Insolvence - jak je to s úroky?

Od: Datum: 12.03.15 12:53 odpovědí: 3 změna: 24.03.15 13:36
avatar

Dobrý den,

v práci jsem zaslechla kolegy mluvit o insolvenci neboli oddlužení. Sama jsem o tom pak přemýšlela, protože o tom moc nevím a tak bych se ráda zeptala jak je to vlastně s úroky? Nikoho ze známých v rodině či v přátelích nemám, kdo by s tím měl zkušenost. Člověk si tedy nabere dluhy ať už z jakéhokoliv důvodu, přeroste mu to přes hlavu, udělá chyby, neumí vycházet apod...tak tedy zažádá o své oddlužení a jak pak přiznává dluhy? V té výši co si půjčil a nebo mu započítají částku celou kterou má vrátit i s těmi všemi úroky? Protože pokud "může" splatit jen to co si půjčil...a ještě vlastně "stačí" zaplatit 30% a pět let sice vycházet a počítat s minimem, dávat si pozor...ale pak je člověk za vodou a čistý... mno to koukám...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ver®
Datum: 12.03.15 13:19

Dluh vyčísluje banka a nepočítá se celková částka co by zaplatil včetně úroků, ale aktuální dlužná částka. Čili co dosud zaplatil plus dosavadní úroky a to se odečte od půjčené sumy.

Máte pravdu, s tím "mno to koukám", ale uvedla jste pouze důvody, kterými se člověk do kolotoče dluhů dostanou vlastní vinou. Ale co ti ostatní, kteří ne? Např. přišli o práci, nemoc, rozvod...Takových důvodů je, za které člověk nemůže.

A tohle je prostě jedna jediná šance pro člověka, jak žít normální život. Prostě druhá šance. Tu by měl mít možnost dostat v životě každý. Protože bez oddlužení to už pak není život - exekuce nikdy nekončí, protože úroky pořád nabíhají. Tady se vše stopne.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.03.15 23:44
avatar

Děkuji za odpověď. Ano tuhle skupinu lidí jsem myslela, samozřejmě chápu, že je dost těch, kteří za to opravdu nemohou, ona ztráta zaměstnání nebo někoho z rodiny či právě ten rozvod a podobně, jsou to věci, které zatíží člověka už na psychice a finance jsou druhá velká stránka věci, se kterou musí bojovat, takže beru, že je tady tahle možnost... ale právě na tu druhou stranu, ti ostatní... to mi přijde i nefér.

Od: davidvozak
Datum: 24.03.15 13:36

Dobrý den.

Úroky se samozřejmě k dluhu dlužníka přičítají i v insolvenčním řízení, nicméně jen do doby, než soud vydá tzv. rozhodnutí o úpadku. K tomuto datu zákon vyhlašuje jakýsi stop stav a říká, že k dalším úrokům z prodlení se po dobu trvání insolvenčního řízení nepřihlíží. A je-li dlužník v oddlužení, pak je mu úhrada úroků po úspěšném oddlužení prominuta spolu s nesplacenou částí dluhu.

Pěkný den JUDr. David Vozák

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.