Útok na veřejného činitele

Od: Datum: 06.03.15 10:40 odpovědí: 22 změna: 06.03.15 17:55

Dobrý den,

nechci to dlouho zbytečně rozebírat a zkrátím to. Dal jsem do držky bývalému příteli mé současné partnerky. On na mě podal tresní oznámení. V minulosti jsem nebyl trestaný. Trest očekávám podmínku, či veřejné práce. Ale na co se chci zeptat, když k tomu dostanu nějakou pokutu, tak ta pokuta půjde do kapsy tomu napadenému ve formě nějakého odškodnění? Kamarád kdysi za podobnou věc dostal 40 hodin veřejných prací + 10 000kč, ale nevím, zda-li to měl zaplatit napadenému. Předem děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.03.15 10:44

A kdo je ten veřejný činitel? Ten, co dostal po papuli?

doplněno 06.03.15 10:55:

No jo, ale dal jste po papuli činiteli nebo chlapovi, za nefér jednání? Asi to bude rozdíl.

Ohodnoceno: 0x

Od: host321
Datum: 06.03.15 10:49

Přesně tak.

Datum: 06.03.15 10:59

Dostal po papuli protože, to byl veřejný činitel, nebo proto, že otravoval bývalku? Předtím než dostal popapuli, prohlásil se jako veřejný činitel? Co si představujete pod pojmem veřejný činitel?

Každý jde podávat trestní oznámení ale v podstatě podá buťo trestní oznámení (v pravém slova smyslu o trestném činu) nebo oznámení o přestupku.

Většinou pokuď jde o přestupky proti občanskému soužití, tak se platí pouze pořádková pokuta za spáchání nějakého přestupku (v tomto případě by to mohlo být občanské soužití) a další odškodnění by mohla chtít zdravotní pojišťovna např. za náklady na ošetření. Klasické odškodnění člověka (např. bolestné apod.) by musel vymáhat prostřednictvím občanského soudního řízení. Alespoň to je můj názor.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 06.03.15 11:00

Nu sazby za útok na veřejného činitele jsou v trochu jiném ranku... viz: http://business.center.cz/bus…ny/trestni_zakon/cast2h3.aspx

ale pro netrestaného by snad stačila podmínka, případně veřejné práce, či jejich kombinace.

Ale ještě se zeptám... Ten co dostal "držkovku" byl v době útoku v uniformě? Ve službě? Prokazoval se Vám průkazem? Pokud ne, tak se IMHO nejedná o útok na veřejného činitele, ale napadení, nebo něco podobného.

Vše záleží na posouzení, kvalifikaci a následně případném rozhodnutí soudu.

Datum: 06.03.15 11:10

Ne, napadená osoba v době napadení nebyla ve službě. Byl oblečený klasicky v civilu. Mě jde pouze o to, že nechci, abych já platil něco JEMU. To, že zaplatím pokutu, s tím už jsem smířenej. Ale horší je představa, že bych musel těch +- 10 000 zaplatit přímo jemu.

Datum: 06.03.15 11:14

Myslím si, že bez dalších detailů k věci bylo vše již řečeno. Pravděpodobně se jedná o přestupek, takže si Vás pozvou na přestupkovou komisi a vyřeší to. Jde o to, jak ten případ bude policie potažmo magistrát řešit. Dále záleží, jestli s tím on měl nějaké zdravotní komplikace (to už se Vy dozvědět nemusíte). Každopádně v lepším případě pro Vás bych počítal s tou pokutou a příště se to radši snažil neopakovat. Každopádně formu odškodnění neřeší úřad, ale soud, takže by záleželo čistě na tom napadeném, zda to k soudu dá či nikoliv (je to poměrně vysoký počáteční vklad = náklady na advokáta a poplatky za soudní řízení= že většina lidí do toho nejde).

Datum: 06.03.15 16:22

Útok na veřejného činitele jsi nemohl spáchat ,

od roku 2010 nezná trestní právo pojem Veřejný činitel , nejvýše jsi mohl spáchat útok na úřední osobu .

