Euro, ČNB intervence - koupit dolary?

Od: Datum: 10.03.15 19:43 odpovědí: 11 změna: 19.03.15 15:20
avatar

Děsí mě, jak je budoucí hodnota našich úspor v rukách jiných lidí. Nejsem sice ekonomicky vzdělaný, ale zkouším si dávat dohromady 1+1. Nevím, jestli sem mám tahat moji tezi o tom, že je západní společnost na pokraji krachu. Ale moje úvahy o koruně se ubírají tím směrem, že pokud klesá hodnota eura vůči dolaru (protože tisknutí nových eurovek, záchrana řecka, atp.) a zároveň ČNB váže naši měnu a finanční stabilitu na kurz koruny vůči eury, tak myslím, že směr je daný. My jsme "uprostřed" evropy a většina našich sousedů má euro. My ne. Kdyby euro devalvovalo, tak je přeci jasný, že nikdo nedovolí, aby si češi v okolních zemích kupovali levnější výrobky. Takže koruna musí jít ke dnu společně s eurem. Je tu někdo, kdo by mi řekl, jestli jsou moje úvahy úplný nesmysl nebo ne? A hlavně, jak ochránit ty skromné úspory? Je rozumné nyní směnit koruny za dolary?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.03.15 21:39

Ahoj,

živím se obchodvaním s měnovými páry, a podobných dotazů vidím každý den 10ky. Dolar opravdu hodně posiluje a pravděpodobně ještě posilovat bude, proto spoustu lidí laká, právě směnit peníze na dolary. Z většiny případů je to ovšem nesmysl, tím že si smění 50 000 CZK nebo i 100 000 CZK na USD a to si člověk moc nepomůže. Nevím jak velké úspory máš ty, ale většina lidí se pohybuje v těchto částkách.

Euro sice stále padá, a minulý týden se dotknulo minima z roku 2003 vůčí USD, ale většina investorů nebo ochodníků se schoduje, že tomuto klesání dochází pomalu dech a půjde se zase nahoru, ovšem to je otázka ještě několika měsíců .

doplněno 11.03.15 11:16:

Neobchoduji jen Euro vůči USD, takže pokud by došlo k nějakému zvratu, moc mě to trápit nebude. Samozřejmě to co píšeš stát se může a nastala by podobná situace jako nedávno u švýcarského franku, ale o takových věcěch se šušká dopředu, že se "něco chystá" a mám čas obchody uzavřít počkat jak se to vyvine, pžizpůsobit se a jede se dál. Obchody na posílení dolaru jsem provedl už před nějakou dobou, teď momentálně euro vůči dolaru neobchoduji, čekám právě, jak se vyvine situace. A situace, že by koruna výrazně posílila se samozřejmě nevylučje, ale pro mě je to nepravděpodobné minimálně ještě tento rok.

doplněno 11.03.15 14:55:

Jojo pak mi to došlo Omlouvám se.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.15 09:13
avatar
A to ani nebereš do úvahy že může dojít k výměně na postu guvernéra ČNB a novému vedení dojde že celá umělá devalvace koruny byla úplně k ničemu. Ve chvíli kdy by banka oznámila že dál nebude intervence pokračovat Vyletí koruna nahoru a celý efekt tvé investice do dolarů bude v háji. Rozumná cena dolaru vůči koruně je maximálně kolem 20kč všechno navíc je jen výsledek té pochybné zlodějiny.
doplněno 11.03.15 13:42: Filipe ta odpověď patřila tazateli. U tebe se předpokládá že pokud tě to živí, tak tě ta varianta napadnout musela.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.15 12:15
avatar

Takže jestli vaší odpovědi správně rozumím, tak si myslíte, že koruna opět posílí na úroveň před intervencí? To je optimismus nebo realita znalého člověka? Já bych se totiž vůbec nedivil, kdyby to byl trvalý propad našich úspor.

Datum: 12.03.15 12:19
avatar

Tak dobře, zjednoduším otázku ... Jak tedy ochránit naspořené prostředky řekněmě v hodnotě 100.000,- CZK, aby člověk nepřišel ani o pět procent jejich hodnoty (a teď současné nebo budoucí? :)? Investice do nemovitosti asi v tomto případě nehrozí. To je asi lepší je utratit, že? :)

Datum: 12.03.15 14:18

Nevím jak moc jste konzervativní a jestli můžete ty peníze odložit a v nejblížší době na ně nesahat, pak bych se poohlídnul po podílových fondech a částku buď rozdělit na několik plateb nebo jednorázovku to už je pak na domluvě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.03.15 15:20
avatar

kolik vydelaji konzervativni fondy? rekneme treba s vyhledem na 3 roky?

je mozne, ze kolega mel nejake rizikove fondy, ktere mu vydelaly 30-40 procent za 2 roky?

Od: macro
Datum: 11.03.15 13:16

Myslím, že nakupovat dolary nemá smyl. Jejich hodnota je nafouknutá a po roce 16, 17 poletí ku dnu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.15 12:20
avatar

Optimista se učí anglicky.

Pesimista se učí čínsky.

Realista se učí střílet a nakupuje zbraně.

:(

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 13.03.15 23:37
avatar

souhlasim ... ostatne uz existuji v cechach diskusni fora, kde lide diskutuji o tom, jak se pripravit na nevyhnutelny konec zapadni civilizace tak jak ji zname ...

Od: rv
Datum: 12.03.15 13:50

Rozumné je směnit koruny/eura/dolary za něco, co povede ke snížení budoucích výdajů - pořízení bydlení/tepelná izolace/letenka pryč z eu ráje.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.03.15 23:38
avatar

ano, souhlasim s posledni variantou .. vypadnout do nejakych pustin a rychle se naucit byt sobestacny :)

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.