Nemoc z povolani

Od: Datum: 11.03.15 20:15 odpovědí: 19 změna: 15.01.16 13:02

Dobry den mam problem jsem uš 15let v nemoci z povolani musim pracovat 8h. Abych dostala celou rentu a presto rok co rok mam menši rentu.Nesrounava se me žadna inflace musim se spolehat na inflaci od statu.Jinač me muj podnik nic navic nepridava uš jsem prisla o 5,000kč stoprocentne.Co mam proto udelat.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.03.15 23:47
avatar

Tzv. renta není dána jednou provždy. Jde o dorovnání rozdílu mezi nově dosahovaným výdělkem, pokud jste musela kvůli nemoci z povolání přejít na méně placenou práci, a průměrným výdělkem z doby před přiznáním nemoci z povolání. Pokud si v budoucnu vyděláte více, může být výplata renty ukončena.

Jinak: pět korun není tolik, to bych snad ani neřešila... (nebo jste mínila 5.000 Kč?)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.03.15 08:24

Ja myslela 5000,00kč samozrejme a beru nejmenči vyplatu co tu je dana statem a pak me doplnujou do mi renty .Tet jsme meli ruzne 13.Platy a ja jsem nezadala zadny aby me doplacela poj rentu a oty penize jsem prisla.A.takhle to bylo trikrat Prosim co s tim.

Datum: 13.03.15 00:01
avatar

Nárok na rentu se odvozuje od vzniku škody. Pokud ke snížení příjmu kvůli nemoci z povolání došlo za trvání zaměstnání, kde nemoc z povolání vznikla (pokud byla renta přiznána před skončením tohoto zaměstnání), dorovnává renta rozdíl mezi novým a dřívějším průměrným výdělkem. Pokud ke škodě došlo později (renta byla přiznána později), počítá se jinak.

Renta je pouze dorovnáním ztráty na výdělku (není to pevně daná částka jednou provždy). Pokud se příjem zvýší, sníží se renta. Ale zkuste si o zvýšení požádat zpětně, pokud Vám zvýšení přiznají, mohli by Vám doplatit až dva roky zpětně.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.03.15 16:53
avatar

ja mam nemoc s povolaní. vazoneurozu, po zjisteni nemoce me vyřadily s profese a přeřadily na jine pracovni misto, dostal jsem castecny inval,duchod a bral jsem plat. v roce 2000 me propustily pro nabytecnost.živil jsem rodinu jen s castecneho duchodu, az kolega me poradil at se soudim s podnikem.trvalo to 3 roky a soud vyhral, mam castecny duchod a rentu. kazdy rok se valorizuje a zveda se me jak renta tak duchod, pracovat muzu ale nechce se mě, nechapu ze vy musite pracovat 8 hod,, s pozdravem a rukam klid sklař

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vorel
Datum: 22.04.15 09:10

To jste štastný člověk.Mně z práce hned propustili,dělat nemůžu a skaždým zvýšením min.mzdy se mi renta krátí.A částečný inval.důchod mi chtějí z renty odečíst.Právník neporadí,media ani neodpovědí a ombucman je taky na nic.S pozdravem vorel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.04.15 11:15
avatar

Vorel - a co chcete poradit? Renta dorovnává váš poslední průměrný výdělek. Zaměstnavatel neodpovídá za situaci na trhu práce, takže se odečítá min. mzda a další příjmy, jako invalidní důchod. Podpora v nezaměstnanosti, ani odstupné, které jste dostal se neodečítá, na tu se nebere ohled. Takže vaše hrubá mzda před vznikem nemoci z povolání nebo úrazu mínus min mzda mínus inv. důchod = renta. Je pravda, že podle nového se odečítá celá min mzda, mně odečítají min mzdu jen šest tisíc, ještě podle starých pravidel, takže navyšováni min mzdy mě netrápí. Renta i důchod se valorizují. Jestli máte nějaké nejasnosti, stačí zavolat do své pojištovny, která vám vyplácí a oni vám ochotně poradí. Nebo stačí napsat email, dát tam své číslo a oni vám zavolají sami. Dostanete informaci z první ruky, na to žádného advokáta nepotřebujete.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: vorel
Datum: 22.04.15 13:57

Vám odečítají podle starých pravidel.Tak to budte rád,mně jde o to,že mně to odečítají každý rok víc,podle nového výpočtu min.mzdy.Takže ted odečítají 9200.Pokud se bude nadále zvyšovat,proti čemuž nic nemám,Tak nebudu mít skoro nic.A pojištovnám se to samozřejmě hodí a drží se svého.A jakou chci radu,jak se tomuto snižování renty bránit.Ze 17000hrubého toho opravdu moc není.A na důchod nemám nárok.S pozdravem vorel