Ůřední osoba je -

soudce,

státní zástupce,

prezident republiky, poslanec, senátor, člen vlády a ten, kdo zastává funkci v jiném orgánu veřejné moci,

člen zastupitelstva a odpovědný úředník veřejné správy,

příslušník ozbrojených sil, bezpečnostního sboru a strážník obecní policie,

soudní exekutor (v exekučním řízení),

notář (v dědickém řízení),

finanční arbitr a jeho zástupce,

ten, kdo byl ustanoven lesní stráží, stráží přírody, mysliveckou stráží nebo rybářskou stráží.

Datum: 06.03.15 17:05

Nebudeme slovíčkařit, ale samozřejmě máte pravdu a děkuji za rozepsání. Takže bod *palec*

Od: ben®
Datum: 06.03.15 10:50

Dobrý den, myslím, že pokud by to byla jen pokuta, tak tu inkasuje stát. Odškodnění by snad řešil soud a to by dostal ten poškozený (napadený a zraněný) - podle zdravotní či jiné újmy.

Také by to mohla být kombinace pokuty a odškodnění. Zdravím!

doplněno 06.03.15 11:03:

No, jde o to, že pokuta není to odškodnění. Všechny pokuty jdou do státního rozpočtu. Odškodnění jde poškozenému. Otázkou je, jak velký případ z toho bude a zda bude poškozený nějaké odškodnění požadovat. Ale, to já Vám nedovedu říci - to posoudí policie, resp. soud (pokud to k němu půjde).

Datum: 06.03.15 10:58

No, měl možná měnší podlitiny na obličeji a pohmožděný nos. Ale takže je tam ta možnost zaplacení odškodnění? Mě jde o to, že pokutu zaplatím, to mi vadit nebude. Ale určitě bych nechtěl, aby z toho měl nějaký peníze on.

Datum: 06.03.15 11:01

Z pokuty jako takové ON nemá ani korunu. V podstatě z toho nemá "ani korunu" stát, neboť pokuty vybrané ve správním řízení a strážníky městské policie jsou příjmem města a jdou tedy do městské kasy. Za ty pak město platí např. veřejné osvětlení, opravy, apod. prostě výdaje městského/obecního úřadu (města/obce).

Datum: 06.03.15 11:15

100% bude požadovat odškodnění, řekl bych, že hlavně to. Ideálně by pro něj bylo, abych dostal odškodění + podmínku .. On by toho využil a provokoval dál.

Datum: 06.03.15 11:19

Přečtěte si prosím všechny příspěvky a poté se ptejte dál, myslím si, že je to tu vše již vysvětleno. Pokud je to PŘ, tak žádná podmínka nebude, jen pokuta a na odškodnění by na Vás musel podat žalobu u soudu a to něco stojí. Navíc by Vám soud nedal tak velkou pálku aby se mu to vyplatilo.

Od: jmlc®
Datum: 06.03.15 11:04

Pokud jste nevěděl, že to je policajt v uniformě - není to napadení veřejného činitele ale normálního člověka. Jestli jste mu dal do huby, když byl v uniformě - jste s prominutím vůl a dostanete vyšší trest.

Hájil bych se "nepřiměřenou obranou" - popište u soudu maximum o obtěžování a že jste to chtěl zarazit rychleji, než justice při podání trestního oznámení.

Datum: 06.03.15 11:08

1) veřejným činitelem (dále jen VČ) nemusí být jen policista

2) aby se jednalo o VČ, nemusí být v době útoku v uniformě

3) to že vím, že je VČ a napadnu ho, ještě neznamená, že je to útok na VČ (řeší se proč byl útok, jeslti pro výkon pravomoce nebo v úmyslu na ní působit (viz. trestní zákoník jak dobře poslal odkaz gotrekzagary a bod mu za to *palec* )

Datum: 06.03.15 11:12

To, že je policista jsem věděl, ovšem v době napadení nebyl ve výkonu povolání a byl oblečen v civilu. Obtěžoval nejen jí, ale mě. Bohužel pro něj jsem ho potkal v nejméně vhodnou chvíli, kdy jsem byl flustrovaný z klienta a tak jsem se trochu vybil na něm. Ten samozřejmě neváhal a běžel do nemocnice a následně za pár dnů mi ležela ve schránce výzva.

