Daň z nabytí nemovité věci - PROČ TEN NÁZEV?

Od: Datum: 01.03.15 10:12 odpovědí: 10 změna: 17.04.15 19:28
Proč se to jmenuje daň z nebytí nemovité věci, když ji podává a platí prodávající?Dříve to byla daň z převodu nemovitosti a podával a platil prodávající.Dříve i dnes byla možnost dohodnout se kdo bude podávat a platit.Takže žádná změna, jen naprosto nesmyslný nový název.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: benŽ
Datum: 01.03.15 10:21
avatar

Dobrý den, dříve to byla daň z převodu nemovitostí, protože se převádělo. Daň platil prodávající a ochota zaplatit tuto daň od kupujícího byla nulová (nevymahatelná). Nyní je to daň z nabytí nemovité věci - nemovitost se nabývá a přednostně by měl daň platit nový majitel. Ta ochota daň uhradit prodávajícím není vyžadována, ale je smluvní. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.03.15 10:22
avatar

Protoze mame Novy Obcansky Zakonik a je potreba, aby se terminy a nazvy od toho stareho lisily. Jinak by mohlo snadno dochazet k nedorozumeni. Na tom nic nemeni ani to, ze se zneni konkretniho zakona prakticky nezmenilo. Nekdy jsou ty nazvy trochu na palici, ale jde jen o zvyk. Za par let uz nikomu divne neprijdou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.03.15 10:26

Je to legislativní nesmysl a zmetek. Původní záměr byl, že daň z nabytí nemovitosti bude platit kupující (proto ten název zákona), nicméně, zůstalo při starém a daň platí prodávající, kupující je toliko ručitelem. Název se však již nezměnil.

Ohodnoceno: 0x
 
Od:
Datum: 01.03.15 10:26

Jelikož podle původního návrhu měl tuto daň platit kupující, tudíž nabyvatel. Ale tento návrh schválen nebyl a zůstalo platit, že daň bude platit prodávající. Ale změna názvu zůstala v novém pojetí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 01.03.15 11:06

Daň od kupujícího neprošla, ale pojmenování zůstalo, co jsme si zvolili... Ale je to na dohodě, kdo uhradí, hlavně že penízky přitečou.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: sicca
Datum: 17.04.15 10:24

icq - taky mi to příjde na palici, že dań z převodu se nazývá daň z nabytí, když to platí prodávající, ale v téhle republice se

pořád vymýšlí nesmysly, atĄ v tom mají občané galimatyáš.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 17.04.15 11:43

Jde o vymáhání nezaplacené daně - ten kdo nemovitost koupil jí má = pokud daň nezaplatí dá se mu exekucí sebrat a prodat v dražbě. Kdo prodal už nemusí mít nic a daň by utekla. Proto daň z nabytí...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sicca
Datum: 17.04.15 18:58

Jenže ji platí prodávající- zákon praví převodce*ee* - a ten nic nenabývá...já vím jde jen o to, aby to někdo zaplatil.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.04.15 19:14
avatar

název je fuk ..princip této daně je trest... za to, že jste si /z již zdaněných peněz/ něco pořídil či postavil a teď chcete zbohatnout .. a v případě kupujícího je to trest za to, že jsi našetřil nebo vypujčil a chce i nadále žít a bydlet v Absurdistánu ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sicca
Datum: 17.04.15 19:28

Přesně tak to vidím...ale existuje ještě danĄ z příjmu z prodeje nemovitosti, pochybuji, že by ji zrušili.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.