OBZP a nástup do zaměstnání

Od: Datum: 24.03.15 16:47 odpovědí: 1 změna: 24.03.15 17:17

Zdravím.

Od ledna tohoto roku jsem osobou bez zdanitelných příjmů. Zdravodtní pojištení mám zaplaceno ze svého do konce tohoto měsíce. Nyní jsem konečně dostal dobrou pracovní nabídku a mám malou otázku...

Je mou poviností se nějak odhlásit, či se ozvat na své pobočce zdravotní pojištovny?...Nebo se o toto již nemusím starat, neboť zdravotní za příští měsíc mi již zaplatí zaměstnavatel a tím zaniknu jako OBZP?... *nevi*

Děkuji a hezký den...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.03.15 17:17
avatar

Doporučuji nahlásit zdravotní pojišťovně, že od 1.4.2015 jste zaměstnán u zaměstnavatele XY. Stačí do 8 dní od nástupu. Na zaměstnavatele bych nespoléhala, přestože je to jeho povinnost, ale konečnou odpovědnost nese za sebe každý pojištěnec zdravotní pojišťovny sám.

Zákon o zdravotním pojištění(část) praví:

§ 10

Oznamovací povinnost plátců pojistného

(1) Zaměstnavatel je povinen nejpozději do osmi dnů od vzniku skutečnosti, která se oznamuje, provést u příslušné zdravotní pojišťovny oznámení o:

a) nástupu zaměstnance do zaměstnání (§ 2 odst. 3) a jeho ukončení; jde-li o pojištěnce podle § 2 odst. 1 písm. b), oznamuje též tuto skutečnost,

b) změně zdravotní pojišťovny zaměstnancem, pokud mu tuto skutečnost sdělil; oznámení se provede odhlášením od placení pojistného u původní zdravotní pojišťovny a přihlášením k placení pojistného u zdravotní pojišťovny, kterou si zaměstnanec zvolil,

c) skutečnostech rozhodných pro povinnost státu platit za zaměstnance pojistné, a to i v těch případech, kdy povinnost státu vznikla v době, kdy zaměstnanci poskytl pracovní volno bez náhrady příjmu, jsou-li mu tyto skutečnosti známy.

O oznamovaných skutečnostech je zaměstnavatel povinen vést evidenci a dokumentaci. Při plnění oznamovací povinnosti sděluje zaměstnavatel jméno, příjmení, trvalý pobyt a rodné číslo zaměstnance, případně jiné číslo pojištěnce.

(2) Zaměstnanec je povinen oznámit příslušné zdravotní pojišťovně skutečnosti podle předchozího odstavce neprodleně, zjistí-li, že jeho zaměstnavatel tuto povinnost nesplnil, nebo pokud údaje uvedené pod písmeny b) a c) svému zaměstnavateli nesdělil.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.