Fond oprav

Od: Datum: 20.03.15 08:38 odpovědí: 7 změna: 20.03.15 19:20

Dobrý den. Prosím vás o radu ohledně výše částky fondu oprav. Jsme dům, který je z větší části v majetku města - 12 bytů a část - 6 bytů jsou majitelé, bývalí nájemníci města. Dosud nemá statut SVJ. O založení SVJ by se mělo jednat tento měsíc. Dopředu vím, že většinový vlastník-město, bude chtít zvýšit částku do fondu oprav. Bude se o tom hlasovat a já s tím nebudu souhlasit. Můj dotaz je, jestli musí souhlasit všichni majitelé, nebo to může i jeden zhatit. O nějakém navýšení budu uvažovat, až nás bude více majitelů a město ztratí většinu. Důvodem je správce, kterého si jmenovalo město a který není dobrý hospodář - preferuje drahé firmy na opravy z osobních důvodů a peníze utrácí za nepodstatné věci. Děkuji za informaci.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 20.03.15 08:51
avatar

Dobrý den, nevím, zda to je věcí stanov SVJ, ale v našem případě rozhoduje většina. Ale, nyní si nejsem jistý, zda většina přítomných na schůzce SVJ nebo většina členů SVJ. Mám dojem, že na schůzce SVJ musí být nadpoloviční většina členů a ta potom rozhoduje v tom hlasování. Ale, to podstatné je, že jedinec to nesouhlasem nemůže blokovat. Zdravím!

P.S. Jinak řečeno - aby se mohlo hlasovat, tak ta schůze musí být usnášeníschopná.

doplněno 20.03.15 10:38:

buss - no, vidíte. U nás se hlasovalo o snížení poplatku do fondu, protože účet přetéká, ale většina rozhodla, že se bude platit stále stejně (a krmit ten účet). Barák je po celkové opravě a s půdní vestavbou a nyní stačí dělat běžnou údržbu. Snížení navrhoval správce, ale lidé si chtěji platit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 20.03.15 11:26

To se divím, ale asi máte takový dlouhodobý plán oprav, úprav že prachy budou třeba. Jinak není důvod.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 20.03.15 10:07

Načtěte si OZ, tam je o hlasování a hlasech. Klidně souhlasit nemusíte, ale budete třeba přehlasováni. Až budete SVJ, tak si správce najděte! Pokud budete schopni se o barák starat, tak ho mít nemusíte, jen si nechat dělat účetnictví. Je třeba mít schopný! výbor. Dejte si bacha, co bude ve Stanovách, Prohlášení vlastníka. Fond oprav není.

doplněno 20.03.15 10:30:

Ringo, kdepak je stanoveno, že musí být 100 %? Pokud to máte vy ve Stanovách, nemusí to mít jiní, my ne. Kolik je "fondů"?

For Ben, jedinec to klidně zablokovat může a počítají se podíly a je stanoveno kolik hlasů na co, popř. Stanovy mohou zvýšit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.15 10:12
avatar

Navýšení do fondu asi neuhádáte, ale souhlasit s investicemi do oprav musí 100% vlastníků. Tak aspoň tím mu můžete zablokovat ty drahé firmy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.15 10:12

Předně - SVJ nemá fond oprav.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dwo
Datum: 20.03.15 12:28

1. SVJ vzniklo ze zákona. O jeho "založení" jednat nebudete.

2. Hlasuje se o všem podle podílu podlahové plochy jednotlivých vlastníků - tedy vy jednotlivci, co to máte v osobním vlastnictví, tak obec. Jednoduchá matika a vyjde vám, kdo je schopen dát nadpoloviční hlasovací podíl. Tedy 51% a více podílu vyhrává ať se vám to líbí nebo ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.15 19:20
avatar

dwo: Nemáte pravdu, SVJ nevzniká ze zákona; společenství vlastníků se zakládá schválením stanov a vzniká dnem zápisu do veřejného trejstříku. Viz § 1200 a 1204 občanského zákoníku. Fond oprav je pojem, který je nesprávný, ale často používaný. Správný název je dlouhodobá záloha na správu domu.

Ohodnoceno: 4x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.