Jak oslovit v dopise člověka s titulem bc?

Od: Datum: 25.03.15 19:00 odpovědí: 11 změna: 26.03.15 06:02

Dobrý den,
prosím o radu. Píšu formální elektronický dopis a zasekla jsem se hned u oslovení :(.
Jak správně v dopise oslovit osobu s titulem bc.? Vím, že u titulu ing se oslovuje "pane inženýre"...je tomu tak i u bakaláře?
Dejme tomu, že se ten člověk jmenuje třeba Bc.Jan Novák ... Mám tedy dopis začít slovy: "Vážený pane bakaláři,..."
nebo "Vážený pane Bc.Nováku" nebo ani jedna varianta není správná a mám ho oslovit jinak?
Děkuji :)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.03.15 19:06

titul nechte byt ;) bakalar stejne neni zadny titul *frajer*

doplněno 25.03.15 19:09:

zalezi, co je to za dopis, a co je ustrednim tematem... postaci obligatni "Dobry den"

doplněno 25.03.15 22:25:

bakalar je "nedokonceny inzenyr", nikde se ten titul pri oslovovani nepouziva, naopak kdyz to tam nacpete, jak pisi nekteri radci, zrejme bez VS, tak budete vypadat jak nejaky cistic zadeli... myslim, ze jsem dokonce ani nikdy nepouzil "vazena pani / pane", vzdy jen "dobry den" a spisovnou formalni cestinou k veci, vsude kam jsem se hlasil, me vzali, motivacni dopis je jen doplnek... respektive jsem v branzi, kde za cloveka mluvi spise hmatatelne reference, takze nemuzu posoudit.

Nevim proc, ale takoveto osloveni mi prijde pouzitelne spise sarkasticky v dopisech typu Vazeny pane Novaku, vas pes obtezuje cely stekanim a vytim cele patro naseho domu... nebo pokud piseme opravdu vazene osobe, tak to tak blbe nevypada... coz nejaky bakalar z firmy 123 opravdu neni... http://prace.rovnou.cz/motivacni-dopis.html

Ohodnoceno: 1x

Od: lucieee*
Datum: 25.03.15 19:15

Jedná se o motivační dopis. Jelikož se v podstatě jedná o žádost o zaměstnání, tak toho člověka nechci nějak nechtěně urazit...třeba tím že neuvedu titul :)

Datum: 25.03.15 19:07

Osloveni "bakalar" se ve formalni korespondenci nepouziva. Takze proste "Vazeny pane"

Ohodnoceno: 4x

Od: wamp®
Datum: 25.03.15 20:22
Lucie,i když daného člověka oslovíte pouze jménem,není to nic proti etiketě.Vždyt se tak jmenuje a jeho jméno přece není urážka...

Datum: 25.03.15 20:55

Sic se tak jmenuje, nicméně je nositelem určitého "titulu" a věřte, že obzvlášť v mimosoukromé korenspondenci si na to spousty lidí potrpí.

doplněno 25.03.15 20:59:

Dle mého názoru je titul Bc. titul k ničemu a nikoho bych tímto titulem neoslovoval.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 25.03.15 20:52

Bakalář je řádný titul absolventa vysoké školy.

Já bych oslovil "Vážený pane bakaláři,..."

Od: titull
Datum: 25.03.15 22:33

Titul bakalář se v oslovení nepoužívá, šlo by o pěkný trapas z naší neznalosti, čili člověka oslovujeme jako by tento titul neměl. Čili Vážený pane Nováku, či Dobrý den, pane Nováku. Naproti tomu inženýr či doktor má vždy přednost před jménem, píšeme jej proto místo jména. A to i když víme, že ten člověk je Novák, píšeme vždy Vážený pane inženýre, Vážený pane doktore.

Datum: 26.03.15 00:09

A jak je to s Mgr.? Také se nemá oslovovat pane magistře?

Od: dam®
Datum: 26.03.15 01:06

Motivačním dopisem se neoslovuje, motivuje, pokud zrovna nepíšete přímo panu řediteli či majiteli firmy.

Od: qt
Datum: 26.03.15 06:02

Stejně jak je možné oslovovat pane inženýre xxx, tak lze psát pane bakaláři xxx, je to normální platné oslovení, i přes to, že bakalář tu v ČR (zejména u humanitních oborů) skoro nic neznamená.

Druhá věc, jak to vezme druhá strana, která toho pravidla nemusí být znalá. Pokud je to idiot, může to vzít jako urážku, pokud je to normální člověk, tak nebude řešit oslovení s titulem nebo bez.

Od: cicko
Datum: 26.03.15 01:45

Dejte tam "Vážený soudruhu" a máte vystaráno. *smich*

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.