Maturita=Větší plat?

Od: Datum: 21.02.15 21:50 odpovědí: 11 změna: 22.02.15 12:09

Dobrý den, chtěl bych se zeptat...chci být autoelektrikář s maturitou,je tedy možné,že kdybych nastoupil do práce,tak že bych mohl mít třeba větší plat než kolega na té samé pozici, který má pouze vyuční list? Děkuji za odpověď

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.02.15 21:57

vyssi prijem = znalosti, zkusenosti, kvalitne odvedena prace a spise bez statusu zamestnance... vsechno ostatni jsou jen papiry na zalozeni taboraku

doplněno 21.02.15 22:25:

tim jsem nechtel rict, ze maturita neni dulezita, ale vyssi prijem vam sama o sobe nezajisti

Ohodnoceno: 2x

Datum: 21.02.15 22:11

Je to vždy houpačka. Maturita je jen předpoklad pro lepší místo i lepší plat. V reálu to má mnoho faktorů.

V jedné firmě co jsem byl, tak šetřili a šetří na všech stranách a i když mám několik cetrifikátů, tak jsem byl na minimu odborné pozice a výhled na větší plat žádný. Takže u takovéhoto zaměstnavatele si neškrtne ani ta nejkvalifikovanější síla. Pak je zaměstnavatel, který má pár "lepších"míst a je otázka se na ně dostat. Pak jsou zaměsnavatelé, kde si váží kvalifikovaných sil a tak je pak možné získat lepší mzdu. Tam však záleží na znalostech a zkušenostech. Maturita či jiné vzdělání je jen předpoklad. Záleží na tom co člověk umí. Na štěstí jsem po dlouhém hledání na takovou firmu narazil a mám dvojnásobek předcházejícího zaměstnavatele.

Pak je problém na pohovorech. Pokud vedoucí pracovník pocítí, že můžete být jeho vážným konkurentem, tak místo nedostanete. Opět zkušenost z praxe.

V každém případě máte s maturitou šanci získat lepší místo, ale někdy to trvá dost dlouho.

Ohodnoceno: 3x

Od: twinky*
Datum: 21.02.15 22:15

Tak jo děkuju všem za odpovědi :D Rozhold sem se ale že tu maturitu chci...ublížit mi to nemuže a jen mi to muže prospět si myslím :D

Datum: 21.02.15 22:18

To jistě, maturita ti nemusí pomoct k penězům, ale může ti pomoct k práci, kde ta maturita je (alespoň papírově) potřebná.

Ohodnoceno: 4x

Od: lomax*
Datum: 21.02.15 23:13

Ahoj, když jednou budeš chtít dělat něco jinýho, bede se ti maturita hodit.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 22.02.15 06:18

Neplatí, čím vyšší vzdělání, tím vyšší plat.

Datum: 22.02.15 08:12

Mé krásnější polovičce jsme hledali práci. Už i prodavačka musí mít maturitu (repsektive jí požadují), ale při podpisu smlouvy je tam, že stačí vyučení, někde dokonce i základní vzdělání. Maturita je však základ. Bohužel má dnes maturitu každý, ale ve skutečnosti nic neumí. Stejně tak již nižší vysokoškolské vzdělání .Dis a Bc. má dnes každý druhý. Dostáváme se tak na úroveň třeba USA, kde to mají všichni ale nic neumějí. Naopak hodně ceněné a kort v dnešní době jsou obory jako kuchař, zedník, tesař, truhlář, kovář apod. Bohužel do těchhle oborů se většinou hlásí ti nejhloupější grázlové ze základních škol a ti chytřejší, kteří se tam přihlásí se jejich vlivem nechají strhnout. Takže místo toho, aby se něco naučili a uměli to a v budoucnu byli finančně za vodou, tak nechodí do školy, kouří trávu, jsou drzí apod. A to si myslím že je nejen pro naše školství, ale především pro rozvoj ČR velká škoda. Např. kovářů je dnes velice málo a stejně tak to začíná být i s ostatními profesemi zaměřenými na rukodělné prace..

Datum: 22.02.15 08:41

vyšší plat ti to třeba nezajistí,ale větší možnost vybrat si práci ano.I kuchař se stane vedoucím kuchyně jen s maturitou.Takže plat můžeš mít stejný,ale s maturitou se můžeš v autodílně posunout do kanclu.Znalosti dělají hodně,ale u výběrovek se dívá na maturitu.Kvůli byrokracii je to dobrá věc.I kdybys byl šikovný a znalý a chtěli tě na lepší pozici,tak by sis jí musel dodělat později,tak lépe jí udělat hned.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 22.02.15 08:45

Upřímně - myslím si, že zrovna u této profese je rozhodující spíš šikovnost než maturitní vysvědčení, ale znalosti se rozhodně neztratí a časem, až ukážeš, že jsi díky maturitě lepší než kolega, na platu to bude znát. Ale do té doby, než ukážeš co umíš, bych se tou maturitou zbytečně předem neoháněla.

Od: host
Datum: 22.02.15 09:39

Všichni mladí chtějí alespoň maturitu, kvůli výši platu. Nějaký zákon (kdo má zájem, tak si ho najde) přesně stanovuje zařazení do platových tříd státních zaměstnanců s jasně danou hranicí, že vyučení mohou mít nejvýše 5. platovou třídu a s maturitou od 6. třídy výš. No a podle státních zaměstnanců se víceméně řídí i ostatní zaměstnavatelé, kteří nabízejí podobné platy.

Když bude v oddělení údržby nějakého státního podniku pracovat sebešikovnější elektrikář s výučním listem, bude mít nižší platovou třídu než elektrikář s maturitou, který sice zná spoustu teorie ale mnohdy nemá takové praktické znalosti a dovednosti. To jenom ilustrativní případ. Možná to je i u jiných povolání, kde vedle sebe pracují a dělají stejnou práci lidé s výučním listem a lidé s maturitní zkouškou. Zákon natvrdo stanovil hranici platu danou výučním listem a maturitní zkouškou. Jakoukoliv, stačí mít jakoukoliv maduritu na jakékoliv škole a už to personalisté berou jako vstupenku do vyšších platových tříd a pracovního zařazení.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 22.02.15 12:09

Ano, je to asi tak, ale je to normální? Příklad ze života - na místo administrativní pracovnice klidně přijali sílu s gymplem, strojárnou, zdravotkou, maturita jako maturita. Že neuměly psát na stroji, nevadilo - odnesly to ostatní, které musely zabrat za ni.

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.