Základ mzdy

Od: Datum: 05.03.15 18:02 odpovědí: 10 změna: 06.03.15 20:03

Může zaměstnavatel měnit základ mzdy,která je uvedena v pracovní smlouvě i o několik tisíc? Písemně neoznámil nic. Nepodílím se na výsledcích firmy. Vykonávám stále stejnou profesi.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.03.15 18:06

Je-li mzda uvedena v pracovní smlouvě, jedná se o tzv. sjednanou, tedy dohodnutou mzdu. Bez písemné dohody s Vámi ji měnit nemůže, máte nárok na její doplatek. Něco jiného by bylo, pokud by mzda byla určena mzdovým výměrem, tuto mzdu za určitých okolností může zaměstnavatel jednostranně snížit, ale vždy musí zajistit minimální zaručenou mzdu + zásadu rovného odměňování.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 05.03.15 18:11

Zapomněla jsem dodat, že ve výsledku je můj plat stále stejný, ten se nemění, jen ta základní mzda. Většinou nám rozdíly vyrovnávají osobním ohodnocením.

Datum: 05.03.15 18:34

To, co máte sjednáno v pracovní smlouvě, tak jak je to tam uvedeno, to vám musí být vyplaceno.

Datum: 05.03.15 19:17

Dobrý den, Hanko,

mohla byste sem po znečitelnění osobních údajů a informací

o zaměstnavateli vložit scan pracovní smlouvy?

Jak píše Aaella, zaměstnavatel nesmí nic (tedy ani mzdu), co je sjednáno přímo v pracovní smlouvě, měnit bez souhlasu zaměstnance (bez písemné dohody se zaměstnancem – např. formou dodatku k pracovní smlouvě).

Dodatečné rozdělení mzdy na základ a osobní ohodnocení podle mne nemá moc smysl, protože pokud zaměstnavatel stejně musí osobní ohodnocení ohodnocení vyplácet, vytrácí se z něj motivační prvek...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 06.03.15 15:08

Je to práce na 6 hodin. Dostáváme dohodu o změně pracovní smlouvy,kde je uvedeno pouze prodloužení prac.poměru.

Datum: 06.03.15 15:19

Jedná se o smluvní mzdu, bez Vašeho souhlasu Vám ji zaměstnavatel nesmí krátit.

Datum: 06.03.15 15:23

Mzdu jako takovou nám nekrátí,jen tu základní,ta je každý měsíc jiná. Takže měsíčně máme stále stejný plat. Nechápu proč to dělá.

Datum: 06.03.15 17:40

Podle smlouvy Vám zaměstnavatel Vám musí platit 6.000 Kč měsíčně. Sníží-li základ, musí o stejnou částku navýšit osobní ohodnocení. Napadá mne, jestli to zaměstnavatel neupravil spíše kvůli nově přijímaným zaměstnancům. Těm by náležel nižší základ a k přiznání osobního ohodnocení by museli splnit stanovená kritéria. Zaměstnancům se sjednanou vyšší mzdou musí osobní ohodnocení vyplácet i v případě nesplnění stanovených kritérií.

Zaráží mne sjednání mzdy nižší než minimální zaručená mzda.

Nemáte sjednán nižší (kratší úvazek)? A o jaký druh práce jde?

Datum: 06.03.15 20:03

Jedná se o chráněnou dílnu, pro automobilový průmysl. Většinou dělnické profese. V roce 2010 jsme pracovali na 37,5 hodiny týdně. Asi po půl roce,jsme začali pracovat na 30 hodin týdně. Všimla jsem si, že od samého začátku nástupu do zaměstnání ,se už základní mzda každý měsíc lišila. Vypadá to, jako kdyby se řídili podle počtu odpracovaných hodin v daném měsíci.

Od: lujs®
Datum: 06.03.15 16:25

Možná to dělá jenom proto aby mohl říct ,,ten dělal míň tak si míň vydělal".

Ale zase když vám ve finále vychází stejný peníze tak ten kdo má menší základ, má zase větší osobní ohodnocení (prémie). Hlava mi to nebere. *nevi*

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.