Výpověď z nájmu

Od: Datum: 23.02.15 11:25 odpovědí: 6 změna: 23.02.15 13:16

Zdravím,prosím o radu,jak je to s výpovědí z nájmu.Ve smlouvě mám uvedenou 2 měsíční výpověď,takže nyní se chystám poslat výpověď majiteli bytu a nájem by měl skončit k 30.4. od 1.5.mám bydlení jinde.Jde mi o to,že pokud si majitel sjednal 2 měsíční výpověď,tak asi platí,protože všude čtu o 3 měsíční...jsem trochu zmatená.Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 23.02.15 11:29
avatar

Dobrý den, výpovědní doba je dána NOZ a nemůže být jiná. Pokud je jiná v náj. smlouvě, tak tato část smlouvy je neplatná. Zdravím!

P.S. A je to skutečně tři měsíce.

doplněno 23.02.15 11:39:

No, do smlouvy si to dát mohl, ale je to v rozporu se zákonem. Ale, jestli bude pronajímatel ochoten se vzdát jednoho nájmu a přistoupí na dohodu, tak je to pro Vás výhodnější. To si musíte dohodnout dříve, než pošlete výpověď. Sepsat to a obě strany podepsat. Možná ten pronajímatel ani neví, že má zákonný nárok na tři nájmy (bez ohledu na to, jestli už budete bydlet jinde). Takže, řádně a předem se dohodnout.

doplněno 23.02.15 11:48:

zulan - jsou pouze dvě možnosti. Buď výpověď nebo dohoda. Když se Vám podaří písemná dohoda, tak to bude dle jejího znění. Pokud se Vám podaří doručit výpověď do konce měsíce, tak potom začne od dalšího měsíce tříměsíční výpověďní doba (a stále povinnost platit nájem).

Zřejmě jste ve výhodě a pronajímatel toto nezná, tak se ošidí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zulan
Datum: 23.02.15 11:34

no ale pokud on si to tak dal do smlouvy,tak musí být přece akceptovatelná oběma stranami,nebo se pletu?...smlouva je na dobu neurčitou

Datum: 23.02.15 11:34
avatar

No ale jestli to dobře chápu, Vy chcete 2měsíční lhůtu (máte nové bydlení) a majitel taky (má ji ve smlouvě) - pak, když se dohodnete, tak nevidím důvod, proč trvat na 3měsíční?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: zulan
Datum: 23.02.15 11:42

ano,tak to přesně chápu já...pokud si to dal sám do smlouvy

Datum: 23.02.15 11:35
avatar

Ben má sice pravdu, ale pokud se s pronajímatelem písemně dohodnete, nemusí být výpovědní lhůta dodržená.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.15 13:16

Je to v pořádku,e pokud si smluvní strany sjednají výpověď ze strany nájemce (nikoliv pronajímatel!) v délce 2 měsíců, tedy tzv.kratší výpovědní dobu, není toto ujednání v rozporu s tzv. donucujícím ust. § 2235 NOZ,neboť se nejedná o ujednání zkracující nájemcova práva. Obdobně viz. i Výkladové stanovisko č. 21 Expertní skupiny Komise pro aplikaci nové civilní legislativy při Ministerstvu spravedlnosti ze dne 3. března 2014.

§ 2235 NOZ

[Neúčinnost ujednání zkracujících nájemcova práva]

(1) Zavazuje-li nájemní smlouva pronajímatele přenechat nájemci k zajištění bytových potřeb nájemce a popřípadě i členů jeho domácnosti byt nebo dům, který je předmětem nájmu, nepřihlíží se k ujednáním zkracujícím nájemcova práva podle ustanovení tohoto pododdílu.

(2) Ustanovení tohoto pododdílu se nepoužijí, přenechává-li pronajímatel nájemci byt nebo dům k rekreaci nebo jinému zjevně krátkodobému účelu.

doplněno 23.02.15 13:20:

Doplnění stanoviska tzv. KANCLu č. 21:

"Smluvním stranám ale také nic nebrání, aby si ujednaly, že nájemce může smlouvu vypovědět bez výpovědního důvodu, nebo i z jiných než zákonem stanovených důvodů či v kratší výpovědní době".

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.