Odměna notáři - dědictví

Od: Datum: 24.02.15 08:49 odpovědí: 28 změna: 05.03.15 13:31
avatar

Zdravím,

štvě mne jedna věc. Před x měsíci mi umřel otec (nemám už ani matku) a v pondělí jdeme se sestrou k notářce. Otec toho moc nevlastnil, v bance měl dokonce dluh. A bylo mi řečeno, že odměna notáři bude 12400,- Není to do háje nějak moc?! Zase jsem akorát vytočenej, protože v podstatě za nic, vytáhnu dost velké peníze státu a nějaké doktorce, krerou jsem ještě ani neviděl. Fakt mě to štve, hrozně mě to štve.

Umře vám rodič a jen platíte a platíte. Do prdele zlatý komunisti!

Jako pochopil bych pár stovek za kolek, pár tisíc adekvátních k práci .. ale za to, že mi někdo přidělali notáře, on sedí na zadku a pak se konečně ozve a přineste sebou přes dvanáct tisíc ... no jsem opravdu vytočena chtěl bych vědět, jestli to měl někdo taky tak a co s tím (chápu že nic).


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 24.02.15 09:17
avatar

Dobrý den, nevím, proč se rozčilujete - všichni notáři jsou placeni stejně, resp. jejich odměna je tabulková a vypočítává se z hodnoty toho majetku, který je dědictvím. Vy si to necháte vše vysvětlit (jeho náklady) a zkontrolujete si to. Ale, je to dost peněz a možná je v tom i nějaká nemovitost. Zdravím!

P.S. Myslíte, že za komunistů byl notář zdarma?

doplněno 24.02.15 09:34:

Nemohu pro Vás více udělat. Za vše se platí (i za poslední věci člověka). Systém ani nebudu hodnotit a Vy můžete volit třeba komunisty (s vírou, že Vás neokradou). Já např. platím daň z nemovitostí, která se také zvedá a musím. Všichni vědí, že je to daň nemorální, ale protože je to příjem obcí, tak to nikdo nezruší. Jiní platí za psa a také se neví proč (ten poplatek vznikl už za první republiky). Takže, asi tak.

doplněno 24.02.15 19:20:

zavinac - ona paměť je potvora. Kolik bylo pohřebné za komunistů nevím, ale vím přesně, že oněch 5.000,- Kč bylo až po roce 1989. Bohužel, měl jsem příležitost tento příspěvek nárokovat.

doplněno 25.02.15 09:00:

zavinac - nechtěl jsem v této diskuzi pokračovat, ale vidím, že to bude nutné. Takže, čerpal jsem tento příspěvek v roce 1996 a potom i v roce 1998. Opravdu v té době už tady nebyl minulý režim. A za komunistů byla i jiná cenová relace, tak 5.000,- Kčs byl balík (plat byl asi 3.000,- a škodovka stála asi 60.000,- Kčs). Ale, ta paměť je potvora nebo si to pamatovat nechceme, aby bylo na co nadávat. Ovšem, to už je vše mimo téma této otázky. Vy si asi ponecháte svou pravdu (paměť) a já zase tu svou.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.02.15 09:27
avatar

Štve mne to už z principu. Kdysi na studiích mi osobní oddělelní nazaúčtovalo platbu semestru a já to nevěděl. Oni nemají prý oznamovací povinnost. Takže mi přišel do schránky dopis o exekuci a myslel jsem, že skočím z okna. Vysvětlilo se to, ale já stejně musel zaplatit 16 tisíc! 9 samosoudci a 7 exekutorům. Za nic, chápete?! Za nic! Musel jsem, prostě jsem šel a zaplatil to. Právník mi nepomohl, prý to tak prostě je a škoda byla, že škola nemá oznamovací povinnost. Skvělé, opravdu fakt skvělé. Ten samosoudce přišel ráno do práce, otevřel dopis a tam bylo, pan ten a aten dluží .. a už v té chvíli má ze zákona nárok na 9 tisíc. Chápete to? Obhajujete to? Líbí se vám to? Je vám to alibisticky uplně jendo? Pak jste jen další otrok systému, co raději nevystčí růžky. Já aspoň bojoval, i když s větrnými mlýny. Ale zkusil jsem to, pro svůj klid. A teď přišlo tohle. Takže ano, jsem neskutečně ročílený!

