Pracovní neschopnost a dávky

Od: Datum: 14.03.15 17:24 odpovědí: 4 změna: 14.03.15 21:06

Dobrý podvečer,

Chci se zeptat jaké fin. částky dostává osoba v pracovní neschopnosti a kdo je vyplácí?

Protože, pátrala jsem jsem na netu a vždy mi to našlo dávky nemocenské, ale dávky prac. neschopnosti jsou asi něco jiného že?

děkuji za Vaše příspěvky :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.03.15 17:50

prvních 14 dní platí zaměstnavatel(pouze pracovní dny) od 15 dne platí sociálka každý den,včetně víkendu.jak je to s procenty přesně nevím,ale marodím během 3 let asi po čtvrté,a beru tak 60 procent.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.03.15 18:10
avatar

Nemocenská nahrazuje výpadek příjmu v případě pracovní neschopnosti. Vyplácí se v rámci systému nemocenského pojištění. Nemocenská dávka je vyplácena až od 15. dne nemoci. Od 4. do 14. dne nemoci vyplácí práce neschopnému zaměstnavatel náhradu mzdy, ale pozor – na rozdíl od dávek nemocenské, která člověku náleží za každý kalendářní den, se náhrada mzdy vyplácí jen a pouze za pracovní dny.

Neschopenku (začátek ) odevzdáte zaměstnavateli (vedoucímu , popř .mzdová účtárna) a dál se o nic nestaráte.

Kalkulačka 2015 - http://www.vypocet.cz/nemocenska

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.03.15 18:45
avatar

Zákon o nemocenském pojištění nazývá nemoc dočasnou pracovní neschopností. Všechny dávky, které se z nemocenského pojištění vyplácejí, jsou tedy nemocenské dávky. Jsou to:

1. nemocenská

2. ošetřovné

3. peněžitá pomoc v mateřství

4. vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.

Dávky vyplácí OSSZ místně příslušná sídlu zaměstnavatele.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.03.15 21:06
avatar

Upřesním odpověď Layborra:

Náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele nenáleží za pracovní ani kalendářní dny, ale za pracovní směny naplánované na 4. až 14. den nemoci. Ten, kdo pracuje v režimu s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou, nemusí mít směny naplánovány jenom na pracovní dny, může je mít naplánovány i na soboty, neděle či svátky.

V době pracovní neschopnosti Vám bude zaměstnavatel vyplácet náhradu mzdy za nemoc a od 15. dne nemoci bude OSSZ vyplácet nemocenské. Náhrada mzdy se vypočte z průměrného výdělku za předchozí kalendářní čtvrtletí, základem pro výpočet nemocenského jsou příjmy za posledních 12 měsíců.

—–—–—–

Poznámka:

Přestože zaměstnavatel náhradu mzdy za nemoc vyplácí pouze za naplánované pracovní směny, vychází náhrada mzdy vyšší než následné nemocenské.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.