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.04.15 15:50
avatar

V období kdy vám byla přiznaná renta tak jste jim podepsal souhlas s rentou.a spodmínkami které Vám navrhli,.Teť už nic nenaděláte.Každý rok se ale minimální mzda nenavyšuje a renta se valorizuje.I když platíte zálohu na daň z renty tak Vám ji v příštím roce vráti.17000Kč hrubého to je ještě výdělek?.V případě renty Vám z toho nic jiného nestrhavají.Soc. a zdrav. Vám platí pracák.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vorel
Datum: 22.04.15 16:22
Minimální mzda se už zvedla 2krát,z 8000kčna 8500a ted na 9200kčza období dvou let.Už ji mám třetím rokem a výpočty a podmínky mi jsou jasné.Děkuji za poznámku o výši mé hrubé mzdy aspon někdo chápe proč se mi nelíbí další strhávání mé už tak ubohé renty.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.04.15 16:52
avatar
Chápu, ze to není žádná výhra. U nás se taky víc nevydělávalo, ale v te době bylo dost prescasu, takže průměr mi tehda vyskočil. Rok jsem marodil a ještě nez jsem odešel, požádal jsem si o důchod a ten mi přiznali. Min mzda byla v te době 8000 tis, ale pro invalidní důchodce jen 6000, proto mi odečítají jen těch šest tis. Důchod plus hrubou rentu mám tolik, jako tehdy čistý příjem s prescasama. Daně s renty se vrací následující rok, je treba si udělat daňové přiznání. Pojišťovna tiskopis posílá.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: vorel
Datum: 23.04.15 10:58

No právě v tom je ten rozdíl,kdo má důchod tomu nic neberou,ale já ho nemám protože na něj nedosáhnu.Nesmím zatěžovat horní končetiny a ani nemůžu.A o daních vím.Mít příjem jako v práci ani nemuknu.Dík za reakci vorel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.04.15 13:18
avatar

O výše důchodu se zkracuje renta.Ale zřejmě jste se nechal zlákat na nějaké odškodné a odstupné a něco jste jim podesal bez uváženi.Bohužel taková je doba !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.04.15 13:43
avatar

Odečítá se jak důchod, tak min mzda, jde jen o to, kdy k plnění došlo a jaká byla min mzda v té době. O důchod si můžete zažádat, nic to nestojí, jenže ve vašem případě to je jedno...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vorel
Datum: 23.04.15 15:27

Jsem na ÚP A o důchod jsem samozřejmě žádala,ale jak říkám,nemám nárok.Vaších pár teček asi naznačuje že jsem uplně mimo.Jak říkám min. mzda byla v té době 8000Kč,ale s každým zvýšením dělá pojištovna nový výpočet,podle aktuální min.mzdy.Kolega je na tom stejně jako já.Proto je mi divné,že vy to máte takto.A co se odečítá nebo ne fakt vím.S pojištovnou jsem taky jednala a ta si stojí za tím,že je to tak.Chtěla jsem vědět jestli má někdo radu jak se s tou pojištovnou domluvit.Nebo kam se obrátit o radu nebo pomoc.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.04.15 16:30
avatar

chtěl jsem napsat, že vám je jedno, jestli berete důchod nebo rentu. Ovšem v případě důchodu, ten by vám alespoň nesnižovali. Ono ale záleží, jestli by byl důchod vyšší než vaše aktuální renta.O důchod si můžete zkusit zažádat znovu, pokud se stav zhoršil a máte dostatek lékařských vyšetření od několika lékařů.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 15.01.16 13:02

Tak já mám stejný problém jako vy a nevím jak dál.

Datum: 12.03.15 23:24
avatar

Tak tak. Pracovat nemusíte. Renta se snižuje, protože výdělek se zvyšuje, pojištovna jen dorovnává a k tomu valorizuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dawesk
Datum: 30.03.15 07:14

Jak to je s rentou u OSVČ. Jde mi o výpočet. Renta za rok 2013 mi byla vyplacena v roce 2014 po podání daňového přiznání. V roce 2014 mi budou vypočítavat rentu i s vyplacenou rentou?

viz. Dotaz Úrazová renta a OSVČ

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.04.15 10:18
avatar

Zajímavé. U každáho skoro jiná odpověď. Já mám chorobu z povolání vazoneuroza. Z průměrného výdělku před vznikem nemoci mi odečítají důchod 1 kategorie, minimální mzdu a rozdíl mi doplatí rentou. Ovšem každý měsíc musím poslat potvzení z pracáku že nemám práci na Diamo.O každé zvýšení důchodu mi sníži rentu.Ale rentu valorizují.Rentu mám zafixovanou tak jinak mi ji krátit nemohou.Pracovat nikde nemusím.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.