Přivýdělek na pracáku

Od: Datum: 28.02.15 17:20 odpovědí: 15 změna: 28.02.15 22:08

Dobrý den mám dotaz od 1.3 jsem nezaměstnaný, jdu se v pondělí registrovat na ÚP dotaz zpočíva v tom,že první 3 měsíce mam odstupné a pote teprve budu pobírat dávky.Prosím mám možnost mít přivýdělek cca3000,- mohu legálně toto přijmout donest potvrzení na ÚP a budu mít nárok na dávky.

Nebo se na to vykašlat děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: pinda
Datum: 28.02.15 17:36
Můžete si při podpoře vydělat do 4tis hrubého.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 28.02.15 17:55

Přesněji do poloviny minimální mzdy, momentálně tedy do 4.250,- Kč.

doplněno 28.02.15 19:30:

Jasně, od letoška je minimální mzda 9.200, takže 4.600,--.

Od: kedar76
Datum: 28.02.15 18:02

a neztratím nárok na podporu?děkuji

Datum: 28.02.15 19:53

Neztratíte.

Ostatní v odpovědi níže.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 28.02.15 18:09

*kafe* Já byla na ÚP informována, že nyní až 4600,- od tohoto roku. Nárok vždy byl pouze na zaplacení zdravotního pojištění a zůstat v evidenci, podpora ne-e. Jsem teď tady z toho jelen.

Taky jsem si přivydělávala do 4250,- (min. rok) a chtěla jsem i přes odebrání podpory, všechno je zkušenost, která se pak octne v životopise a kdo ví, kde z toho vyleze nějaká nabídka práce. Nelituji, na potenciální zaměstnavatele to dělá dojem. A také se nemusím zpovídat na pohovorech, co jsem dělala těch 5 měsíců v kuse na ÚP...

Datum: 28.02.15 18:29
Při podpoře si nemůžete legálně vydělat ani korunu.
Těch 4 tisíce a něco je maximální částka, kterou si můžete vydělat, abyste nebyl/a vyřazen/a z evidence.

Datum: 28.02.15 18:34

Při evidenci na ÚP si můžete přivydělat 4.600,- Kč/měs. Tedy polovinu minimální mzdy, která od ledna letošního roku činí 9.200 Kč. Není možné pobírat podporu a přivýdělek současně. Tudíž se po dobu přivýdělku stopne vyplácení podpory, ale po skončení nekol. zaměstnání se výplata podpory obnoví. Pokud jste dostal tříměsíční odstupné, pak budete moci čerpat podporu v nezaměstnanosti stejně až za tři měsíce. Tudíž se na ÚP zaevidujte a můžete si přivydělat. Na podporu nárok neztratíte.

doplněno 28.02.15 19:06:

Od 1. 1. 2011 není již možný souběh výplaty podpory v nezaměstnanosti a přivýdělku. (Viz. Novela zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti).

doplněno 28.02.15 19:15:

http://zpravy.alfa9.cz/absolu…templates/zprava.aspx?a=38969

Ohodnoceno: 1x

Od: pinda
Datum: 28.02.15 19:00
To je zajímavé. Před pěti lety bylo možno přivydělat do 4 tis hrubého aniž by stopli podporu. Během té doby je možné že se to zmenilo ale nevím. Pracuji od 18 let a za posledních 10 let jsem byl na pracaku pouze před pěti lety na 4 měsíce za podmínek viz výše. Nejpřesnější informace tazatel dostane přímo na pracaku.

Datum: 28.02.15 19:07

takže v těch 3 měsících co budu v evidenci mám odstupné a tím si mužu vydělat a po 3 měsícich už ne protože budu pobírat podporu.a prosím musím si něco ty první 3 měsíce platit?

děkuji

Datum: 28.02.15 19:11
Musíte si platit nájem a elektriku
Zdravotní pojištění za vás po dobu evidence platí ÚP.