Datum: 06.03.15 11:16

No a na té výzvě je číslo jednací a něm je napsané buďto PŘ a nebo TČ např. ABCD-1234-5/PŘ-2015-987654, patrně je to výzva k podání vysvětlení podle § 61 zák. č. 273/2008 Sb., prostě přijdete a řeknete svou verzi jak k tomu došlo. Jemu se pak všichni vysvějí, že si za to mohl sám, oznámí se to na úřad a dál to pokračuje jak jsem již napsal v minulých příspěvcích.

doplněno 06.03.15 11:18:

Samozřejmě také záleží na tom, co si máme představit pod pojmem "obtěžoval", pokud se představil jako policista a chtěl vědět nějaké informace k nějakému případu (někteří méně inteligentní lidé to za obtěžování považují), tak poté by to útok na VČ být mohl. Ale pochybuji, že to tak bylo ...

Ohodnoceno: 3x

Datum: 06.03.15 11:21

Ne, takhle to opravdu nebylo. Navíc žádné zdravotní problémy krom toho, že se mu spustila z ústních a nosních dutin krev neměl. A chci Vám poděkovat, repkine, Vaše odpověďi mi 100% pomohli.

Datum: 06.03.15 11:25

Nemáte vůbec za co. ;) rád jsem pomohl, ať Vám to dobře dopadně. *pivo*

Datum: 06.03.15 11:29

Ještě bych se rád na něco zeptal. Když by napadená osoba chtěla dát případ k soudu, já vím, že tam záleží na hodně okolnostech, ale opravdu žádné rozsáhlé zranění něměl a ta osoba by požadovala odškodné v nějaké výši, je vysokopravěpodobné, že by to soud uznal za vhodné? A já bych musel konkrétně jemu zaplatit např. 10 000 + ještě, jak jste zmiňoval náklady za soud?

Datum: 06.03.15 11:47

50:50, jelikož většina lidí soudy pouze vyhrožuje (tím se však nedopouští protiprávního jednání) ale ve skutečnosti to neudělají. Dále tady byla několik desetiletí zavedena soudní praxe, která se po tu dobu vyvíjela a příchodem nového občanského zákoníku se to soudy "učí" praktikovat znovu. V ČR neexistuje precedens, takže je soudní praxe v ČR okres od okresu a kraj od kraje jiná, tzn. že stane-li se ten samý případ v Aši a např. v Ostravě, bude pachatel odsouzen jinak v Aši a jinak v Ostravě.

Navíc ve Vašem případě se přinejmenším částečně prokáže, že si za to napadení mohl on sám, takže i kdyby mu soud přířknul nějaké finanční vyrovnání, tak by to nebylo ve 100% výši. Dále záleží hodně i na tom, co mu napsal doktor do lékařské zprávy. Důkazní břemeno by bylo v době podání žaloby na navrhovateli. Vy by jste pak případný lékařský posudek musel napadnout atd. je to na dlouhé lokte, ale myslím si, že tak daleko to nedojde. Jako policista nevydělává tolik peněz, aby se mu to vyplatilo. Navíc není jistota, že to soud vyřeší za pět let, natož letos. V některých případech bohužel, v některých bohudík. Je třeba se na každý případ dívat individuálně a z více úhlů pohledu (např. poškoznený, pachatel, svědek apod.).

Datum: 06.03.15 17:55

Ty jsi lékař, když tvrdíš že žádné zdravotní problémy to nezpůsobilo? Na tohle se nehraje. stačí aby měl delší dobu nemocenskou kvůli otřesu mozku...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.