Sazba daně FO

Od: Datum: 19.03.15 10:06 odpovědí: 10 změna: 19.03.15 22:12

Dobrý den, jsme zmatená jak Goro před Tokiem. Chtěla jsem dorazit daň z příjmu fyzických osob a žila jsem v domění, že sazba daně pro FO je 15%, tak jak jsem to vyčetla také z příjmovky v tištěné podobě. Formulář EPO2 mi ale vypočítal daň 19%. Tak jsem začala pátrat a zjišťuju, že všude na internetu kolují dvě podoby zákona o dani z příjmu. V jedné se v §16 píše, že sazba daně je 15%, jinde zase 19%. Co je vlastně správně? Děkuji

Třeba bussines center, kterému bych i věřila zrovna uvádí 19%

http://business.center.cz/bus…pravo/zakony/dprij/cast1.aspx

doplněno 19.03.15 11:33:

Zapomněla jsem uvsét, jedná o fyzickou osobu - OSVČ, nejde mi o zaměstnance.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 19.03.15 10:12
avatar

Dobrý den, správně je 15 procent - nebyla změna. Je to v letošních Pokynech pro vyplnění formuláře. Zdravím!

doplněno 19.03.15 10:49:

ivzez - jste si tímto jistá, když je stále jednotná sazba daně z příjmu F.O.?

doplněno 19.03.15 11:06:

Sazba 19 procent je pro daň z příjmu P.O. (firem). Pro F.O. je stále "jen" 15 procent (podnikání, pronájem či jiný příjem).

doplněno 19.03.15 11:26:

kovis - ne, žádná změna nebyla. Dotaz je na daň z příjmu fyzických osob. A tam je 15 procent.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.03.15 10:42
avatar

Sazba 19 % je pro FO podnikající.

Pokud nepodnikáte, jde o 15 %.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.03.15 11:13

Ona byla nějaká změna? Kdy? Něco mi asi uniklo...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.03.15 11:36

15%

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.03.15 11:42

Fyzická osoba by podle mě měla být fyzická osoba,ať už jde o zaměstnance, nebo OSVČ. Sazba byla doteď stejná. Aspoň si myslím?

Od: ben®
Datum: 19.03.15 11:36
avatar

Dobrý den, ale, v dotazu uvádíte, že jde o F.O. - patrně jste vyplňovala formulář pro P.O.

Pro F.O. je stále daň z příjmu 15 procent (pro všechny F.O.). Zdravím!

doplněno 19.03.15 11:45:

rendy - Vaše uvažování je správné, tak z toho nebuďte tak "vyplašená". Je to 15 procent a více nemá význam nad tím přemýšlet (pokud nejste právnická osoba).

doplněno 19.03.15 11:48:

rendy - již Vám nemohu více pomoci. Musíte se s tím vyrovnat, že pro F.O. je to 15 procent.

Ale, já dávám přednost papíru a osobnímu předání na F.Ú.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.03.15 11:45

Nejdříve jsem zkoušela přiznání v programu Money. Ten mi spočetl 19%. To bych brala, že jsem zapomněla někde něco zaškrtnout. Ale na portálu daňové správy se splést nemůžu, tam si vybírám přímo formulář pro FO nebo PO. To bych tam neměla i potřebné přílohy, kdybych zvolila PO. A pak jsem koukla na business.center a tam je taky v §16 sazba daně 19%.

doplněno 19.03.15 11:46:

O.K. díky...

Od: xy
Datum: 19.03.15 22:12

taky jsem koukala, na bussiness.center.cz, že mají verzi zákona o dani z příjmů, kde je uváděna daň 19%, lekla jsem se, co mi uniklo ale v diskusi mi na dotaz odpověděli, že tato verze, která tam je, není aktuální a zůstává 15%

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.03.15 17:44

My se v účetnictví učili, že daň pro FO je 15%, pro PO je 19%.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jasa®
Datum: 19.03.15 19:50

Namátkou jsem zkoušela v Epu do řádku pro základ OSVČ doplnit HV 1 mil a daň to vypočítalo 150 tis., takže formulář je správně. Navíc v nápovědě formuláře na ř. 57 je text:

Daň podle § 16 zákona

Daň podle § 16 zákona činí 15 % ze základu daně uvedeného na ř. 56.

Máte správný formulář? Daň z příjmů fyzických osob - od roku 2013 včetně (EPO2)

https://adisepo.mfcr.cz/adist…/epo2/uvod/vstup_expert.faces

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.