Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, potřebovala bych poradit, jsem v rozvodovém řízení , ale ráda bych si koupila byt,ale aby si na něj manžel nedělal nárok , stačí u právníka napsat výlučné vlastnictví? při koupi bytu?jestli ano jak to má vypadat?Děkuji za odpověď
Milá Makino, myslím, že je i důležité, abyste prokázala, že byt je koupen za výlučně vaše peníze, protože pokud ještě nejste rozvedeni a nejste majetkově vyrovnáni, jsou veškeré peníze v SJM. Teda pokud by to nebylo třeba dar od vašich rodičů nebo třeba z prodeje nemovitosti , kterou jste zdědila a pod.
doplněno 08.04.15 15:02:Jasně,jak píše Kartaginec, je to lepší napřed pronájem a smlouvu o smlouvě budoucí, ono je vždy něco pro sichr nebo sychr.
Určitě bych počkala až po rozvodu,pokuď máte na něj ,,ulité peníze,,bylo by dobré,aby to manžel nevěděl. Další možnost je ho koupit třeba na svého sourozence,maminku,otce,ale to bývá někdy složité,záleží na vztazích ve vaší rodině. Znám případ,kdy se bráchové rozkmotřili na celý život kvůli 6000,-je to někdy smutné. Jinak raději počkat a zatím si něco pronajmout.
Chcete-li koupit byt za trvání manželství, "spadne" Vám do SJM. Opak budete prokazovat velmi obtížně. Musela byste mít vlastní účet, kde budou jen Vaše výlučné zdroje, tj. ne například Vaše výplata, neboť, jakmile by byla jediná koruna na kupní cenu uhrazena ze SJM, spadá byt do SJM. Notář Vám do notářského zápisu ujednání, že byt je koupen z vlastních zdrojů, nedá, a pokud si toto ujednání napíšete sama či Vám to do smlouvy dá advokát, na režimu vlastnictví k bytu to vůbec nic nemění. Koupě bytu za trvání manželství rozhodně nedoporučuji. Jediný způsob, jak se vyhnout tomu, aby byt nebyl součástí SJM, je notářský zápis o zúžení SJM o tento byt, s tím by však musel souhlasit manžel, což ve Vašem případě asi nebude reálně. Platí ust. § 709 NOZ:
§ 709
[Součásti společného jmění]
(1) Součástí společného jmění je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, s výjimkou toho, co
a) slouží osobní potřebě jednoho z manželů,
b) nabyl darem, děděním nebo odkazem jen jeden z manželů, ledaže dárce při darování nebo zůstavitel v pořízení pro případ smrti projevil jiný úmysl,
c) nabyl jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech,
d) nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví,
e) nabyl jeden z manželů náhradou za poškození, zničení nebo ztrátu svého výhradního majetku.
Děkuji za odpověď , já od 1 . října již s manželem nebydlím,účet jsem založila nový , na byt si chci vzít úvěr,bydlíme s dcerou v podnájmu , kde nám t nevyhovuje,takže na byt bude úvěr, a sloužit bude k mé potřebě .-)
Tak bude mít stále na byt nárok?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.