Mám práci na DPP,ÚP mě chce i tak vyhodit

Od: Datum: 04.03.15 14:01 odpovědí: 8 změna: 05.03.15 06:19

Dobrý den, dnes se nám stala velmi nepříjemná věc na úřadě práce (Ostrava). Přítel si našel během evidence na úp, alespoň práci na DPP. Měl si však do konce tohoto měsíce potvrdit na žádanku od úp u jiného potenciálního zaměstnavatele zda ho zaměstná nebo ne. Žádanku dostal od úp dřív než si našel práci na DPP! Na DPP má nastoupit k 5.3., schůzku s úp měl naplánovanou na dnešní den 4.3.,Potenci. zaměst. dnes navšívil s tím, že si již práci našel a ukázal i smlouvu, potenc. zaměstnavatel mu uvedl do žádanky, práci již našel, u nás práci odmítl. Navšívil tedy dnes úřad práce jak bylo domluveno s jeho úřednicí. Donesl smlouvu, donesl žádanku. Co se však nestalo? Paní úřednice s přítelem zahájila správní řízení ve věci vyřazení z evidence úp pro maření součinnosti s úřadem práce bez vážného důvodu. Tohle mi vůbec hlava nebere a selský rozum už vůbec ne. Tak přítel si najde práci, snaží se i když je to na DPP a protože si ji najde, je snad pochopitelné, že u jiného to odmítne, protože práci našel. Pozor také, přítel již od úp nedostává podporu v nezaměstnanosti! Tak mi prosím řekněte, proč je zákonem ZP schváleno nekolidující zaměstnání, když to úředníky na úřadech p. vůbec nezajímá! Paní na úřadě mu řekla, že tento papír (smlouva na DPP) vůbec nic neznamená a hned s ním zahájila řízení. Prosím, máte někdo stejnou zkušenost a jak se má přítel prosím bránit? Teď jsme v nejistotě, pokud jej vyřadí z evidence, nemáme ani prostředky na to, aby si sám hradil zdravotní pojištění... Děkuji za informaci a radu.

doplněno 05.03.15 10:33:

OPRAVA, pán mu do žádanky uvedl, nepřijat z důvodu...našel si jinou práci..


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.03.15 14:06
avatar

nechápu to: práci si našel, tak ÚP nepotřebuje a může být jedno, že ho vyhodí. Pokud NENAŠEL PRÁCI neměl to tvrdit u potencionálního zaměstnavatele resp odmítnout jeho nabídku. Priority jsou jasně dané. Nemůžu spoléhat, že budu na ÚP a odmítat práci s tím, že po večerech budu dělat na DPP slohovky a přes den potřebuju spát.

nebo jsem to pochopil špatně?

doplněno 04.03.15 15:00:

jj může si přivydělat, ale těžko mu projde, že kvůli přivýdělku odmítne řádnou práci. Nevím ho to napadlo říct, že nemůže nastoupit, protože má DPP. Asi nějaký zkrat, měl raději sehrát komedii, aby ho odmítnuli sami, že nesplňuje jejich nároky.

Jestli je to DPP ve stylu, že každý den bude někam docházet na 3 hodiny a má to na 14 dnů, těžko může odmítat práci, že už nějakou má...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michaela13*
Datum: 04.03.15 14:46

Tyhle práce na DPP jsou o ničem.Je to jen takový přivýdělek, pokud mu zaměstnavatel nebude zbytek mzdy dorovnávat bokem?!Vím to z vlastní zkušenosti. Vydělat si můžete jen do 4 tis. korun, tak abyste mohla zůstat v evidenci žadatelů ÚP. Zaměstnavatel je spokojený, protože za vás hradí odvody stát, ale spíš jako horší vidím to, že pokud s partnerem zaháji spr. řízení, znovu se může zaevidovat na ÚP až po půl roce. Nechápu jen, co je ten problém, že už nebude v evidenci?Každé řízení má lhůtu na odvolání.

doplněno 04.03.15 14:51:

pardon, už to čtu, jde o to zdravotní poj.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: veronikam
Datum: 04.03.15 15:36

DD, ano jedná se právě o to zdravotní pojištění, které by si díky vyřazení z úp musel hradit sám, bohužel na takovou srandu mít nebudeme.. Podmínky u DPP a DPČ znám, v jakých případech si sami musíte odvádět zdravot a soc.., bohužel tuto práci si sehnal dřív, než šel k tomu druhému zaměstnavateli, úp jej poslal na práci, ve které má praxi cca půl roku a to před 20 lety, celou tu dobu pracuje jako prodavač a právě, že ta práce na DPP se týká pracovní pozice ve firmě jako prodavač s příslibem, že pak může nastoupit na HPP... Jde mi jen o to, jak se k tomu paní úřednice postavila.. Vše nahlásil jak měl, práci si našel i když mimo HPP. Na úp se ocitl po 12 letech, hledal si práci dle praxe a tak to dopadlo!

doplněno 05.03.15 10:31:

OPRAVA, pán mu do žádanky uvedl, zaškrtl kolonku, nepřijat z důvodu... našel si jinou práci.. Nikoliv, jak jsem uváděla, odmítl!

Datum: 04.03.15 21:26
avatar

Veroniko- úřednice na ÚP postupovala správně!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: millu
Datum: 04.03.15 17:48
Nebudu mluvit o zákonech ale mně se zdá postup UP logicky. Váš partner zvolil mezi DPČ do 4000tis tedy ca 50h práce měsíčně a plným zaměstnáním dpč. To není moc logický krok. Na dpč platí zdravotní stát. Nevím proč by jej měl hradit někomu komu jej mohl začít platit zaměstnavatel.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: millu
Datum: 04.03.15 18:51

Ještě jsem se na to koukala, úřednice samozřejmě jednala správně. Ačkoliv má Váš partner nějakou DPČ, stále je uchazečem o zaměstnání, evidovaným na ÚP. A důvodem pro vyloučení z evidence může být odmítnutí zaměstnání.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.03.15 19:47

Zdravím.To samé bylo u mě.Když na DPP vydělá jen těch 4250Kč tak za půl roku se může opět na ÚP přihlásit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.03.15 06:19
avatar

Proč se přítel neseznámil se svými právy a povinnostmi,

jejichž výtisk obdržel při registraci?

(Seznámení s nimi potvrdil svým podpisem při registraci.)

DPP není pracovní smlouva, lze na ni odpracovat maximálně 300 hodin (necelé dva měsíce) v kalendářním roce pro jednoho zaměstnavatele. A není vážným důvodem, pro který by bylo možné odmítnout zaměstnání zrpostředkované úřadem práce.

Nekolidující zaměstnání, např. DPP s odměnou do 4.600 Kč měsíčně nesmí uchazeči o zaměstnání bránit v nástupu do zprostředkovaného místa, v hledání nového místa ani v plnění povinností uchazečů o zaměstnání. Kvůli nekolidujícímu zaměstnání se nelze ani omluvit z naplánované schůzky na ÚP. Nekolidující zaměstnání nesmí kolidovat s povinnostmi uchazeče o zaměstnání.

Váš přítel udělal chybu (neměl zaměstnání odmítnout), úřednice postupuje správně.

Vážné důvody (zákon o zaměstnanosti, § 5 písm. c)

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.