Nemocenská u podnikající osoby?Existuje?

Od: Datum: 06.04.15 19:04 odpovědí: 5 změna: 06.04.15 20:21

Dobrý den,jak je to s nemocí když člověk podniká?Jde se nějak pojitit pro případ nemoci?Když budu nemocný v zaměstnání,tak mi zaměstanavatel platí nemocenskou.Ale když onemocním jako podnikatel a nebudu mít tím pádem žádný zisk,protože nemám žádné zaměstnance tak jsem v čudu.Protože nikdo na mě dělat nebude a za měsíc nemoci nula od nuly pojde,Existuje nějaké pojištění?Myslím že zdravotní nebo sociální pojišťovna něco nabízí ale je to žalostně málo na den nemoci.Asi jen 100Kc nebo 200/den.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.04.15 19:10
avatar

O tom připojištění u sociálky máte pravdu malé částky směšné , kamarád má pro tento případ pojištění u komerční pojišťovny a tam je to něco jiného , samozdřejmě i ta měsíční platba je jiná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jjkoka
Datum: 06.04.15 20:01

A nevíte kolik platí měsíčně,kolik je na den nemocenská?

doplněno 06.04.15 20:05:

jde o to,že spousta pojišťoven má pojištění ale jen na úraz.V nemoci asi nic nebude mít ani ta komerční pojištovna.

doplněno 06.04.15 20:06:

Úraz nebo pobyt v nemocnici.Ale pobyt doma v nemoci asi nebude hradit žádná pojištovna

Datum: 06.04.15 20:14
avatar

U OSSZ se může OSVČ přihlásit k dobrovolnému nemocenskému pojištění. Když se nepřihlásí, platí jenom zálohy na důchodové a nevznikne nárok na nemocenskou.

Nejnižší možné nemocenské pojištění je 115,-- Kč. Je to 2,3 % z nejmenšího možného vyměřovacího základu 5.000,-- Kč. A z tohoto vyměřovacího základu se Vám pak počítá nemocenské - zhruba 5000 x 12 měsíců : 365 = denní vyměřovací základ před redukcí. Redukuje se 90 %, z toho náleží 60 % a to je denní dávka. Po správném zaokrouhlení vyjde 90 Kč nemocenské na den. Je ale potřeba si uvědomit, že kdybyste měl zaměstnání (třeba na zkrácený úvazek) s hrubou mzdou 5000 Kč měsíčně, měl byste také nemocenskou 90 Kč denně.

doplněno 06.04.15 20:38:

Můžete si zaplatit nemocenské pojištění i vyšší, ne jen minimální, je tu ale strop: vyměřovací základ, z něhož byste platil 2,3 %, nemůže být vyšší než částka rovnající se průměru, který z určeného (vypočteného) vyměřovacího základu na posledním přehledu o příjmech a výdajích, připadá na jeden kalendářní měsíc výkonu činnosti, přičemž k přehledu staršímu tří let se nepřihlíží. Je-li vypočtený průměr nižší než minimální měsíční základ, je měsíční základ roven minimálnímu měsíčnímu základu. Byla-li v kalendářním roce, který bezprostředně předchází kalendářnímu roku, ve kterém se pojistné na NP platí, samostatná výdělečná činnost zahájena (znovuzahájena), lze určený (vypočtený) vyměřovací základ za takový kalendářní rok použít pouze v případě, že činnost byla vykonávána alespoň ve čtyřech kalendářních měsících. Nelze-li určit maximální měsíční základ NP z naposledy podaného přehledu o příjmech a výdajích, rovná se tento polovině průměrné mzdy platné pro daný kalendářní rok.

Tohle nejsem schopna přeložit do lidské řeči. Vysvětlili by Vám to na každém oddělení OSVČ na okresní správě soc. zabezpečení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.04.15 19:14
avatar
U OSSZ se to v podstatě nemůže vyplatit.Pouze snad v případě, že by se jednalo o plánovanou operaci a následná Vaše pracovní neschopnost by byla delší než 2 měsíce.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.04.15 20:21

Pojištění nemoci doma nebo v nemocnici poskytují vpodstatě všechny pojišťovny, které nabízí životní pojištění. Vyberete si částku, kterou požadujete na den nemoci. Plnění však bývá až od 15 dne nemoci (i déle). Neplatí tak krátkodobé onemocnění. Takový typ připojištění je i na úraz.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.