A ano, myslím si, že za komunistů poplatek notáři nedosahoval takovéto výše. Možná se pletu, ale nevidím to tak. Jistá možnost je byt, ve kterém otec bydlel a dnes tam bydlí jeho pozůstalá přitelkyně. Ale o tom jsem zatím nikde neviděl ani čárku.

Jinými slovy, poplatek chápu, ale takhle vysoký? Nejsme milionáři sakra!

doplněno 24.02.15 09:45:

Prostě hrozná doba ... peníze peníze peníze ... lidství až na pátém místě!

Datum: 24.02.15 15:58

,,to nebyl ale bylo pohřebné 5 000kč také nějaká pomoc

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.02.15 08:09

ben,,,,,,,,,,,,,,,pokud někdo umřel,tak pozůstalý dostl příspěvek na pohřeb a ne po roce 89,,,za komunistů.Pak to zrušili ,ale v kolikátém roce si nepamatuji..Těch 5 000 bylo řadu let.

doplněno 25.02.15 08:22:

Za totality měl každý nárok na pohřebné ,,,nejen ne děti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moto®
Datum: 24.02.15 09:18
avatar

Zde je výpočet odměny notáři: http://www.penize.cz/kalkulacky/odmena-notare-dedictvi

Je to bohužel státem požehnaný banditismus.
Pokud ovšem chce notář více než ukáže výpočet, brańte se, můj názor je, že můžete notáře odmítnout a žádat o přidělení jiného.
Před časem jsem dědil po mamce a platil jsem notářce i za své investice. *blee*

doplněno 24.02.15 09:41:

Hotovost neplaťte. Platili jsme notářům vždy bezhotovostně až po ukončení pozůstalosti.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.02.15 09:29
avatar

Podle mne je to kšeft ušitý na míru právníkům a politikům, jinak to není možné! Notářka se ozvala zatím jen dvakrát. Poprvé, když nám poslala výpisy z banky, kde (a to jsem abslutně netušil) otec dluží desítky tisíc, které musíme uhradit. A podruhé se ozvala teď, že máme přijít a vzít s sebou přes dvanáct tisíc. Zatím jen lítají čísla. Když chce něco stát, nebo právník, to je fofr. Ale když je to naopak, to jde většinou pomalu do ztracena. Hnusná doba, TFUJ!

Datum: 24.02.15 10:02
avatar

Zajímavá informace. Popravdě jsem se nad tím sám pozastavil .. ještě jsem neviděl žádný úkon a už po mě chce peníze. Asi tam příjdu a řeknu, že peníze mám, ale nejdřív mi ukažte, co máte vy pro nás ... Díky za připomínku.

Datum: 24.02.15 09:25
avatar

Hezký den.

My jsme platili 25000 Kč,ale částka se rozdělila na stejné díly, podle počtu pozůstalých .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.15 09:33
avatar

Také slušná pálka :(

Já už mám jen sestru, takže děleno dvěma.

Připomíná mi to případ mé známé ... měla yorkšíra, nemocného s nádorem v bříšku. Tak ho vzala a odvezla k doktorovi a ten navrhl operaci a doporučil doktora. Tam ho odvezla. Druhý den jí ten doktor řekl, že operace stála 5,5 tisíce a kde a jak to může uhradit. Ona stála (peněz moc nemá, žije sama) a čekala co dál .. tak na ní koukal a prý "co je?" A ona že "a co pejsek?". A on "jo pes, no ten bohužel operaci nepřežil". A volali sanitku, pro ní. Je prostě hnusná doba, lidi jsou na sebe hnusní a pramení to od našich zákonodárců. Nikdo mi to nevymluví.

