Odvody z hrubé mzdy, odvody OSVČ

Od: Datum: 25.02.15 18:51 odpovědí: 3 změna: 25.02.15 19:57

Nemocenské a zdravotní pojištění je něco jiného? OSVČ nemusí platit nemocenské pojištění, ale zdravotní je povinné pro každého s trvalým pobytem v ČR, takž i OSVČ musí platit minimálně 1979Kč měsíčně. Může mí prosím někdo vysvětlit rozdíl mezi nemocenským a a zdravotním pojištěním? Také se mi nedaří pochopit výše pojistného na sociální zabezpečení u zaměstnavatele, které zahrnuje: zdravotní pojištění, důchodové pojištění a státní příspěvek na politiku zaměstnanosti. Potřebovala bych procenta u toho důchodového pojištění. Zdravotní je 13,5% a na st.př.na pol.zaměstnanosti je 1,2%, jestli to chápu správně.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.02.15 19:44
avatar

Zdravotní pojištění posíláte do zdravotní pojišťovny. Je určené k tomu, aby Vás ošetřil doktor, abyste mohl ležet v nemocnici apod. ZP je povinné.

Nemocenské pojištění je součástí sociálního pojištění (zabezpečení) - platí se na OSSZ. Soc.poj. se skládá z nemocenského (slouží k tomu, aby bylo z čeho vyplácet nemocenské dávky = nemocenská, ošetřovné, peněžitá pomoc v mateřství a vyrovnávací příspěvek v těh.a mateřství), důchodového (k tomu, aby bylo z čeho vyplácet důchody) a přísp. na státní politiku zam.

Pro OSVČ je nemocenské pojištění dobrovolné. Důchodové pojištění činí 28 % z vyměřovacího základu, nemocenské 2,3 % a přísp.na st.pol.zam. 1,2%. Povinně tedy OSVČ platí 29,2 %.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: mali
Datum: 25.02.15 19:48

Inzinyrko, děkuji moc! Perfektní vysvětlení! Proto jsem to nemohla pořád pochopit - celou hodinu jsem četla různé statě na internetě, ale stačilo dát otázku sem. Byla bych ušetřila čas. Proč to někde nemají napsané jednoduše, pro normální lidi? Děkuji, moc pěkně a přitom stručně jste mi to vysvětlila!

Datum: 25.02.15 19:57
avatar

Není zač.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.