Dobrovolně povinné přesčasy v zaměstnání

Od: Datum: 25.02.15 18:22 odpovědí: 20 změna: 27.02.16 07:48

Dobrý den,jak je to s přesčesama v zaměstnání?Jsou samozřejmě limitované zákonem.Ale když pracovník je nucen dělat přesčasy dobrovolně,tak je také zákonem určený limit nebo to pak už zákon nehlídá?Spousta firem totiž nutí lidi dělat přesčasy papírově dobrovolně,i když ve skutečnosti jsou vynucené.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: hoi
Datum: 25.02.15 18:25

(1) Práci přesčas je možné konat jen výjimečně.
(2) Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě za podmínek uvedených v § 91 odst. 2 až 4 i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.
(3) Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad rozsah uvedený v odstavci 2 pouze na základě dohody se zaměstnancem.
(4) Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.
(5) Do počtu hodin nejvýše přípustné práce přesčas ve vyrovnávacím období podle odstavce 4 se nezahrnuje práce přesčas, za kterou bylo zaměstnanci poskytnuto náhradní volno.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 25.02.15 18:48

je to stále platný zákon?

Ohodnoceno: 0x

Datum: 25.02.15 18:25

Pokud vím,tak zaměstnavatel může nařídit práci přes čas během pracovního týdne a to max 8 hodin týdně. Soboty a neděle nařídit nesmí.

Ale 100 % si jistý nejsem.

Od: fifalona
Datum: 25.02.15 18:32

To je sice pěkné ale jde mi o to,jestli pracovník může dělat neomezené množství přesčasů,když to dělá dobrovolně.Tedy jestli se tyto zákony vztahují i na tyto případy.Tedy když zaměstnavatel dá podepsat pracovníkovi papír,že přesčasy dělá dobrovolně.I v případě,že je to nad zákonný limit

Datum: 25.02.15 18:51

To tuším že ne. Nelze pracovat nad rámec zákoníku práce a tímto jej porušovat. Jedna se i o bezpečnost pracovníka a jeho zdraví

Od: pepr®
Datum: 25.02.15 21:07

První odpověď odstavec (4) 8h za 52 týdnů = 416h. max. za rok. Pokud nemáte kolektivní smlouvu, tak za půl roku (26 týdnů) to může být jen polovina.

Datum: 26.02.15 16:48

Těch max 8 hodin týdně/150 ročně může nařídit,vše co je nad může zaměstnanec odmítnout!

Datum: 25.02.15 19:33

zatim jsem se setkal jen s tim, ze v drtive vetsine jsou lidi za prescasy radi, pokud jsou proplaceny

Datum: 26.02.15 15:49

Tak to jste toho moc ještě v našem otrokářském státě neviděl.Zkusil jste stát 8 hodin denně na nohou na jednom místě u stroje a dávat tam kusy bez možnosti si sednout a ani se občas opřít?Pak ještě přijdou s přesčasama

Datum: 26.02.15 16:56

Fifalono a zkusila jste někdy celý den,celý rok se pohybovat 10hodin denně po lešení a provádět stavební práce,mnohdy i bez ohledu zda prší ,fouká vítr atd vy jste tam alespoň v teple,jsou daleko horší práce .?Pro mne by to bylo hoooodně těžké,i tu osmičku ale jenom díky tomu že jsem již od učnáku zvyklý být na čerstvém vzduch a ne zavřenej v nějaké fabrice!Pokud Vám vadí práce ve fabrice-jděte pracovat do nějakého super-hyper!

Datum: 25.02.15 19:36

Zrovna ráno mi říká můj nadřízený ... nechceš jít v páte na přesčas?respetive tam stejně nemám koho dát, tak bych ti ho mohl přinejhorším i nařídit ... :-D naštěstí jen jeden v měsíci se mi vyplatí, na vánoce jsem měl 34hodin v přesčase a 8.000,-Kč jen daně :-D

Datum: 25.02.15 20:54

Co znamená vynucené? Já za tím vidím stále jen obchod na který obě strany přistoupí po zvážení všech okolností a priorit.

Datum: 26.02.15 15:56

vynucené znamená že když nepůjdeš tak za bránou stojí další lidi.

Datum: 25.02.15 21:08

Toliko teorie. V praxi zkuste odmítnout a následně si hledejte novou práci. Ne hned, ale při první možnosti si najdou jinou ovci co jim kývne na vše. Taková moje zkušenost

Ohodnoceno: 1x

Od: kukol
Datum: 25.02.15 21:23

Zase berte to z jine strany, zakazku musite splnit v termine, kdyz nejsou penize ze zakazky, nebudou penize na platy, Budte rad ze mate praci. Co by jini za to dali.

Datum: 26.02.15 15:53

zase jeden chytrák.Co by jste říkal tomu,když by jste musel stát každý den 8 hodin u mašiny na jednom fleku bez možnosti se ani opřít a ládovat do mašiny kusy?Asi by jste po 8 hodinách odešel po čtyřech.Nevíte vůbec jak dnes lidi trpí a kolik lidí těžce maká.Sytý hladovému nevěří.

Datum: 26.02.15 12:29

150 nařízené za rok a 420 s domluvou se zaměstnancem (tak to máme v práci my)

Od: jenda2
Datum: 24.02.16 20:49

Docela je zábava číst, co vše je v zákoně a jaká je praxe. V malých firmách zákon neexistuje. Docela se to blíží feudální společnosti. V naší firmě je docházka na nástěnce. Pak se spočítá, předá majiteli a při přesčasových hodinách 65 za měsíc jsem měl na pásce odpracováno 176 hodin a odměny 3000,-. Předloni jsem měl přes 850 hodin přesčas, 14 dní staré dovolené 10 dní nové. Konec směny je až řekne každý den od 06:00 do 17:00 plus 2 soboty od 06:00 do 16:00 hod. Není to na pásce a tak žádný přesčas není. A to si zavedl fond 150 hod. do banky pro případ krize. Čili 3 měsíce přesčasů, které jsou ve fiktivní bance bez jakéhokoli doložení. Je možnost odejít ale to bych mu daroval téměř rok práce zadarmo. Ale bude se to muset řešit. V ČR nexistuje vymahatelnost práva, jen to, co si sami vymůžete.

Datum: 24.02.16 22:03

a Proč nepíšete stížnost na inspektorát bezpečnosti práce,živnostenský ůřad?Třeba i anonym meilem nebo osobně.Nikdo přece tam nemůže chtít občanku.A když ano,nedam.Nechápu,proč spousta lidí nadává a přitom jen drží hubu.Na to ta pakáž spoléhá,že lidi drží hubu a noezvou se.To je na hlavu

Datum: 27.02.16 07:48

K Vašemu příspěvku, není možné nic jiného napsát, než - pane vy jste vůůůůl ! Udělat 850 hod. přesčasu je pro firmu, po udání na IBP na velkou pokutu ! Vaše blbost, že na takové podmínky přistupujete, nejen vy ale i ostatní zaměstnanci !

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.