Nejste přihlášen/a.
Poradil bych se s advokátem, ale pokud byly splněny podmínky účinné lítosti, neměl byste být vůbec odsouzen a to ani trestním příkazem.
§ 196
Zanedbání povinné výživy
(1) Kdo neplní, byť i z nedbalosti, svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
(2) Kdo se úmyslně vyhýbá plnění své zákonné povinnosti vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.
(3) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán,
a) vydá-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 oprávněnou osobu nebezpečí nouze, nebo
b) byl-li za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán.
§ 197
Zvláštní ustanovení o účinné lítosti
Trestní odpovědnost za trestný čin zanedbání povinné výživy (§ 196) zaniká, jestliže trestný čin neměl trvale nepříznivých následků a pachatel svou povinnost dodatečně splnil dříve, než soud prvního stupně počal vyhlašovat rozsudek.
Účinnou lítost jste dle mého prošvihnul, to jste se měl starat dřív. Také jste měl při výslechu na PČR uvést, že souhlasíte s postupem podle § 179g trestního řádu ( business.center.cz/... ). Na to se Vás policista u výslechu na 100% ptal a vysvětloval to. Nyní už se jedině zeptat advokáta, zda to má smysl. Každopádně dostal jste podmínku, možná to soud může nějakým způsobem zrušit, ale bude Vás to stát peníze (advokát+soudní výlohy).
doplněno 25.03.15 11:51:Co je soud prvního stupně, naleznete zde cs.wikipedia.org/... (v odstavci Obecné soudy), obávám se tak, že ve Vašem případě již účinná lítost použít nelze.
doplněno 25.03.15 11:55:Ano zeptat se můžete, proto se Vám tu snažíme poradit, ale nejsme advokáti, kdybychom byli, tak tady neradíme zadarmo, ale necháme si za to platit. Potom by nebyli advokáti. Když máte nádor na mozku, tak také nechodíte k automechanikovi. Advokát by měl vědět další postup. Co jsem tak slyšel, tak konzultace je +/- 500,-Kč/hodina. Objednejte se, zeptejte se a uvidíte co Vám řekne, jestli se Vám další postup vyplatí nebo ne. Otázkou je, jestli je pro Vás potřebné mít čistý trestní rejstřík ale platit výdaje (soud, advokát) nebo se spokojíte s podmínkou ale ušetříte peníze. Co se práce týče, tak zaměstnavatele zajímá především ZŘMV, majetkové a násilné TČ, myslím si, že výživu by mohli přehlížet.
Podmínku jsi dostal proto,že jsi dlužnou částu neuhradil před soudním líčením a vzhledem k tomu, že jsi byl u výslechu, určitě ti bylo naznačeno za jakých podmínek se soudu můžeš oprostit. Účinnou lítostí asi není myšleno, že nemáš ty co jíst, ale že třeba jsi nevydělával, nebo dlouhodobě marod. Že se nedostavíš k soudu taky nepřidá.
Trestní příkaz je zkrácená forma řízení použitelná u jasných jednoduchých věcí - pokud se proti trestnímu příkazu odvoláte, soud nařídí "klasické" řízení. Myslím, že za den vynesení rozsudku je považován den doručení trestního příkazu, ale proceskou se příliš nezabývám, proto radím navštívit advokáta.
Pokud jsou při nabírání trestního oznámení k dispozici všechny podklady a podaří se pachatele včas vyslechnout, dá se i výživa dělat krásně ve zkráceném přípravném řízení. Bez ohledu na to, v jakém řízení to soud dělal, byl vynesen rozsudek soudu prvního stupně, takže je na oboje již pozdě. 179g se používá především ještě předtím, než to k soudu dojde (státní zástupce odloží návrh na potrestání) a má význam právě u výživného.
doplněno 26.03.15 20:20:No fakticky sice ano, ale pořád je to rozsudek.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.