Datum: 24.02.15 09:31

Odmena notari je sice presne tarifikovana, ale... Nechci se ted divat do meho dedickeho usneseni, ktere na zaver melo podobny poplatek. Odpovida to hodnote majetku kolem 1.800.000 Kc (cast byly penize a cast nemovitosti). Stat sice tvrdi, ze je neeticke vybirat od pozustalych dan z dedictvi a rozsiruje skupinu lidi, ktere ji nemusi platit, ale ty polplatky si nepohlidal. Vsechny veci jsme dolozili, mezi sebou se dohodli, nic nemusela resit. Jen diktovala zapisovatelce hodnoty a automatizovany dokument Wordu ji do sablony vepsal specificky text a spocital. Dobry kseft. Za hodinu prace. Maji samozrejme naklady - sidli na nejlepsich adresach, barokni nabytek, asistentky, recepce, auta, to musi nekdo zaplatit.
Jeste ze nemel majetek na Novem Zelandu, to by se tam notarka musela vypravit, mozna by byla tak hodna a nauctovala jen vyjezd pracovnika konzulatu taxikem + diety (na naklady pozustalych).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.02.15 09:37
avatar

Je to podle mne prostě kšeft, s kterým normální smrtelník neudělá nic. Odměna by podle mne měla být od slova měnit, vyměnit ... jeden udělá práci a druhý ho adekvátně odmění. Jenže samosoudce udělá to, že příjde do práce, asistentka mu otevře dopis, kde je napsáno, že někdo někomu něco dluží, on si sedne do křesílka, akceptuje si doměnu, pak určí exekutorský úřad, který už má v ten moment taky nárok na x tisíc a pak jde na snídani. Ve výsledku .. nikoho nezajímá kdo je kdo a jak připad vznikl, prostě zákon je zákon a hotovo. A ty občane, klidně se pokakej ...

Od: uska®
Datum: 24.02.15 10:09

Rozčilujete se stejně, když na dopis musíte koupit známku za 13,- Kč? Já ne, protože s tím nic nenadělám a tak je to s odměnou notáře. Dá vám vyúčtování a to můžete zkontrolovat. Pokud byste nic nedědil, nebudete platit takovou částku. Byt můžete prodat a po odečtení notářského poplatku vám jistě hodně zůstane.

A co kdybyste šel studovat a dělál notáře potom vy? Účtoval byste pozustalým méně?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.15 10:38
avatar

Já nejsem naštvaný na konkrétní notářku přece. Mně štve ten systém odměňování. To je celé. Samozřejmě, že s tím nic neudělám, ale rozčilovat se snad ještě můžu .. než to někdo zakáže, nebo zpoplatní :( :)

Od: bublinaunosu
Datum: 24.02.15 10:03

Dědictví po matce asi před 5 lety poplatek notářce14998 Kč,necelé jedno procento odhadnuté z pozůstalosti po zemřelé,tak to bylo i po otci asi sedm let zpět,v podstatě za nic.Jako zajímavost,odhadla půlku nemovitosti od stolu bez znaleckého odhadu dle přiložených fotek.Cenu určila tržní v místě obvyklém...a jen plaťte,plaťte.Úmrtí v rodině je smutná a drahá záležitost.Vše jsem musel zaplatit a sám.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.02.15 10:39
avatar

Smutné. Díky za komentář a ať se daří.

Od: hm®
Datum: 24.02.15 10:50
avatar

Naprosto Vaše rozhořčení chápu, je to státem zaručená a vynucovaná lumpárna! *bum*Nedělají-li pozůstalí problémy, vyřídí se dědictví jedním hodinovým sezením, kde převážnou část doby zabere zapisování do PC. V našem případě u toho ani nebyla notářka sama, ale nějaké její dvě poskokyně (ta, co zapisovala, skoro působila dojmem brigádnice, ale uměla asi lépe s tím PC). Samostatná příprava mohla zabrat, odhadem, hodinku, ať nežeru; přece jen napsat rodné číslo a nechat si vypsat počítačem účty apod., to spotřebuje už "řádnou sumu odborné právní práce". A peníze se sypou po desetitisících. A ještě jsme museli dělat odhad. Ale na druhé straně při výpočtu poplatku se vycházelo ze zpracovaného odhadu a nebyl tedy vymyšlen jen tak, aby vyšla odměna "hezky".

