Vada řeči - R

Od: Datum: 14.03.15 22:13 odpovědí: 9 změna: 15.03.15 10:20

Dobrý den,

už od mala mě trápí vada řeči. V dětství jsem pravidelně navštěvovala logopedii, ale bohužel to nepomohlo. Neumím vyslovit "R". Samozřejmě znovu o logopedii uvažuji, ale prozatím bych to trénovala doma. Mohl by mi někdo prosím pomoct jak na to? Třeba jestli s tím máte nějaké zkušenosti. Také by mi pomohlo, kdyby mi někdo napsal návod, jak takové "R" správně vyslovit (pohyb jazyka, kde přesně se má dotknout atd.). Dřív mi na tom tak nezáleželo, možná jsem to ani moc nevnímala. Teď jsem skoro dospělá a začíná mi to hodně vadit. Někdy se i stydím mluvit a jsem z toho hrozně nešťástná.. Děkuji za každou radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.03.15 22:31
avatar

Nejrychleji se naučíte vyslovovat R když ho ve slovech nahradíte písmenem D. Trénujte Td td tdnka..(místo trnka vyslovujte tdnka). K tomu R se dostanete pravidelným cvičením, ani nebudete vědět jak.

http://logopedie.unas.cz/?text=17-hlaska-r-1-cast-tr

Ohodnoceno: 2x
 
Od: milan23*
Datum: 14.03.15 22:35
Nemyslím si, že by s tím šlo něco dělat, jinak by to tisíce lidí udělaly.
Mě to nijak nevadí, když se s někým bavím, nejhorší je když někdo drmolí a mluví tak rychle, že není rozumět a já se musím třikrát ptát ,,co?"
Jestli se Vám někdo posmívá, tak je to nedospělé hovado.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.03.15 23:18
avatar

Ty tisíce lidí jsou líné a pohodlné - logopedická náprava v dospělosti normálně funguje jako u dětí, jen o něco pomaleji. Je třeba vytrvat, což plno lidí neumí a nechce.

Kromě "tdnky" můžu ještě doporučit "metd látky na tdenky"

R je rotační hláska, její vznik je poměrně komplikovaná záležitost, svěřte se ohledně rad, jak ji správně vyslovit (kde a jakým pohybem čeho) raději odborníkovi. Ale ten trénink s "d" místo "r" funguje docela spolehlivě, jím určitě začít můžete.

doplněno 15.03.15 09:56:

Milane, to R se to dá naučit. Ale asi jsem se mýlila v tom, že ne všichni jsou pohodlní, ale možná o tom jako Vy prostě neví. A nebo chodit v dospělosti na logopedii je pro ně hanba.

A domnívám se, že i cizinec by se R při důkladném odborném tréninku naučil. Možná ne takový, jehož mateřský jazyk je foneticky velmi odlišný (jsou jazyky, kde se mluví při vdechování, nebo třeba takové, kde jsou všechny hlásky nebo jejichž většina vyslovovány naprosto jinými způsoby a na úplně jiných místech), ale Evropan snad ano.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: milan23*
Datum: 15.03.15 00:42
To jsem nevěděl, myslel jsem si,že když tak vyslovují celý život, že už to asi nejde naučit.Nikdy mne nenapadlo se na to někoho ptát, protože by mu to mohlo být třeba nepříjemné a oni jsou jen líní, tak teď si je podám
Jinak spousta cizojazyčných národů neřekne R i kdybyste je mučili.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 14.03.15 23:05

Potvrzuji Kapkunaděje, ta záměna R za D funguje. Vzpoměl jsem si na svojí logopedii (1972). Vzpomínám si na TRAKTOR musel jsem místo toho slova opakovat TDAKTOR, TDAKTOR, TDAKTOR - to mě utkvělo v paměti a zafungovalo to, dnes jsou postupy určitě ještě dál. Přeji úspěch a nakonec i kdyby to úplně nevyšlo, tak znám i některé velice úspěšné lidi, kterým to R celý život taky tak nějak nešlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: chica7
Datum: 14.03.15 23:26

Díky moc! :)

Datum: 15.03.15 00:04
avatar

Neznám nikoho, kdo by se s pomocí logopeda nenaučil správně vyslovovat. Znám jen lidi, kteří neměli dostatek trpělivosti (někdy i disciplíny), a lidi, kteří dávali před nácvikem přednost čemukoliv jinému. Těm opravdu nebylo pomoci.

Neberte to jako kritiku, chtěla bych jenom podtrhnout/zdůraznit důležitost trpělivosti a vytrvalosti.

Při špatné výslovnsoti R bývá dobré napřed zkontrolovat výslovnost L, u něhož člověk chybnou výslovnost většinou sám neslyší (a okolí si zvyklo). Po nácviku L může téměř zároveň "naskočit" i správné R (alespoň u mých dcer a u dětí známých tomu tak bylo).

Na logopedii se klidně objednejte, budete-li chtít, určitě to zvládnete.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 15.03.15 07:22
avatar

Moje zkušenost je taková, že rodiče zavedou dítě na logopedii a pak jsou buď spokojení anebo jedenkrát denně, dítě donutí otrocky zopakovat předepsaná slova. A jsou nešťastní, že dítě dlouho nedělá pokroky. *hej* Vy jste už dospělý, nikdo vás nutit nemusí, pak několikrát za den procvičte mluvidla. Uvolněte tváře a jazyk. Napodobujte zvuky, rozhýbejte jazyk, kontrolujte, jak a kam ho pokládáte, vnímejte, jak činnost jazyka ovládáte. Zvuky auta, formule 1, střelba, vrtačka, cirkulárka, čert, fantazii se meze nekladou. Všechno, na co si vzpomenete. Pak vám bude stačit jen pár návštěv logopeda. Jazyk už vás bude poslouchat. Jestli bude váš jazyk dostatečně připraven, bude to opravdu za malou chvíli. ;) Totéž radím rodičům dětí, kdy se řeč u dětí vyvíjí a ony jazyk, jako sval neovládají. U vás se už jedná o zlozvyk a těmi cvičeními mluvidel čas na odstranění zkrátíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.03.15 10:20
avatar

zdravím...jsem na to stejně,taky jsem chodil jako dítě do nápravy řeči ...šel jsem tam s problémem R ale to bylo podle nich v pořádku a zaměřili se na C které bylo v pořádku tehdy- aspoň podle mne...takže výsledek je ten že celý život ráčkuji/mám 59 let/jako dítě jsem si to od okolí někdy užil-děti dovedou někdy i posměchem dost ublížit-ale postupně jak jsem dorůstal tak posměváčkové zmizli/ta moje mluva je dost hrozná,vím to protože jsem se několikrát nahrával na magnetofon a je to děs-navíc se podívejte kolik mám R ve jméně/...samozřejmě vada nezmizela ale okolí mne bralo takového jako jsem ...jak jsem byl ve věku jak se říká na ženění tak jsem se cítil někdy dost trapně...ale dívka o které jsem si myslel,že nemám kvůli tomu R šanci tak si mne vybrala - protože jak mi potom řekla -ne podle mluvy ale podle toho jak jsem se choval...oženil jsem se,mám dvě hodné děti a žíji spokojeným životem a to R mám jak se říká na háku...pěkný den

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.