Mám vyfotit zaměstnance

Od: Datum: 09.03.15 11:54 odpovědí: 12 změna: 10.03.15 14:44

Ahoj rádci,

pracuji na úřadě, já , IT správce a údržbář jsme jediní zástupci silnějšího pohlaví v budově. Dneska jsem dostal od p. Ředitelky dost nečekaný úkol - mám vyfotit úplně všechny zaměstnance úřadu. Dala mi k tomu svůj osobní fotoaparát (sony cyber-shot DSC HX 50). Samozřejmě jsem neodmítl, hodněkrát mi pomohla a tak jí to můžu alespoň oplatit.

A proč vám píšu - jsem ve focení celkem amatér, fotoaparát jsem držel v ruce jen párkrát na výletech.
Můžete mi dát prosím nějaké praktické tipy, jak dobře fotit? Nastavil jsem tam rozpoznávání obličeje a režim odstranění vad pleti. Mě zajímá teď:

- Blesk?
- Zoom?
- Prostředí?
- Světlo? (fotit proti oknu, nebo proti dveřím, stěně, nebo venku?)
- Cokoliv vás napadne

Není to lehký úkol a divím se, že jej svěřila zrovna mně. Nevím, k čemu to potřebuje - hádám že se bude dělat nějaký zaměstnanecký kalendář nebo tak něco.

Díky moc !


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.03.15 11:59
avatar

Potom nemají fotky na firemních webech vypadat tak jak vypadají..

Dejte to do ruky proboha někomu, kdo tomu rozumí..

doplněno 09.03.15 12:03:

Ani základy fotografování portrétů (nebo obecně fotografování) se nenaučíte za týden.., natož aby to k něčemu vypadalo.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: paw®
Datum: 09.03.15 12:25
Pokud to nepujde jinak ze by to vyfotil nekdo kdo tomu rozumi, tak forit ze stativu. Proti zdi nebo nejakemu neutralnimu pozadi (at tam focenemu neroste z ucha kus ramu s cestnym radem prace). Svetlo ne prime, idealne od zarovky. No a napred par fotek zkusit, jak co nastavit.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.03.15 12:33
avatar

Pokud jim budete fotit jen obličeji,sežeňte si stativ,ať má foťák pevné místo a lidi si posaďte na židli naproti jemu.Pokud neseženete,musíte to zvládnout z ruky,ale vžy byste měl fotit z "očí do očí" .Ať jste na stejné úrovni jako fotografovaný.Kdybyste fotografoval zvíře,tak si budete muset lehnout na zem ať je to taky "z oží do očí".Najděte si nejlépe bílou zeď,pokud chcete v pozadí kytky...atd.dejte pozor na "srostlice"prostě ať jim z hlavy netrčí kytka a nastavte fotící program portrét nebo makro(je to na foťáku vyjádřeno i obrázky)aby pozadí bylo rozmazané(protože to neníhlavní cíl fotky)Lidi s brýlemi nechte trochu sklopit hlavu-potom nebudou mít ten odraz v brýlích.Nejlépe jim hlavu foťte z tříčtvrtečního profilu(ať nejsou čelem k Vám jako na občance)a s bleskem.Mírné natočení hlavy do boku dělá užší obličej,což všichni ocení.Pozor lidi rádi zaklání hlavu a dělá jim to podbradky,mluvte s nima ať jsou uvolnění,jako by se nic nedělo a pak foťte,ať nejsou strnulí.

Pokud máte tu možnost,vemte je i ven,kde použít "portrét"nastavení,aby pozadí bylo na fotce rozmazané a obličeje ostré.Venku raději používám vestavěný blesk.Postavte si je do stínu(v pozadí může být slunce).Dopolední slunce je "tvrdé"proto raději najdětě stín,ať nejsou blbé fotky nebo lidi ušklebení.Nebojte cokoli potom upravíte ve photoshopu či Picassu3 *frajer*

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 09.03.15 12:59
avatar

Zkoušet, zkoušet, zkoušet. Než na to půjdete "naostro", vyzkoušejte si xxx snímků za různých podmínek a vypilujte si, s jakým nastavením a za jakých podmínek vypadají snímky nejlépe. Jsem také velký amatér a když potřebuju něco mít 100% (dobrá, 70% :-D), tak nejdřív zkouším nanečisto.

