Neplátce DPH - nákup v EU - limit

Od: Datum: 11.03.15 11:13 odpovědí: 4 změna: 12.03.15 22:10
avatar

Dobrý den,
nejprve fakta: "Identifikovanou osobou se tak stane osoba povinná k dani, pokud pořídí zboží z jiného členského státu, jehož hodnota v příslušném i bezprostředně předcházejícím kalendářním roce překročí částku 326 000 Kč. Identifikovanou osobou se stane ode dne pořízení zboží, kterým se stanovený limit překročí.

Pokud jsem tedy pořídil zboží z EU a překročil limit 326 000,- Kč, mám povinnost do 15 dnů ode dne, kdy jste uvedený limit překročil, podat přihlášku k registraci ve smylu ustanovení § 97 zákona o DPH jako identifikovaná osoba. Z předmětných nákupů z EU pak odvedu daň na základě podaného daňového přiznání k DPH. Pro tuzemská plnění se budu stále neplátce."

Moje otázky:
- když první rok nakoupím za 200tis, druhý za 400tis musím odvést DPH za nákupy nad 326tis/rok nebo by to musely být 2 roky po sobě? Zdá se mi divné, že bych jeden rok nakoupil za 200tis, druhý za 1,5mil a prošlo to bez DPH. (věta v příslušném i bezprostředně předcházejícím)
- každý rok nákupy do 326tis nemusím odvádět DPH a nad tuto částku již ano... nebo jak jsem už jednou limit překročil (např loni) musím danit další roky vše od první koruny? Jde mi o to, zda se mi tento limit každý rok obnoví.
- odvádí se DPH ze vstupní ceny vč dopravy?

Díky za čas účetním, kteří/ré se tu vyskytují :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jasa®
Datum: 12.03.15 20:26

Identifikovanou osobou se prvně stanete, když v rámci jednoho kalendářního roku pořídíte zboží z EU v ceně 326 tis. Prvně daníte nákup, kterým tento limit přesáhnete. Do té doby nic. Když se stanete identifikovanou osobou, všechny další nákupy z EU daníte, dokud není zrušena registrace viz § 107 zákona o DPH - z moci úřední či na žádost, limit se neobnovuje.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.03.15 20:49
avatar

takže pak 2 roky budu platit DPH, i kdyby nebyl žádný velký nákup. :( díky

Zrušení registrace identifikované osoby z moci úřední

(1) Správce daně může zrušit registraci identifikované osoby, pokud jí ve 2 bezprostředně předcházejících kalendářních letech nevznikla povinnost přiznat daň.

doplněno 12.03.15 20:50:

dělí se ten limit počtem měsíců, kdy podnikám? Začnu podnikat v říjnu - je limit jen poměrná část?

Od: jasa®
Datum: 12.03.15 22:04

Bohužel po dva roky se placení DPH z dovezeného zboží nevyhnete, leda byste přestal provozovat ekonomickou činnost viz § 107a - zrušení registrace na žádost.

Pak je tu ještě možnost zvážit, zda by se třeba nevyplatilo stát se plátcem DPH, kdybyste si při dovozu z EU mohl zároveň DPH nárokovat. Takže by byl odvod z nákupu = 0.

K dotazu na poměrnou část - v §2a je, že celková hodnota pořízeného zboží bez daně nepřekročí v kalendářním roce 326 tis., žádná zmínka o krácení. Limit se váže na celý kalendářní rok.

Ještě jsem se chtěla vrátit k dopravnému: Do doby než se stanete IO je místem plnění dle §10f odst. 2 místo zahájení přepravy a daň odvádí prodávající. Po té, co se stanete IO bude místem plnění dle §9 odst.1 místo, kde budete sídlit a budete z dopravného odvádět daň.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.03.15 22:10
avatar

bohužel, zboží bez DPH nedostanu. Jde o firmu ze třetí země se skladem v EU. Fyzicky tedy jde zboží z EU, ale faktura je na subjekt ze třetí země.

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.