Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak je to s trvalým bydlištěm. Dotaz vlastně píši za svého otce.
Jeho rodiče mají již oba téměř 87 let, sami již bydlet nemohli a tak nyní bydlí v domově důchodců.
Dům, kde dříve bydleli mu darovali darovací smlouvou, mají tam však stále trvalé bydliště. To by asi, při případném prodeji domu, byl problém, že?
Bohužel vedení domova důchodců tvrdí, že u nich trvalé bydliště mít nemohou a ať jim je nechá napsat na svoji adresu.
On ale bydlí v jiném městě, než je ten zmíněný domov důchodců a trvalé bydliště je přece to, kde se trvale zdržují. Nebo se mýlím?
Tak nevím, mají na to právo, zakázat jim napsat trvalé bydliště na ten jejich domov?
Děkuji za Vaši odpověď.
Nevím, jaké důvody vedou vedení DD, že nechtějí pro své klienty zřídit trvalý pobyt. Když jsem se na tuto problematiku dívala na internetu, nacházela jsem obecně závazné vyhlášky, ve kterých města a obce osvobozovaly od poplatku za odpad občany s trvalým pobytem v Domovech důchodců. Zkuste se ještě zeptat na ohlašovně města/obce, zřizovatele DD. Zřizovatelem může být i kraj. Jistě mají Vaši prarodiče nějakou smlouvu s DD, možná, že i tam se něco dozvíte. Zde jsem stáhla příručku ČHV, kde se mimo jiné hovoří i o trvalém pobytu:
Kde může být Vaše místo trvalého pobytu?
Místo trvalého pobytu může být jen objekt (rodinný dům, nájemní dům, chata, domov důchodců apod.), který je označen číslem popisným (červené číslo na budově) nebo evidenčním (modré číslo na budově),popřípadě číslem orientačním (bílé číslo na budově) a který je rozhodnutím stavebního úřadu (kolaudací) určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci.
Trvalý pobyt můžete mít hlášen na adrese pronajatého (viz Kapitola č. 4) nebo Vašeho vlastního objektu nebo jeho vymezené části (byt, obytná místnost).
POZOR! Tím, že jste přihlášen/a k trvalému pobytu, nezískáváte žádná práva ani k objektu ani vůči vlastníkovi objektu (viz Kapitola č. 4).
Pokud nemáte možnost stálého bydlení nebo pokud Vám byl údaj o trvalém pobytu ohlašovnou zrušen (viz níže) můžete mít trvalý pobyt i na ohlašovně. Ohlašovnami jsou pro tento účel v rámci Středočeského kraje ČR obecní úřady, obecní úřady obcí s ozšířenou působností (viz Adresář úřadů obcí) a krajský úřad.
při prodeji je jedno kdo tam má trvalé bydliště, důležité je pokud mají v katastru třeba zanesené právo dožití, to by už problém byl. Předpokládám, že dům je již psaný v katastru na otce.
Mít trvalý pobyt v domově by neměl být žádný problém, to bude nějaká jejich specialitka, vynutit to ovšem na nich myslím nepůjde.
Trvalé bydliště musí mít každý občan ČR. Ve Vašem případě by bylo možností nechat tatínkovy rodiče napsat skutečně na jeho adresu - mít trvalé bydliště je povinnost vyplývající ze zákona, ale jestli se na adrese opravdu zdržujete, to už tak zásadní není (i bezdomovci mají trvalé bydliště, bez něj v podstatě nelze nic vyřídit - na úřadech, v bankách, při žádostech o zaměstnání...). Potíž by mohla nastat v případě nutnosti řešit něco na určitých úřadech, neb člověk spadá pod úřad místně, tedy v místě úředního trvalého bydliště.
Pro úplnost výňatek ze zákona: Zákon č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel:
§ 10
(1) Místem trvalého pobytu se rozumí adresa pobytu občana v České republice, kterou si občan zvolí zpravidla v místě, kde má rodinu, rodiče, byt nebo zaměstnání. Občan může mít jen jedno místo trvalého pobytu, a to v objektu, který je podle zvláštního právního předpisu označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě orientačním číslem a který je podle zvláštního právního předpisu určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci.
(2) Z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k objektu uvedenému v odstavci 1 ani k vlastníkovi nemovitosti.
§ 12
(1) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místu trvalého pobytu, byl-li zápis proveden na základě pozměněných, neplatných nebo padělaných dokladů, nepravdivě nebo nesprávně uvedených skutečností, anebo na návrh oprávněné osoby, zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo jeho vymezené části (např. bytu nebo obytné místnosti), jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana, a neužívá-li občan tento objekt.
Domov důchodců by s převodem trvalého bydliště potíž mít neměl, na stranu druhou nemá povinnost Vám vyhovět, je to jen na jejich dobré vůli. Zkuste se s nimi přece jen domluvit.
Při prodeji domu by trvalé bydliště prarodičů nejspíš problém byl, nemovitost má být zcela nezatížená - a kupec by jistě nechtěl nic riskovat (čímž nic nenaznačuji, vycházím z běžné praxe).
Hodně štěstí!
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.