Odměny notáři určuje (zdá se) zákon 196/2001 Sb. v platném znění, můžete se do něj podívat. Částce 12400 by odpovídal děděný majetek ve výši asi 1200000 Kč, jestli jsem se nepřepočítal. A trochu překvapivě se k poplatku (aspoň v našem případě) ještě přičítala DPH (to už je lumpárna na druhou!). Ovšem jestli Vašich 12400 je už s daní, vycházelo se z majetku nižšího.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 24.02.15 11:28

Bohužel je to tak. Dlouho jsme do tchýně hučeli, ať si ten barák, co je její mámy, nechá napsat na sebe, když babičce je už 90. Prý ona na tohle vůbec nemyslí a půlku baráku už je stejně její a jakožto jediný dědic bude i druhá. No a pak babička v podstatě z hodiny na hodinu nebyla a notář si řekl za vyřízení dědictví asi 20tis. Kdyby bylo jediné jmění babičky její důchod, mohlo to být méně.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: honzajs122
Datum: 24.02.15 12:37

Platilo se i za komunistů... navíc byla dědická daň, teď už není ...(pro rodinu) Si zjistěte, jaká jsou aktiva a jaká pasiva dědictví, když budou dluhy, tak ho odmítněte (teda, jestli je to dle NOZ ještě možné)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.15 19:07
avatar
Jestli toho otec moc neměl a zůstaly dluhy, můžete dědictví odmítnout. Pak dluh platit nemusíte, akorát teda nechápu, z čeho napočítali tu odměnu. Jinak teď uz je sice pozdě, ale pokud se člověk dožije nějakého věku, měl by si udělat pořádek ještě za života a majetek který má, darovat dětem. Pokud již žil jen jeden s rodičů, neměl by otálet, protože člověk nikdy neví. Pak to stojí tisícovku kolek za vklad to katastru, plus něco za sepsání daru. Dědici pak nemusí nic řešit-nulový majetek a dluhy - případné můžou odmítnout.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.02.15 19:48
avatar

To je divné, pokud otec nic moc nevlastnil, tak pro dědictví nepatrné hodnoty platí všechny poplatky stát. Nevím ale, pokud tam je dluh, jestli dědictví nespadne do jiné kategorie - náročnější administrativa?

Určitě se ale zeptejte na limit výše dědictví a osvobození od platby. Jedná se o úmrtí v roce 2014? Nenechte se odbýt.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jar®
Datum: 24.02.15 21:47

Poplatek je bohužel ze zákona a notář je přidělen, nejde si vybrat. Pouze soudní cestou. Jen pokud můžu poradit, je nutné nahlásit veškeré dluhy, tím se částka dědictví snižuje a je i menší odměna notáře. Rovněž lze uplatnit i náklady na pohřeb - dle faktury. My jsme měli platit 15.000,- a nakonec z toho byla zanedbatelná částka. Původní se nám nezdála, paní notářka nám neporadila co a jak a v naší situaci toho chtěla asi využít. Konečná odměna se jí nelíbila a ptala se kdo nám radil. Radili na notářské komoře - nevím přesně, nebyl to dobrý čas.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 24.02.15 22:11

Především mě mrzí, že jste tyhle věci musel vůbec řešit, jistě byste raději měl tátu než dědictví. Držte se!

Jen bych si dovolil nesouhlasit s tím, že cena je vysoká za hodinku soupisu a rozhodnutí.

Zeptal jsem se kdysi známého notáře, co všechno se musí udělat - musí se oficiálně dotázat do registrů majetku, do bank a podobných institucí. Musí zjistit, zda dotyčný skutečně nezanechal závěť nebo jiné neopomenutelné dědice - a to i když rodina tvrdí opak. Musí zajistit majetek a/nebo dluhy. Musí rozhodnout o nárocích, musí připravit doklady vám. A to si určitě nepamatuju všechny úkony. Co dostanete vy nebo úřady a instituce musí být perfektní, hezky ofiko s kulatým razítkem, občas se státníma šňůrkama a pečetěma a hlavně podpisem, za který ručí notář a je tu záruka vykonatelnosti a vymahatelnosti jeho rozhodnutí.

