Zástavní právo smluvní

Od: Datum: 27.02.15 10:09 odpovědí: 4 změna: 27.02.15 13:39

Dobrý den,

sourozenci A a B zdědí po matce dům, dům ani jeden ze sourozenců neužívá. Sourozenci nemají dobré rodinné vztahy, rodiny spolu nekomunikují. Sourozenec A zjistí v listu vlastnictví zděděného domu informaci "zástavní právo smluvní". Je možné, že sourozenec B mohl dům zastavit, aniž by o tom A věděl? Lze nějak zjistit více informací - samozřejmě nejdříve bez dotazu na sourozence B?

Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 27.02.15 11:02
avatar

Není důvod, proč by spolumajitel nemovitosti nemohl zastavit svou část majetku. Dovědět se bližší informace můžete pouze od sourozence. Ani v listu vlastnictví nejsou bližší info - pouze čísla smluv. Kdo a komu zastavuje podíl však je uvedeno pouze ve smlouvách.

doplněno 27.02.15 13:55:

Pokud by nebylo dědictví ukončeno, nebylo by možné zapsat zástavní právo. Tj. v katastru jsou nyní dva spoluvlastníci nemovitosti - předpokládejme 50/50. Pokud nebude dlužník splácet, věřitel provede po nějakém právním dořešení exekuci na vlastnictví dlužníka. Tento může nabídnout k odkupu druhému vlastníku - spolumajiteli. Je to pro všechny výhodné, protože nikdo na trhu nechce kupovat polovinu domu.

Vy jako spoluvlastník se vlastně nic nedozvíte, dokud nebude změna v kat.nem- zástavní právo exekutorské, nařízení k prodeji nemovitosti apod.

Případně vás bude kontaktovat věřitel s nabídkou odkupu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.15 12:38

A jak by to bylo, kdyby úvěr nesplácel?

Datum: 27.02.15 13:17

No jak asi.. bance nebo poskytovateli úvěru by část domu dlužníka propadla.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ydal
Datum: 27.02.15 13:39

Dobrý den,

máte nemovitost ve spoluvlastnictví? Předpokládám, že ano, tj, vy máte podíl 1/2 a sourozenec má podíl 1/2. V takovém případě mohl zřídit zástavní právo ke své polovině nemovitosti. Celou nemovitost zastavit platně nemohl. Pokud by dluh nesplácel, došlo by k dražbě pouze jeho podílu. Pokud chcete vědět, co je to za smlouvu, můžete zajít na katastrální úřad a kopii listiny si vyžádat. Dozvíte se, o co vlastně jde.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.