Zbavení svéprávnosti a trest

Od: Datum: 21.03.15 20:24 odpovědí: 4 změna: 23.03.15 06:26
Bratra nedávno obvinili z krádeže, která se stala před 2 lety (přišlo se na to až nyní). Loni byl ale soudně zbaven svéprávnosti ve smyslu nakládání s financemi (depresivní stavy...). Chci se zeptat, jestli mu může hrozit nějaký trest (popř. do budoucna)?
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: atj®
Datum: 21.03.15 20:29
avatar

No ja si myslim ze tam hodne hraje financni hodnota te veci kterou ukradl. Myslim ze do peti tisic je to v cajku a dostane treba jenom podminku nebo verejne prace.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 21.03.15 20:52

Bohužel, v době krádeže byl svéprávný a takto také bude posuzován.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.03.15 03:29
V dobe kradeze sice ano, ale na pachatele se jevi jako nesvepravneho. Bud se to odlozi, nebo se udela znalecky posudek zda v te dobe uz byl take nesvepravny...
Jinak do 5tisic je to prestupek, soud resi kradeze nad pet tisic.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.03.15 07:07
avatar

Zde jsou směšovány dvě věci, které spolu nesouvisí - (ne)svéprávnost a trestní odpovědnost. Tazatel píše o omezení svéprávnosti ve smyslu nakládání s financemi. Tento člověk má soudem omezeno právo nakládat s financemi (pravděpodobně od určité výše), to však neznamená, že není trestně odpovědný. Může například řídit vozidlo a pokud způsobí nehodu, bude za to trestně odpovědný. Když bude mít někdo omezeno právo nákládat s nemovitostmi a někoho zavraždí, bude odsouzen jako každý jiný. Jestliže se člověk s psychickou chorobou dopustí trestného činu, posuzuje se, zda byl v době spáchání činu schopen rozpoznat jeho protiprávnost nebo ovládat své jednání.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.