Datum: 28.02.15 19:16

opoměl jste napsat zda máte či nemáte nárok na PvN. A pokud tak kolik, a také kolik máte odstupné. Pak rady mohou být konkrétní. Pokud to chcete hypoteticky, mohu vám nakopírovat 400 paragrafů, ve kterých se nevyznáte.

Jinak jak kolegové správně napsali. Když máte odstupné nemáte nárok na podporu, ale podpora se posunuje, pokud jste odpracoval v rozhodném období pro posouzení alespoň 12 měsíců ( říkám, že je to složité), ale můžete požádat o PnŽ a DnB pokud máte velké náklady, nebo pokud jste větší rodina a častka příjmů nedosahuje odůvodněných nákladů na bydlení ...

Datum: 28.02.15 19:25

zaměstnaný sem byl 7let -výpověd nadbytečnost

Datum: 28.02.15 19:59

takže 3 měsíce odstupné +5 měsícu podpora

Datum: 28.02.15 21:01

Já to radši shrnu, upřesním a doplním:

Jestli jste v posledních 2 letech získal zaměstnáním alespoň 12 měsíců

důchodového pojištění, máte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Od 1. ledna 2011 není možný souběh přivýdělku a podpory ani výplata podpory v době, za niž bylo vyplaceno odstupné. Nárok na podporu ale nezaniká odstupným ani přivýdělkem, jenom se o příslušnou dobu výplata podpory posouvá.

V době evidence na ÚP můžete vykonávat jenom nekolidující zaměstnání s výdělkem (nebo odměnou) do 4.600 Kč měsíčně. Nekolidující zaměstnání musíte ÚP oznámit a doložit písemnou smlouvou či dohodou hned při registraci. Pokud byste smlouvu či dohodu uzavřel později, pak je nutné to ÚP oznámit a doložit nejpozději v den nástupu do nekolidujícího zaměstnání. Každý měsíc pak budete muset ÚP dokládat potvrzení zaměstnavatele o dosaženém příjmu.

Stát hradí zdravotní pojištění i za ty uchazeče, kteří mají posunutu výplatu podpory (za ty, kteří obdrželi odstupné) i za ty, kteří si přivydělávají v nekolidujícím zaměstnání. Tzn., že si nebudete muset hradit zdravotní pojištění sám ani v době, kdy nebudete pobírat podporu.

Jinak tomu může být se zdravotním pojištěním u nekolidujícího zaměstnání.

Pokud byste pracoval na základě dohody o provedení práce, nebude se pro Vás nic měnit, protože z DPP s odměnou do 10.000 Kč měsíčně se neodvádí sociální ani zdravotní pojištění. V tomto případě doporučuji u zaměstnavatele podepsat prohlášení k dani z příjmu, jinak by zaměstnavatel strhával a odváděl srážkovou daň.

V případě práce na základě dohody o pracovní činnosti (DPČ) se od 2.500 Kč měsíčně odvádí sociální i zdravotní pojištění. V tomto případě byste měl zaměstnavateli doložit potvrzení o evidenci na ÚP, jinak by zaměstnavatel dopočetl a odvedl zdravotní pojištění z minimální mzdy.

————

Odkazy:

Práva a povinnosti uchazečů o zaměstnání (portál MPSV)

doporučuji pročíst předem, při registraci na to pravděpodobně nebudete mít dost času

Můžete si stáhnout Základní poučení uchazečů o zaměstnání platné od 1. ledna 2015 (PDF, 185 kB).

Mám nějaké problémy s nastavením prohlížeče, takže se k dokumentu z odkazu musím proklikat Pokud se Vám stejně jako mně dokument nezobrazí přímo, klikněte na odkaz s ikonkou PDF v pravém sloupci "Uložit prázdný dokument (PDF)". Odkaz z hlavního sloupce mne "vyhodí" na stránku s oznámením chyby a nabídkou informovat o chybě provozovatele webu.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 28.02.15 22:08

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.