrožlutozelená modřina vás bude strašit ještě pár dní, pak bude postupně tmavnout, až zčerná. Pak se začne vytrácet.

Proto radím : Zachovejte klid. Nic zvláštního se nestalo. Sestra se netrefila a špatně vám napíchla žílu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: arygnoc*
Datum: 26.03.15 11:37
je to v poriadku.
v žilách sú totiž chlopne, ktoré bránia spätnému chodu krvi, a práve tlakom (masážou) je možné cez tieto chlopne krv "pretlačiť" naspäť.

pred oberom krvi je vhodné vypiť viac tekutín, stačia i 2 poháre vody či nesladeného čaju, odber je potom podstatne menej traumatizujúci a prebieha rýchlejšie.

ale - v neposlednom rade sa môže jednať i nešikovnú sestru, ktorá proste kanylu zaviedla zle - opierala sa o protiľahlú stenu žily, prípadne sa kanyla mohla aj upchať pri prechode stenou žily.

zážitok nie príjemný, ale žiadne fatálne následky nehrozia, iba ak modrina/modriny či mierna bolesť po spôsobenom tlaku.

;-Q
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.03.15 11:50

Včera jsem byla s dvouletým vnoučkem na odběru krve. Děs a běs. Ne že by za to mohla sestřička. Malý sebou mrskal jako had. A jelikož po mně zdědil žíly, které se velice těžko napichují, tak mu krev braly z hřbetu ruky. Dvě jsme ho držely, sestřička se snažila napíchnout a přitom mačkat na žílu, aby aspoň něco vyteklo. Nabraly mu krev jentaktak, na ruce měl měl pak žílu strašně naběhlou, takže se musela dlouho mačkat, aby to zmizelo, modřinu stejně má.Takže k Vašemu dotazu, ano je to normální.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.03.15 11:54

Každá sestra píchá jinak,,je to o šikovnosti jak píchne,nedělej z toho vědu je to úpně normální!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.03.15 15:31
avatar

Klídek, zřejmě málo pijete a krev je proto méně hustá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.03.15 15:42
avatar

Jedna sestra a podle toho jak se zadaří mám malou modřinu, nemám modřinu a taky mívám modrofialovou ruku. Někdy jsou dvě zkumavky ani nemrknu a jindy trpím jak kůň. Kdyby jste viděla jak vypadalo mé zápěstí po 4 dnech co jsem měla zavedenou flexilu, měla byste strach, že o tu ruku příjdete. Děsíte se zbytečně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.03.15 15:56
avatar

- jednou se mi to taky stalo - prý jsem předtím málo pila.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.