Pracování o víkendu

Od: Datum: 12.03.15 16:53 odpovědí: 2 změna: 12.03.15 20:42
avatar

Dobré odpoledne,potřeboval bych poradit,když pracuji 7,5 hodiny za den,5 dní v týdnu..Jak Vám může zaměstnavatel nařídit přes čas,Dej me tomu může 8 hodin týdně,ale od pondělí do pátku.Ale co jse týče třeba Soboty,tak to už je dohodou přeci,nebo ne? Může te mi to prosím,něják vysvětli?,Protože furt makáme Soboty,a už mě to jako přestává docela bavit..Chtěl bych jenom vědět,jak,a kdy Vám může zaměstnavatel nařídit přesčas...Tady jsem něco našel,potřeboval bych to,nějak vysvětlit.Prostě ty Víkendy,už mě nebaví.Děkuji...

Zkopirováno

Kdy vám může firma nařídit práci přesčas

Kdy vám může firma nařídit práci přesčas

Eva Sovová | rubrika: Jak na to | 27. 10. 2009 | 26 komentářů / 26 nových

Přesčasy lze zaměstnancům nařídit jen výjimečně, nejvýše na 8 hodin za týden a 150 hodin v roce. Další přesčasy jsou možné jen se souhlasem zaměstnance. Přesčas má zaměstnavatel proplatit, vybrat si náhradní volno zaměstnance nutit nemůže.

Mnozí zaměstnavatelé musí kvůli recesi šetřit. Propouští nebo udržují počty svých zaměstnanců na nižším stavu a nutí mnohdy zaměstnance přetahovat pracovní dobu. Nezřídka pracovníci zůstávají v práci "dobrovolně" každý týden třeba i o deset hodin déle. Práci přesčas je podle zákoníku práce však možné vykonávat jen výjimečně, například z vážných provozních důvodů, při inventurách, naléhavých opravách nebo třeba jako záskok za pracovníka, který nenastoupil na směnu.

"Přesčasová práce , kterou může zaměstnavatel nařídit svému zaměstnanci a pracovník ji musí vykonat, je omezený na nejvýše 8 hodin za týden a 150 hodin v kalendářním roce," upozorňuje Štěpánka Filipová, mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). "Je třeba, aby si zaměstnavatelé i zaměstnanci zvykli na to, že práce přesčas je skutečně mimořádný a výjimečný institut, který se zejména zaměstnavateli finančně nevyplácí," říká právnička Eva Dandová, expertka na zákoník práce z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Zaměstnavatel, který chce, aby lidé zůstávali v práci déle, než jim smí nařídit, se musí na výkonu přesčasové práce se zaměstnanci dohodnout. O své vůli jim takový přesčas nařídit nemůže. "Vždy musí jít o dohodu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Firma přitom nemůže pracovníka postihovat za to, že k další práci přesčas nad uvedené limity nedá souhlas," upozorňuje právnička Eva Dandová. " Dohoda nemusí být písemná, lze ji uzavřít i ústně, například na týden nebo měsíc, tedy na dobu určitou. Nebo i na dobu neurčitou," doplňuje mluvčí MPSV.

Zdroj: http://www.penize.cz/pracovni…e-firma-naridit-praci-prescas


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: janm*
Datum: 12.03.15 17:20

Ano, nad těch 150 hodin dohoda, lepší je preferovat ale písemně, jestli na Vás činí zaměstnavatel nátlak, pak jedinou cestou je aby nedohodnutou práci odmítli všichni, ne že čtyři nepůjdou a zbytek ano, v tomto je dobré obrátit se na odbory případně bych se zkusil obrátit na inspektorát práce a poradit co se s tím dá dělat. Jedna věc je "teorie" druhá praxe, určité věci je prakticky velice těžké prosadit, mnoho zaměstnavatelů této situace zneužívá využívá strachu lidí ze ztráty zaměstnání.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.15 20:42
avatar

Radku, zkopírovaný článek je z roku 2009,

od té doby už byl zákoník práce novelizován.

Něco z toho článku ještě bude platit, něco se mohlo změnit.

Stále platí, že by práce přesčas měla být výjimkou, neměla by se stát standardem. Práci přesčas lze nařídit v rozsahu 150 hodin ročně a 8 hodin v týdnu.

Práci přesčas může zaměstnavatel v odůvodněných případech nařídit i na dobu souvislého odpočinku v týdnu (při provozu s nerovnoměrně rozvrženou pracovní době nemusí jít vždy o soboty či neděle) nebo na den státního svátku.

Ani v roce 2009 ani nyní se zaměstnavatel do rozsahu 150 hodin ročně nemusel a nemusí se zaměstnanci dohadovat o práci přesčas o víkendech nebo ve svátek.

———

Práce přesčas (zákoník práce – aktuální znění, § 93)

Práce v sobotu/neděli/svátek (ZP, § 91)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.