Fotky můžou být do databáze, některé firmy mají tolik zaměstnanců-externistů, že si občas rádi připomenou, jak ten člověk vlastně vypadá (vlastní zkušenost).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.03.15 13:32

Proti oknu 100% ne, fotil bych asi proti steně, dobře nasvícené, ideálně od sluníčka, aby bylo pozadí v jedné barvě. Předpokládám, že šéfová chce něco jako pasové fotky, takže bych foťák dal na jedno místo, kde se s ním nebude hýbat a na stejné místo i židli na které by dotyčný seděl. Fotil bych bez blesku, nejen, že se lidi leknou a zavřou oči, hlavně vyniknou všechny vady na kráse apod.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.03.15 14:18

Vezmu to z jiné strany, než kolegové, kteří řeší technické věci fotografování - nejprve si sežeňte souhlas těch, co máte fotit. Bez jejich souhlasu jsou jejich fotografie legálně stejně nepoužitelné. Vzhledem k tomu, že to požaduje vedoucí nejspíš nemůžou nesouhlasit, aniž by riskovali problémy, ale pro klid duše...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: layborrr
Datum: 09.03.15 14:27

bgmaniac - souhlas by byl nutný pouze k veřeknému šíření fotek ,

ale ředitelka bude chtít foto bud na čipové karty , kartotéky úřadu nebo úředníkům na klopu aby věděl zákazník s kým jedná , a tady souhlas nepotřebuje.

doplněno 09.03.15 14:32:

No a zapoměl jsem se přihlásit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.03.15 20:24
avatar

Souhlas je nutný i k fotografování.

Nedoporučuji kohokoliv fotografovat bez jeho souhlasu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: layborrr
Datum: 09.03.15 20:43

ivzez - obvykle se nemýlíte , dnes ano,

Určitě znáte - Nový občanský zákoník, který vstoupil v platnost 1. ledna 2014

Tady je vyjímka vztahující se na dotaz tazatele , foto bude určitě pro Úřad -

Pořizujete-li fotografický materiál pro účely úřednické, vědecké, umělecké nebo zpravodajské, vztahuje se na vás tzv. zákonná licence, která výslovný souhlas fotografovaných nahrazuje.

doplněno 09.03.15 21:53:

I když někoho vyfotíte třeba na ulici - kde není žalobce tak není ani soudce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ozzypol
Datum: 10.03.15 14:26

Tak už je to za mnou. Nakonec proběhlo focení spíš v takovém humorném stylu, dost jsme se nasmáli a bylo to fajn :)

Nejlepší byly skupinové fotky za jednotlivá oddělení, kdy každé oddělení má něco extra, např. účtárna má kolem sebe kalkulačky atd.. vypada to moc hezky.

Fotky jsou čistě do pracovních archivů, např. když jde nějaká pracovnice do důchodu, tak se dělá takový fotopříběh - a k tomu mají sloužit tyto fotky, které mají nahradit fotky neaktuální a staré.

Čili se tyto fotky nebudou nikde zveřejňovat. Ne všechny se nechaly vyfotit samostatně, některé souhlasily jen se skupinovou fotkou, i tak musím říct, že se focení celkem vydařilo a po menších úpravách interiéru a světla jsou fotky celkem povedené. Dalo to ale dost práce, fotek je více než tisíc a trvalo to celý den.

Děkuji všem za ochotu a jejich rady a tipy, jmenovitě hlavně Lucii a repkin, vaše odpovědi mi moc pomohly.

Datum: 10.03.15 14:44
avatar

Tak to jsme rádi a hlavně jste na to přišel potom sám-dobrá nálada,uvolnit atmosféru,nějaký nápad jak fotky pojmout(kalkulačky*palec*) a pak to jde samo.Technicky jde dnes s fotkama cokoli opravit v pc,ale dobrý záběr je nenahraditelný.Já osobně dělám hodně "ořez"že tam není moc okolí a dlouho s lidma mluvím s foťákem na oku a potom jak vidím,že jsou přirození a nevnímají mě,tak jen řeknu,že teď a cvak.Jeden fotograf z Vogue chtěl ať jsou lidé bosí,ať si odloží boty a to je uvolní,ovšem u mě to nikdy nefungovalo,tak to po nikom nechci.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.