To vše bere čas a asi máte tušení, co stojí dopis s dodejkou. Jsou jich desítky i v tom nejjednodušším případě kdy dědí např. jedináček, univerzální dědic. Ani fronty na poště se nevystojí samy. A uznejte, že asistentka notáře nemůže být tupá a ani vypadat jako poslední šmucig, asi byste byl oprávněně zhnusen.

Posezení na hodinu s vámi je pak jen višnička na ledovci. Ono těch 12 tisíc je ve výsledku přesně to, co jste chtěl dát - pár tisíc za práci + náklady + DPH.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.02.15 00:48

Dovolim si z vlastnich zkusenosti mit namitku k tem ukonum notare :
1. Registr majetku - Ja jsem donesl "neoficialni" vypis z katastru - volne pristupny na www.iKatastr,cz
2. Banky - ptala se nas, kde mel zesnuly ucet, potom at doneseme posledni vypis. Na dotaz. jestli bude zjistovat treba "tajne" ucty u bank, rekla, ze to nejde. Musela by oslovit jednotlive banky. Pry kdyby neco existovalo, tak ty banky se obcas po case pidi po mrtvych uctech a jejich vlastnicich.
3. Zavet - Ptala se jestli jsme neco nasli, jinak se pouze podiva do registru ulozenych zaveti Notarske komory (nauctovala si cca 150 Kc)
4. Dedici - spoleha na vypovedi rodiny. Jinak registr obyvatel, tak jako policajti. Stejne nevim, jak by kdo zjistoval zatajene nemanzelske deti.
5. Zajisteni majetku - blokace v katastru u nemovitosti se objevila az po sepsani Rozhodnuti u notarky a byla tam do doby prepisu na nabyvatele po predlozeni Rozhodnuti.
6. Blokace uctu u banky tam naskocila zasahem CSSZ - duchod.
Tzn. zadne patrani a ukony jak v TV - procitani matrik, obchazeni bank, kontrola vnitrniho vybaveni objektu.
Kdyby se totiz nekdo zakonity objevil, tak na to je opravny prostredek a obvinovat notarku, ze si mela zjistit treba existenci uctu ve Svycarsku nebo potomka na Islandu. Cha.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honzajs122
Datum: 25.02.15 07:35

Když s tím máte takový problém, tak to dědictví odmítněte...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 26.02.15 21:33

No tak když měl otec jen dluhy tak co? Já mám otce, který má dluhy za několik milionů, neviděli jsme se xxx let, asi přes 20-ti. Kdyby to s ním švihlo tak se po...? Nikdy se o mě nestaral. 12 000,- nemám. Co mi řekne notářka? Dá mi exekuci? Tak řekněte že s tím nechcete mít nic společného a basta. Za pár let toto řešit budu taky. Nechci s tím mít nic společného, peníze nemám... Nazdar. Nikdo Vás nemůže nutit to řešit, nebo jo? A jestli jo tak je to masakr... Mě to taky každý vnucuje "co pak budeš dělat?" Že si někdo před 40-ti lety neohlídal "to" na večírku tak to já pak odmítám řešit. Je to smutný, ale je o tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.15 14:56

Dědictví lze odmítnout, je to běžný postup. Prostě až se "to" stane, tak vás pozve notář, už by víceméně měl vědět majetek/dluhy a vy se v případě mínusu dědictví vzdáte. Hotovo, bábovka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 27.02.15 20:54

Propánajána, lidi porč tu plácáte ... hm. Tazatel píše, že má zaplatit 12tis notáři, zemřelý měl nějaké dluhy a BYT ! A jelikož cena bytu převyšuje dluhy, proto má zaplatit 12 tis. Takže netuším, proč mu radíte, aby se dědictví vzdal.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jiripesak*
Datum: 05.03.15 13:31

Též zdravím

to já jsem dopadl daleko hůře.Rozhodnutím okr.soudu jsem v r.1996přišel o částku přesahující více jak 1.000.000Kč

a za tento úkon kdy jsem přišel o dvacetileté úspory jsem byl ještě nucen zaplatit 12.000Kč.Máte hold z Pekla štěstí,

Přeji hezký den.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.