Oddlužení -

Od: Datum: 04.03.15 15:49 odpovědí: 9 změna: 05.03.15 23:34

Zajímalo by mě, jak to doopravdy je s oddlužením a osobním bankrotem.

Pokud má někdo např dluh milion Kč a je mu povoleno oddlužení, musí do 5 let zaplatit 30% + odměny správce atd atd...

A co potom? co stím zbytkem? Bude to prominuto? A co věřitelé? ti mají smůlu?

Díky za info

doplněno 05.03.15 10:55:

Díky za odpovědi. Nejsem sice žádný dlužník, nicméně jsem se v tomto neorientoval.

Nicméně možná bych ještě doplnil zde jednu otázku. Jak je možné, že např. s.r.o. nadělá 15 milionu dlůhu, těsne před krachem je firma prodána novému majiteli (asi bílý kůň), který vlastní firmu, která ale nic nemá a nikomu nic vrátit nemůže.

V tomto případě má firma omezené ručení, a dluhy, které jdou nad to omezení zase nikdo nikdy už nevymůže? Chápu, že to je komplikované a nelze na základě jedné věty bez podrobností vysvětlovat smysl.

Jen mě zaráží, že je možné nadělat kupu dlůhů, pak se jich lehce zbavit.. Apoškození budou jako vždy věřitelé.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 04.03.15 18:32
Musi zaplatit min tech 30%. A neni to do 5 let, ale 5 let vam zustane z vyplaty jenom nezabavitelne minimum.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.03.15 18:50

Věřitelé se přihlásí do bankrotu, z těch peněz se jim to bude splácet. Peníze půjdou insolvenčnímu správci a ten pak Vám bude posílat zpět to minimum. Pokud přeplatíte, tak přeplatek vrací. Pokud se věřitel do Vaší insolvence nepřihlásí, tak už nemá na nic nárok. Alespoň tak to bylo u nás. Tuším, že dluhy z podnikání nejdou oddlužit, ale to už poradí přesně jiní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.03.15 19:23

Dlužníkovi může být prominuto až 70% z celkového dluhu. Výše insolvenční splátky se vypočítává z čistého příjmu dlužníka. Splácení může trvat NEJDÉLE 60 měsíců. Co není do této doby uhrazeno, je dlužníkovi prominuto. Zbývající dluh již věřitelé nikdy neuvidí a nemají žádnou možnost jej opět jakkoliv vymáhat.

repkin. Jdou oddlužit i některé dluhy z podnikání. Ale tady záleží například na poměru dluhů z podnikání k těm, co nejsou z podnikání. Dále je třeba si uvědomit, že jestliže si "podnikatel" vezme od banky úvěr, tak se nemusí jednat o podnikatelský dluh. Tohle je všechno dost složité. A navíc konečné rozhodnutí je v rukou soudců a tady strašně záleží na tom kterém soudci a i na jeho momentální náladě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: millu
Datum: 04.03.15 19:16

Musíte prokázat, že jste schopen za 5 let uhradit alespoň 30% svých závazků + odměnu ins. správce, ca 80tis. za 5 let. Soud zhodnotí Vaši situaci a povolí oddlužení nebo na Vás prohlásí konkurs. V konkursu platíte veškeré své dluhy. Pokud máte zajištěnou nemovitost, vydá zajištěný věřitel pokyn k jejímu zpeněžení. Dluhy se dělí na zajištěné a nezajištěné. Pokud hlavní část dluhu tvoří hypotéka, zpeněží se majetek, tak zajištěný dluh se "odmazává" (i kdyby dluh byl větší, než cena, za kterou se nemovitost prodá) a jste povinen uhradit alespoň 30% nezajištěných dluhů. Z platu Vám berou vše až na minimum, takže pokud máte vyšší mzdu, zapltíte třeba 80% svých závazků - nemyslete si, že zaplatíte 30% a skončí Vám oddlužení. Samozřejmě jde o to, abyste uhradil co nejvyšší částku svých závazků, minimálně tedy 30%. Pozor, oddlužení je pro lidi v podstatě za odměnu, ač se to Vám, jako dlužníkovi asi nezdá, ale berte to tak, že někdo Vám půjčil 500tis. a soud schválí, aby se mu vrátilo jen necelých 200tis. V insolvenci musíte spolupracovat, nesmíte dělat potíže, pracovat na černo atp. A věřte, že se většinou na toto přijde. Pak Vám hrozí konkurs a tedy splacení veškerých závazků a i trestní stíhání neboť ten, kdo hrubě maří výkon ins. správce nebo nařízení soudu může být potrestán buď 2 nebo 3 roky vězení. Opravdu to není sranda

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.03.15 19:20
To záleží na tom, kolik vyděláte. Oddlužení povolí soud jen v případě, že za těch 5 let zaplatíte alespoň 30% a zbytek by byl odpuštěn. Můžete mít ale práci, že to za těch 5 let zaplatíte celé. V tom insolvenčním zákoně je 30 - 100%. Neznamená to, že budete mít práci, že Vám oddlužení schválí, Vy budete mít to minimum a potom si najdete lépe placenou práci a tím nepomůžete sobě, ale těm věřitelům. Potom je jediná možnost a to taková, že zbytek budete mít na černo. :D
Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 05.03.15 11:47

Ze budou veritele poskozeni je riziko jejich podnikani. Od toho pujcuji na urok, ktery reflektuje jejich odhad rizika.Uplne jednoduchy priklad. Na sloupech je povesena kupa nabidek na pujcky "Az xxx tis bez rucitele a dokladani prijmu". necekejte u takovych pucek urok 10%, ale spise tak 30%+sankce za kazdou blbost. A to je ta mira rizika.

No ale od te doby, co se dluhy dedi uz jejich sekani taky neni takovy med. Byla by to pohoda, vzit si ke sklonku zivota pujcku a penize dat detem ;).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: orion
Datum: 05.03.15 11:51

a není možné dědictví odmítnout? - např kdyby tam bylo moc dluhů?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.03.15 23:03
avatar

V průběhu splátkového kalendáře je odmítnutí dědictví nutné řešit s insolvenčním správcem.

K odpovědi Millu:

Podle této reakce to vypadá na odměnu insolvenčnímu správci ve výši 120.000 Kč ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.03.15 23:34

Ivzez, asi jste příspěvek od "orion" špatně pochopila. On píše o dědicích, kteří dědí dluhy. Nikdo přitom není v insolvenci.

Odměna insolv. správci činí v případě jednotlivce 900,- Kč + DPH, v případě manželů 1.350,- Kč + DPH. Jestliže někteří manželé platí dohromady 2.000,- Kč/měsíc ( 120.000,-Kč za 5 let), tak udělali chybu při podávání Návrhu. Každý z nich podal Návrh na svoji osobu a nepožádali soud, aby jejich Návrhy byly sloučeny a projednávány jako jeden. Tato praxe byla do roku 2013, od roku 2014 již je formulář pro sepsání Návrhu uzpůsoben k tomu, že na jeden Návrh se uvedou oba manželé.

Ještě tam některý rádce píše, že dluhy se MUSÍ dědit. Není to pravda. Je možné se vzdát dědictví - ale jak aktiv, tak pasiv.

Dluhy z dědictví jdou odmítnout. Není pravda, že je MUSÍ dědic zaplatit (to je reakce na jiného rádce)

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.